Senatorowie w wieczornym bloku głosowań nie wyrazili zgody na powołanie Agnieszki Dudzińskiej na Rzecznika Praw Dziecka. „Za” głosował tylko jeden senator, przeciw 67, a 5 wstrzymało się od głosu.
Senatorowie w wieczornym bloku głosowań nie wyrazili zgody na powołanie Agnieszki Dudzińskiej na Rzecznika Praw Dziecka. „Za” głosował tylko jeden senator, przeciw 67, a 5 wstrzymało się od głosu.
W drugiej turze wyborów proszę o zaufanie dla @MularczykIwona w Nowym Sączu. Na dzisiejszych spotkaniach w Porębie Wielkiej i Nowym Brzesku wspieraliśmy kandydatów @pisorgpl. pic.twitter.com/6ucPwW3yQI
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) October 26, 2018
– Niektórzy widocznie nie rozumieją w sposób prosty wypowiadanych słów. To już nic nie poradzę, zwłaszcza w polskim języku. Nie będę komentował tych słów [Donalda Tuska], bo musiałbym się wypowiedzieć na temat kultury bycia, a nie chciałbym tego robić. Powiem tak: doskonale wiem, co chciałem powiedzieć i powiedziałem to. Wielu uczciwych komentatorów zrozumiało moje słowa. To był po prostu przykład [żarówki] podany na przeregulowanie UE i na pewną opresyjność, którą wielu ludzi poprzez działanie instytucji europejskich odczuwa. Właśnie w postaci zakazów – stwierdził prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w „Gościu Wiadomości” TVP Info.
– Pani prezes Gersdorf, kiedy była I prezesem SN, miała możliwość skierowania ustawy o SN do TK. Miała taką możliwość, bo taka możliwość dla niej wynika z ustawy. Nie zrobiła tego. Nie kwestionowała tej ustawy w sposób legalny, według zasad obowiązujących prawnie w naszym kraju i to nie od wczoraj, tylko od wielu lat – stwierdził prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w „Gościu Wiadomości” TVP Info.
– Przede wszystkim zacznijmy od tego, że strona rządowa już zapowiedziała, że to orzeczenie [TSUE] będzie realizowane. Wszystkie te dyskusje o tym, że Polska nie będzie chciała realizować tego orzeczenia, uważam, że są w ogóle nie na miejscu. Ta deklaracja jest jednak bardzo jednoznaczna, wypowiadana ustami ministra Warchoła – stwierdził prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w „Gościu Wiadomości” TVP Info. Jak dodał:
„Jedna sprawa musi być podkreślona. To nie jest tak, że to postanowienie obowiązuje i ono samo w sobie zmienia polskie prawo. No nie, nie, nie. Tam jest zresztą wyraźnie w tym postanowieniu napisane, że to postanowienie, które zobowiązuje Polskę do podjęcia określonych działań. W tym wypadku trzeba znowelizować ustawę, tylko również trzeba zwrócić uwagę, że jeżeli będzie nowelizacja ustawy, to w zasadzie będzie tak, jakby wyrok zapadł. To sprawa wątpliwa. De facto pani sędzia, która to postanowienie wydała, nakazuje dokonać takich działań, które są praktycznie rzecz biorąc rozstrzygnięciem sprawy. To specyfika tego niby zabezpieczenia, ale zostało ono wydane. Czekam przede wszystkim na to, co zostanie zaproponowane przez stronę rządową w wyniku analizy tego postanowienia i z tego, co wiem, prace już trwają. Podchodzę do tego bardzo spokojnie. Trzeba będzie to wszystko dokładnie przeanalizować”
– Ewentualne koalicje to decyzje podejmowane przez partie polityczne i wierzę w to, że zostaną dopełnione. To międzypartyjna polityka, oczywiście ważna regionalnie, lokalnie, ale na pewno jakieś rozwiązania tutaj powstaną. Jedną rzecz chcę bardzo mocno podkreślić. Cieszę się, że była, jak na wybory do jednostek samorządu terytorialnego, do ich organów, bardzo wysoka frekwencja. To mnie bardzo cieszy, że obywatele biorą sprawy w swoje ręce, traktują je poważnie, idą do wyborów, dokonują tej świadomej decyzji w przedmiocie kto ma ich reprezentować i bardzo się z tego cieszę i dziękuję wszystkim, który do tych wyborów poszli, także w nich startowali – stwierdził prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w „Gościu Wiadomości” TVP Info. Jak dodał:
„Opozycja, mówimy przede wszystkim o tej opozycji parlamentarnej, która się przekłada też najczęściej na opozycję regionalną czy też także na rządy w wielkich miastach, bo tam najczęściej mamy do czynienia z tymi partyjnymi klubami we władzach powiatów, radach miasta i oczywiście sejmikach. Ona jest często nazywana opozycją totalną, bo też tak się zachowuje. Czy to jest dobrze? Źle to jest. Oczywiście lepiej byłoby, gdyby można było liczyć na to, żeby będzie coś twórczego, że będzie jednak próba szukania takiej możliwości działania, żeby to była możliwość realizacji dobra wspólnego. Jeżeli ktoś nawołuje do całkowitego bojkotu, to trudno powiedzieć, że to dobre działanie. Chyba nikt tego nie potwierdzi, że to dobre działanie, nikt rozsądny. Wierzę w to, że rozsądek jednak zwycięży, że uda się doprowadzić do tego, że rozstrzygnięcia, które także są możliwe, bo przecież choćby akurat mamy taką sytuację w gminach, że tam następują wybory wójta, burmistrza i prezydenta, to są wybory powszechne, ale w sejmikach mamy rządy i marszałków, którzy stoją na czele tych zarządów, one są wybierane w wyborach pośrednich. Do tego jednak trzeba mieć większość, czyli albo wygrać wybory większościowo albo trzeba stworzyć koalicję. Mam nadzieję, że te koalicje powstaną, bo one dopiero umożliwią wyłonienie władz”
– Myślę, że w porównaniu z tym, co mieliśmy w 2014 roku, to chyba każdy widzi, że Zjednoczona Prawica, PiS dokonało ogromnego postępu, jeżeli chodzi o wynik wyborczy. Wystarczy przypomnieć, że poprzednio miała tę większość tylko i wyłącznie na Podkarpaciu, samodzielna, która pozwalała na rządy, a dzisiaj mamy sytuację, że wygrało PiS wybory w dziewięciu sejmikach, z czego o ile pamiętam w sześciu jest w stanie rządzić samodzielnie – dodał PAD.
