Live

Senat przyjął nowelizację ustawy o SN bez poprawek

Izba wyższa w trakcie wieczornego bloku głosowań przyjęła nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja zaproponowana przez PiS w praktyce powoduje, że Małgorzata Gersdorf pozostanie I prezesem SN, a sędziowie przeniesieni stan w spoczynku wrócą do SN. Teraz nowela trafi na biurko prezydenta.

Senat bez poprawek przyjął nowelę dot. banków

Izba wyższa w wieczornym głosowaniu przyjęła nowelizację niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku. To tzw. ustawa o przejmowaniu banków. Teraz propozycja trafi do prezydenta.

PMM: Rozmawiałem właśnie z May o przygotowaniach do szczytu, który określi, jak będzie wyglądał Brexit. Polska zawsze opowiadała się za mądrym kompromisem

Budka: Nawet jeśli pan prezes Kaczyński na Nowogrodzkiej wystawi kolumnę i zacznie grać „Odę do radości”, nikt nie uwierzy, że nagle stał się Europejczykiem

W Sądzie Najwyższym nie mogą być prokuratorzy, koledzy i podwładni pana ministra Ziobry, którzy zostali skierowani do Izby Dyscyplinarnej, by wyrzucać sędziów, którzy są sędziami niezawisłymi. Nie ma i nie było żadnej reformy wymiaru sprawiedliwości. Procesy w Polsce trwają dłużej. Pan minister Zbigniew Ziobro obsadził swoimi ludźmi kluczowe stanowiska w polskich sądach wbrew konstytucji, a teraz PiS udaje nagle Europejczyków. Nawet jeśli pan prezes Kaczyński na Nowogrodzkiej wystawi kolumnę i zacznie grać „Odę do radości”, nikt nie uwierzy, że nagle stał się Europejczykiem – mówił Borys Budka w rozmowie z Piotrem Marciniakiem w „Faktach po faktach” TVN24.

Bobko: Jeśli chodzi o sposób procedowania to nie jest dobra zmiana. Stajemy się troszkę ofiarą sukcesu politycznego

Sposób procedowania i stanowienia prawa w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Niestety mówię to z ubolewaniem, bo od trzech lat w tym uczestniczę. Obserwuję, że poczynając od 15, 20, 25 lat jest coraz gorzej, niż coraz lepiej – mówił Aleksander Bobko w rozmowie z Piotrem Marciniakiem w „Faktach po faktach” TVN24.

Jeżeli idzie o sposób procedowania nie, jeżeli idzie o większość czy wiele ustaw, które zostały wprowadzone jest dobra zmiana. Natomiast jeśli chodzi o sposób procedowania to nie jest dobra zmiana. Ona wynika z tego, że pierwszy raz jedno ugrupowanie ma większość w parlamencie, a więc nie musi prowadzić rozmów koalicyjnych. Stajemy się troszkę ofiarą sukcesu politycznego, że możemy uchwalać ustawy w swoim gronie – dodał Bobko.

Gersdorf: Mnie jest tylko bardzo przykro, że tyle czasu musiało upłynąć i negatywnych emocji musiało zostać wyrażonych, kiedy można było zrealizować funkcje tej ustawy od razu po pierwszej opinii SN

Mnie jest tylko bardzo przykro, że tyle czasu musiało upłynąć i tyle czasu, i negatywnych emocji musiało zostać wyrażonych, kiedy można było zrealizować funkcje tej ustawy od razu po pierwszej opinii Sądu Najwyższego, że przepisy intertemporalne powinny regulować sytuację sędziów, którzy w danym momencie orzekają – mówiła Małgorzata Gersdorf w Senacie.

Wiceprezes Google: Unijna dyrektywa regulująca prawa autorskie w obecnym kształcie zagraża wolności słowa

Unijna dyrektywa regulująca prawa autorskie w obecnym kształcie zagraża wolności słowa i szkodzi wydawcom. W konsekwencji jej zapisów z YouTube mogą zniknąć miliony treści. Przyszłość Google News byłaby niepewna – stwierdził Richard Gingras, wiceprezes Google w rozmowie z Marcinem Makowskim na Wp.pl.

Na kolejnym posiedzeniu Sejm może przyjąć projekt uszczelniający zakaz handlu w niedziele

W przyszły czwartek, 29 listopada na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny odbędzie się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Propozycja PiS ma w praktyce doprowadzić do uszczelnienia systemu.

Projekt zostanie przyjęty najpewniej za dwa tygodnie, na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Zgodnie z wstępnym harmonogramem, który widziała 300POLITYKA, II czytanie ma odbyć się w środę, 5 grudnia od 18:45. Wiele więc wskazuje na to, że już w piątek, 7 grudnia rano projekt zostanie przegłosowany.

