„W tej aferze [KNF] najgłośniejszym krzykiem jest milczenie Jarosława Kaczyńskiego, które będzie miało tak naprawdę najbardziej dalekosiężne skutki. Jarosław Kaczyński w jakimś sensie desakralizuje swoje przywództwo, bo nie zabiera głosu w tak ważnej sprawie. Nie jest w stanie nawet wygrać jej dla siebie. To milczenie jest porażka” – mówił w TVN24 w rozmowie z Justyną Pochanke Michał Kamiński z klubu PSL-UED.
„Widzimy wyraźnie, że Jarosław Kaczyński jest słabym przywódcą. Nie jest w stanie zabrać głosu w żadną stronę” – mówił w TVN24 Michał Kamiński z PSL-UED – „Znamienne jest to, że Jarosław Kaczyński jest za słaby dzisiaj, żeby w jakikolwiek sposób podjąć decyzję – w jedną lub w drugą stronę. Człowiek, który ma swoje deficyty, ale jego wielkim atutem był zawsze wizerunek twardego przywódcy, który zawsze wie, co robić”.
„Na pewno [w starciu z premierem Morawieckim] wygra Glapiński. Chociaż z całą pewnością Jarosław Kaczyński postawił bardzo dużo na Mateusza Morawieckiego i postawił wbrew części własnego zaplecza politycznego. Dzisiaj widać wyraźnie, że istotnym elementem tego, co dzieje się na scenie politycznej, jest rywalizacja części obozu PiS z Mateuszem Morawieckim. I z drugiej strony rywalizacja Mateusza Morawieckiego ze swoimi przeciwnikami” – mówił w „Faktach po Faktach” w TVN24 w rozmowie z Justyną Pochanke Michał Kamiński z klubu PSL-UED.
– Moje słowa zostały przeinaczone, także niestety w tym komunikacie ambasady izraelskiej cytowano tylko koniec zdania. Początek zaczyna się od słowa język, ponieważ ja się odnosiłem tylko i wyłącznie do kwestii retoryki i stosowania języka, który czasami określa się jako język propagandy goebbelsowskiej – mówił Piotr Gliński w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
– Nie mówiłem o ofiarach nazizmu. Na miły Bóg, nie porównujmy takich rzeczy. Jak mówiłem o języku propagandy goebbelsowskiej, tak to był straszny język. On doprowadził później do straszliwych rzeczy. Ale nie do tego się odnosiłem w tej wypowiedzi, to jest oczywiste – dodał Gliński.
– Takiego cyrku jak zrobiło CBA czekając grzecznie, aż pan Chrzanowski wróci z Singapuru, wjedzie do KNF, wyczyści swoje biurko, wszystkie dokumenty, miał czas kilka godzin na wyczyszczenie wszystkiego. Jak wyszedł z tego budynku KNF, to grzecznie przyszli agenci CBA sprawdzić co się tam dzieje w jego gabinecie. To jest pokazanie jak to śledztwo działa – mówił Sławomir Neumann w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
– Komisja, żeby wyjaśnić tę sprawę. Nikt inny w Polsce nie wyjaśni afery KNF. Nikt inny nie wyjaśni tej sprawy związanej z aferą korupcyjną okupu 40. milionowego, za to, żeby bank tej osoby nie był przejęty za złotówkę – mówił Sławomir Neumann w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.
Tak prezentują się wyniki sondażu Kantar Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie „Faktów” TVN:
PiS – 33% (-5)
PO – 26% (+5)
SLD – 7% (+2)
Kukiz ’15 – 7% (+3)
PSL – 4% (bz)
Nowoczesna – 3% (-4)
Razem – 3% (-1)
Wolność – 2% (-3)
RN – 1% (bz)
Teraz! – 0% (nie było uwzględnione w poprzednim badaniu)
Nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydował – 11%
Odmowa odpowiedzi – 3%
Sondaż został zrealizowany 19-20 listopada na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1002 osoby.
Do Sejmu wpłynął zgłoszony przez PiS projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni. Przedstawicielem wnioskodawców jest Janusz Śniadek. Projekt został skierowany do opinii BL i BAS, ale nie jest jeszcze dostępny. Zapewne zakłada on – mówiąc w skrócie – uszczelnienie systemu, które było zapowiadane przez resort pracy.
AKTUALIZACJA: Na stronie Sejmu pojawił się opis projektu: Dotyczy uszczegółowienia i doprecyzowania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni w tym m.in. także doprecyzowania wyłączeń spod zakazu handlu oraz wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.
– Prokurator generalny i minister sprawiedliwości poprosił Trybunał Konstytucyjny o decyzję ws. niekonstytucyjności decyzji TSUE, w odniesieniu do stanu i organizacji polskiego sytemu sądowego. Ten wniosek ministra sprawiedliwości podważa podstawy istnienia Unii Europejskiej (tłumaczenie symultaniczne PE) – mówił Frans Timmermans na posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.
Decyzją Prezesa Jarosława Kaczyńskiego poseł Marek Matuszewski został zawieszony w prawach członka partii i klubu PiS. Decyzja ta ma związek z działaniem posła Matuszewskiego na szkodę PiS w okręgu łódzkim.
— Beata Mazurek (@beatamk) November 20, 2018
– Bardzo ważne jest by sędziowie, którzy wrócili do pracy mogli nadal pracować i mogli orzekać w pełnej niezależności, oczekując decyzji Trybunału Sprawiedliwości. W tym kontekście odnotowuje z obawą, że polski rząd wydaje się wierzyć, że potrzebna jest nowelizacja ustawy by spełnić nakaz Trybunału Sprawiedliwości, by umożliwić powrót sędziów. Taka nowelizacja nie została do dzisiaj zaproponowana (tłumaczenie symultaniczne PE) – mówił Frans Timmermans na posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.
– Odnotowuję także z obawą ostatnią rezolucję nowej KRS, która stwierdza, że sędziowie, o których była mowa nadal są emerytami. To wiąże się z obawami dot. KRS i jej niezależności – dodał Timmermans.
– W zeszły piątek odbyło się wysłuchanie przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości. Na tej podstawie Trybunał podejmie ostateczną decyzję, w związku z działaniami, o które wnioskowała Komisja. Wczoraj na wniosek prezesa Trybunału, Polska przekazała raport związany ze stanem implementacji tej decyzji (z 27 października –red.), Komisja szczegółowo analizuje w tej chwili raport polskich władz (tłumaczenie symultaniczne PE) – mówił Frans Timmermans na posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.