– Prawo i Sprawiedliwość nie jest partią wojny. Nie jest żadną partią wojny totalnej ani jakiejkolwiek. Jesteśmy partią zgody, my chcemy współpracować, ale z drugiej strony mamy na razie mur. Jestem przekonany, że jeżeli będziemy odnosili kolejne sukcesy, to mimo tych kampanii propagandowych przeciwko nam skierowanych, mimo tych bezczelnych kłamstw, mimo tego oszukiwania, że chcemy wyprowadzać Polskę z Unii Europejskiej, wielu ludzi dojdzie w końcu do wniosku, że jest oszukiwana i przyjdzie na naszą stronę. Poza tymi najbardziej chorymi, najbardziej zaciekłymi – mówił Jarosław Kaczyński na spotkaniu wyborczym PiS w Mielcu.
– Władza to jest miecz i wór. Miecz jest w Warszawie, ale wór jest w województwie i to taki ciężki. To razem wziąwszy może naprawdę bardzo dużo dać Mielcowi, Podkarpaciu, Polsce. Chodzi o to, żeby ten cel, o którym prawie wszędzie mówię, tzn. cel dogonienia jeżeli chodzi o dochód na głowę, państw na zachód od naszych granic, przede wszystkim Niemiec, został zrealizowany w czasie historycznie krótkim – mówił Jarosław Kaczyński na spotkaniu wyborczym PiS w Mielcu.
– To można zrealizować w kilkanaście, dwanaście, dwadzieścia lat. Przy naprawdę dobrym rozwoju. Przy takim rozwoju jak mamy teraz, to jest zupełnie możliwe. To dla wielu ludzi jest niewyobrażalne – dodał prezes PiS.
Senat przyjął ustawę dot. wolnego 12 listopada 2018 roku z poprawkami. W praktyce ozancza to, że ustawa wraca teraz do Sejmu, który musi zająć się zmianami. Najbliższe posiedzenie odbędzie się 7-9 listopada – chyba, że marszałek Sejmu zwoła dodatkowe. Wprowadzone poprawki dotyczą lekarzy, a także zakazu handlu w tym dniu.
Senat wprowadził poprawki do ustawy dot. wolnego 12 listopada. Ustawa wraca więc do Sejmu. Albo marszałek zwoła dodatkowe posiedzenie, albo posłowie zajmą się tym… 7-9 listopada
— Michał Olech (@MichalOlech) October 26, 2018
– Dzisiaj mam taką satysfakcję, mogę to powiedzieć. Wygrałem w Krakowie. Będzie jeszcze apelacja, może być oczywiście różnie, bo różnie to bywa z tymi apelacjami. Już wygrałem raz w pierwszej instancji w trybie wyborczym proces, potem w apelacji zadziało się inaczej. Niemniej jednak w apelacji wygrałem ten proces w Krakowie, więc mogę przywołać tę okoliczność. Tam powiedziałem, że nasi poprzednicy, Platforma i PSL nie działali w obszarze smogu odpowiednio. Zostańmy przy tych delikatnych sformułowaniach. To powiedział europejski trybunał sprawiedliwości – mówił Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Ostrołęki.
Zarząd Regionu Pomorskiego apeluje do gdańszczan o liczny udział w wyborach o poparcie Pawła Adamowicza w wyborach na Prezydenta Gdańska 4 listopada! pic.twitter.com/mawpxUpyti
— Sławek Neumann (@SlawekNeumann) October 26, 2018
Zwycięstwo w wyborach jest zasługą wszystkich, którzy obdarzyli nas zaufaniem, ale też wielu sympatyków (także tu na TT – dziękuję Wam), wolontariuszy, a przede wszystkim również ciężkiej pracy sztabu @pisorgpl, który skutecznie przeprowadził tę kampanię. Dziękuję!
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) October 26, 2018