Live

„Wstępne rozmowy z Kosiniakiem”. Schetyna o poszerzeniu KO o PSL po wyborach samorządowych

Jesteśmy po wstępnych rozmowach z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, żeby rozszerzyć Koalicję Obywatelską o PSL po wyborach samorządowych – stwierdził Grzegorz Schetyna w trakcie EFNI 2018, na pytanie Konrada Piaseckiego. Z kolei Barbara Nowacka powiedziała, iż „KO siłą rzeczy będzie się musiała rozszerzać”.

Dworczyk: Wbrew temu, co mówi Platforma czy Nowoczesna, szanujemy wyroki sądu

Sąd rzeczywiście dał 48 godzin na to, żeby oświadczenie zostało opublikowane. Nie ma co zwlekać. Wbrew temu, co mówi Platforma Obywatelska czy Nowoczesna, szanujemy wyroki sądu. W związku z tym to sprostowanie zostało opublikowane – stwierdził Michał Dworczyk w rozmowie z Agnieszką Mosór w Polsat News.

Politycy PO twierdzą, że premier powinien przeprosić. Oczywiście z orzeczenia sądu nic takiego nie wynika. Premier nikogo nie musi przepraszać. Sąd oddalił główne zarzuty Platformy i żądania – dodał.

Giertych o postępowaniu TSUE ws. Polski: PiS przyczyni się w ten sposób do budowania większej federacji w Europie

To jest ciekawa rzecz, że tak naprawdę PiS przyczyni się w ten sposób do budowania większej federacji w Europie dlatego, że ten wyrok, to orzeczenie, będzie precedensowe. Ono ustanowi de facto kontrolę przepisów krajowych przez sąd europejski, co jest pierwszym krokiem do federacji. Jest, można powiedzieć, takim zjawiskiem paradoksalnym, że to PiS się do tego przyczyni – mówił Roman Giertych w rozmowie z Moniką Olejnik w programie „Kropka nad i” TVN24.

Giertych: Gersdorf jest pozytywnym przykładem, jak należy podchodzić spokojnie do tego typu zamachów ze strony PiS-u i całą tę rozgrywkę, na końcu z pewnymi wątpliwościami, ale wygrała

Radziłem jej, żeby nie opuszczała gabinetu i trwała na tym stanowisku. Myślę, że właśnie to zrobiła i taki mamy w tej chwili stan rzeczy, że tę walkę wygrała. Już nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby PiS-owi udało się usunąć panią pierwszą prezes i myślę, że pani prezes Gersdorf jest pozytywnym przykładem, jak należy podchodzić spokojnie do tego typu zamachów ze strony PiS-u i całą tę rozgrywkę, na końcu z pewnymi wątpliwościami, ale wygrała – mówił Roman Giertych w rozmowie z Moniką Olejnik w programie „Kropka nad i” TVN24.

Tusk: Dzisiaj, kiedy tak wielu ludzi, zaczyna wątpić w wolność, solidarność i demokrację, pamiętajmy o przesłaniu Mandeli i Wałęsy, by zło dobrem zwyciężać

Przed „Faktami” i „Wiadomościami” publikacja sprostowania premiera

Zgodnie z orzeczeniem sądu przed dzisiejszymi wydaniami „Faktów” TVN i „Wiadomości” TVP emitowane jest sprostowanie premiera Mateusza Morawieckiego.

To efekt wyroku sądowego w trybie wyborczym, który nakazał premierowi publikację wyjaśnienia słów o budowie dróg i mostów za czasów koalicji PO-PSL.

Na ekranie wyświetlana jest plansza ze sprostowaniem, a jego treść czyta kobieta.

