W wieczornym bloku głosowań posłowie wybrali – zgłoszoną przez klub PiS – Agnieszkę Dudzińską na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Teraz zgodę będzie musiał wyrazić Senat.
– Takie słowa już pan prezydent był uprzejmy wypowiadać. To nie mieści mi się w głowie, żeby głowa państwa tak mówiła o sędziach, ponieważ to o czym mówi, to są przypadki dwóch kolegów, którzy byli zmuszeni zasiadać w sądzie wojskowym w stanie wojennym. Takie było prawo i wzięto ich z Sali sądowej do tego i orzekali jak najłagodniej mogli. Prezes Strzembosz przyjął ich do pracy wiedząc o tym wszystkim. Taka była sytuacja. Pan prezydent Duda wtedy był małym chłopaczkiem, no to nie mógł o tym wiedzieć. Na pewno się nie zhańbili i nie były im wytoczone żadne procesy – mówiła Małgorzata Gersdorf w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
„Bez wątpienia Grzegorz Schetyna jest jednym z największych przegranych tych wyborów. Starty, które poniosła PO, są bardzo duże, nawet przy założeniu, że zachowała poparcie procentowe z 2014 roku, to trzeba powiedzieć, że to poparcie zostało zachowane dzięki koalicji z Nowoczesną. Gdyby PO sama poszła do wyborów, uzyskałaby jeszcze mniejsze poparcie. Partia Grzegorza Schetyny myślę, że będzie analizowała wyniki tych wyborów i powinna wyciągnąć wnioski, bo straty są bardzo duże” – mówił w „Gościu Wiadomości” w TVP Info minister Michał Dworczyk.
„Myślę, że warto w takich sytuacjach [jak wynik wyborów samorządowych] rozważać takie wyjście [zmianę lidera partii], ale trudno byłoby oczekiwać, że polityk PiS będzie podpowiadał ludowcom jak mają kształtować swoje władze partyjne” – mówił w TVP Info minister Michał Dworczyk.
– Najczarniejszy scenariusz to jest pierwszy krok do wystąpienia z Unii. Tak mi się wydaje. Jeżeli mówimy, że ten traktat nam nie odpowiada, nie jest zgodny z konstytucją, mimo, że go negocjowaliśmy i podpisaliśmy, no to znaczy, że się z nim nie zgadzamy. Tak mi się wydaje, że to tak czarny scenariusz, a inne, to ja już nie mam wyobraźni co będzie dalej – mówiła Małgorzata Gersdorf w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– To jest zabezpieczenie trybunału w Luksemburgu, nie w Polsce, żadnych podtekstów być nie może. Kampanii nie prowadzi sąd w Luksemburgu i chciałam powiedzieć, bo były takie słowa, że szybko bardzo. No nie tak szybko, bo dwa tygodnie trwało zastanawianie się nad tym czy będzie to zabezpieczenie, czy nie. W sprawie Puszczy Białowieskiej przez tydzień było wydane. To w takim trybie normalnym było wydane – mówiła Małgorzata Gersdorf w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
„Jest to historycznie najlepszy wynik, olbrzymi sukces. O wiele więcej osób zagłosowało na PiS niż 4 lata temu. W historii tylko raz tylko jedna formacja, i to nie partia polityczna, a AWS, zdobyła większy wynik. Zdeklasowaliśmy rywali. Co najmniej 6 sejmików, w których PiS będzie rządziło samodzielnie” – mówił w „Gościu Wiadomości” w TVP Info minister Michał Dworczyk.
– Z tego co mi wiadomo, rząd nie może się odwołać, ale to jest zabezpieczenie i w związku z tym ono może być zmienione i to w tym porozumieniu jest wyraźnie napisane – mówiła Małgorzata Gersdorf w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Odwołać tak się nie można, bo odwołuje się od tego do kogoś wyższego, a już nie ma nikogo wyższego – dodała Gersdorf.
– Ponieważ postanowienie trybunału sprawiedliwości jest sformułowane do Polski, uznaję, że jest sformułowane do wszystkich organów. Jednym z tych organów jest Sąd Najwyższy i musi wykonać to postanowienie. W postanowieniu jest zawarta taka teza, w drugim punkcie, że jest konieczność jak najszybszego wykonania tego zabezpieczenia i stworzenia sędziom warunków, jakie mieli przed 3 kwietnia. Stąd moja decyzja, tzn. ja nie zawezwałam, tylko prosiłam, żeby stawili się do pracy – mówiła Małgorzata Gersdorf w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Warszawa jest miastem, w którym każdy nasz kandydat w tych wyborach by przegrał. Musimy w ogóle przemyśleć, mówię o obozie ZP, co w naszej polityce sprawia, że w dużych miastach mamy tak pod górę – stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News. – Uważam że nadmierna polaryzacja sceny politycznej, być może korzystna z punktu widzenia wyników ogólnopolskich, akurat w dużych miastach nie jest dla nas korzystna – dodał.
– Wszystko przemawia za tym, że spór z Trybunałem Sprawiedliwości wkrótce odejdzie do przeszłości. Na pewno dialog między polskim rządem i TSUE będzie trwał – stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– Trzeba wygasić spór wokół sądownictwa, nie ze względu na takie czy inne wyniki wyborów do PE czy o wiele ważniejsze do polskiego Sejmu, tylko dlatego, że to trochę psuje państwo – dodał wicepremier.
– Analizujemy stanowisko trybunału [sprawiedliwości UE] i myślę, że po II turze wyborów będziemy mieli jasne zdanie w tej sprawie. Nie przesądzajmy, nie stawiajmy kropki nad i [ws. nowelizacji]. Polska będzie przestrzegać przepisów unijnych – stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.