Kaznowska odpowiedzialna za edukację, Rabiej za reprywatyzację, Olszewski za fundusze, Glusman za zróżnicowany rozwój i miejską zieleń. Trzaskowski przedstawił swoich współpracowników w stołecznym ratuszu

Przyszedł ten czas, żeby zaprezentować moją drużynę, współpracowników i współpracowniczki, z którym będę realizował swój program i program Koalicji Obywatelskiej, ludzi, którzy będą odpowiedzialni za to, żeby nasza stolica stała się jeszcze bardziej przyjaznym miejscem do życia. Od samego początku mówiłem, że moja prezydentura będzie czasem mądrej kontynuacji, dlatego że chcemy kontynuować te rzeczy, które były robione dobrze, ale również zmian. Zmiany, która ma polegać na skupieniu się na jakości życia. Zmiany będą dokonywane systematycznie” – mówił na konferencji prasowej prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Chciałbym zaproponować współpracę dwóm paniom, które będą koordynatorkami bardzo ważnych dla mnie obszarów. W ten sposób otwieramy się na nowe środowiska. Z jednej strony mamy doświadczenie, z drugiej nową energię. W poniedziałek zaprezentuję bardzo konkretne priorytety, które chcę realizować w pierwszej kolejności, również z harmonogramem ich realizacji” – dodawał.

Wiceprezydenci:

Paweł Rabiej – reprywatyzacja, polityka społeczna, polityka zdrowotna, dialog z organizacjami pozarządowymi

Renata Kaznowska – polityka edukacyjna, polityka mieszkaniowa

Michał Olszewski – fundusze europejskie, polityka rozwoju

Robert Soszyński – inwestycje, transport publiczny, remonty dróg

Koordynatorzy:

Justyna Glusman – zróżnicowany rozwój, zieleń miejska, środowiska, smog

Aldona Machnowska-Góra – kultura i komunikacja społeczna

Terlecki pytany o prowadzenie obrad ws. ustawy o bankach: Rozmawiałem z żoną

Ja z żoną rozmawiałem przez telefon – stwierdził Ryszard Terlecki, pytany przez Justynę Dobrosz-Oracz z kim rozmawiał w trakcie prac nad tzw. ustawą umożliwiającą przejmowanie banków.

Gersdorf: Nie przyzwyczaiłam się do tego, że nie jestem I prezesem SN. Wręcz odwrotnie

Nie przyzwyczaiłam się do tego, że nie jestem [I prezesem SN], a wręcz odwrotnie. Czyli odebrałem to normalnie. Jestem, byłam i już – stwierdziła Małgorzata Gersdorf w rozmowie z dziennikarzami w Senacie. – Zawsze byłam I prezesem [SN], zawsze to mówiłam i do 2020 roku będę tym I prezesem SN, bo tak stanowi Konstytucja – dodała.

Paweł Borys dla 300: Premier postawił na profesjonalistę, co stanowi ważny krok, żeby podnieść sprawność i wzmocnić reputację KNF

Prof. Jacek Jastrzębski to osoba o bardzo wysokiej reputacji, choć może mniej publicznie znana. Wysokiej klasy niezależny fachowiec. Łączy wiedzę prawna jako profesor UW i ekonomiczna jako absolwent SGH, oraz doświadczenie praktyczne z teoria. Jest jednym z młodszych profesorów UW, mówi biegle 3 językami, kończył dodatkowe studia prawnicze w Stanach Zjednoczonych – stwierdził Paweł Borys w rozmowie z 300POLITYKĄ, komentując powołanie nowego szefa KNF. Jak dodał:

„Doskonale rozumie sytuacje w sektorze finansowym oraz trendy regulacyjne na świecie. Od 10 lat pracował w PKO Banku Polskim – który ostatnio został uznany najbardziej stabilnym bankiem w Europie – jako zastępca dyrektora departamentu prawnego i przy tej okazji miałem okazję obserwować jego pracę i najwyższe standardy, których dochowywał. Premier Mateusz Morawiecki postawił na profesjonalistę, co stanowi ważny krok, żeby podnieść sprawność i wzmocnić reputację KNF. To w mojej ocenie powinno zamykać tzw. „aferę KNF”, ponieważ urząd ma kompetentnego szefa, choć oczywiście sprawa rozmowy poprzedniego szefa KNF z Panem Leszkiem Czarneckim wymaga pełnego wyjaśnienia”

Nowy przewodniczący KNF ma przed sobą niełatwe zadania wzmocnienia nadzoru nad rynkiem finansowym i zapewnienie ograniczenia powstających w nim ryzyk. Natomiast warto podkreślić, ze polski sektor bankowy jest bezpieczny dzięki wysokim kapitałom banków i dobrej płynności oraz  nie ma w nim ryzyk systemowych, ponieważ istniejące ryzyka maja charakter ograniczony do kilku wybranych instytucji – powiedział 300POLITYCE prezes PFR.