Trzaskowski: Reforma edukacji PiS cofa nas o 40 lat

Odnosiłem się do partii rządzącej, w kontekście tej reformy edukacji, którą nam fundują, która nas cofa o 40 lat, która powoduje konkretne problemy i przekłada się na możliwość wywiązania się z potrzeb podstawowych. Jeżeli mamy np. kumulację roczników, przyjdzie w następnym roku 40 tys. dzieci do szkoły. Są dodatkowe obowiązki nakładane na samorząd, łącznie z tym, że mamy jeden wielki chaos, likwidowane są gimnazja i to wszystko co żeśmy wybudowali , wydawało się, że mamy plany inwestycyjne, w tej chwili dzięki temu co się dzieje, wszystko jest postawione na głowie – mówił Rafał Trzaskowski na spotkaniu Town Hall Meeting z mieszkańcami Targówka.

Trzaskowski z propozycjami dla Targówka: Metro, infrastruktura edukacyjna, domy kultury i kompleks rekreacyjny

Rozmawiamy nad propozycjami dla Targówka. Najważniejsze z nich to rozbudowa drugiej linii metra na Bródno i wydłużenia metra do stacji PKP Toruńska. Już dzisiaj metro jest budowane. Ja chcę tę drugą linię skończyć i ją rozszerzyć właśnie do stacji PKP Toruńska – mówił Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej.

Kolejna kwestia to szkół, przedszkoli oraz żłobków. Rozmawialiśmy właśnie przed chwilą z nauczycielami i z rodzicami o potrzebach dotyczących infrastruktury i zapowiadamy kolejne, trzy nowe szkoły, tutaj na Targówku, jak również nowe przedszkola i nowe żłobki i rozbudowę, co ważne, dzisiaj istniejących placówek. O tym rozmawialiśmy. Rozmawialiśmy też jak poradzić sobie z kumulacją roczników, którą nam zgotował PiS, to jest rzecz, która, jak właściwie w każdej dzielnicy, rozpala umysły. Czyli kwestia infrastruktury związanej z edukacją – mówił dalej kandydat na prezydenta stolicy.

W końcu trzecia kwestia. Budowa i modernizacja domów kultury i budowa kompleksu rekreacyjnego. Ja dzisiaj miałem także spotkanie ze środowiskami sportowymi w Śródmieściu, z przedstawicielami klubów, środowisk sportowych. Jedną z rzeczy, która była zgłaszana, to właśnie kwestia rozbudowy kompleksów rekreacyjnych i tutaj na Targówku taką rozbudowę chcemy zaproponować – dodał Trzaskowski.

Sejmikowy sondaż CBOS: PiS lekko w dół, ale z dużą przewagą, KO z IP traci 3 pkt. i ma 15%

Pytanie brzmiało: na kandydata którego komitetu wyborczego głosował(a)by pan(i) w wyborach do sejmiku województwa? Badanie przeprowadzono 6-13 września.

PiS-SP-Porozumienie – 34% (-1)

PO-N-IP – 15% (-3)

Kukiz ’15 – 8% (+2)

PSL – 5% (-2)

Bezpartyjni Samorządowcy – 5% (nowość)

SLD-Lewica Razem – 3% (-1)

Razem – 1% (bz)

Trzaskowski przedstawia propozycje programowe w obszarze warszawskiego sportu 

Dzisiaj spotkałem się ze środowiskami sportowymi całego miasta, Warszawy i zgłosiłem całą serię bardzo konkretnych propozycji w ramach programu „Mały wielki sport”, dlatego że chcemy przede wszystkim aktywizować młodzież, żeby dwa razy więcej dzieciaków w Warszawie uprawiało sport i miało taką szansę. Z 27 tys. chcemy tę liczbę zwiększyć do 54 tys. i chcemy również żeby inwestować w ten najważniejszy dla tożsamości miasta sport profesjonalny, wyczynowy. Chcemy wspierać kluby, zarówno te największe, najbardziej znane, ale również te mniejsze – stwierdził Rafał Trzaskowski na briefingu.

Oprócz tego kwestia jednolitego zarządzania całą infrastrukturą sportową, niesłychanie dla mnie istotna. W tej chwili często jest tak, że po prostu małych klubów po prostu nie stać na wynajmowanie infrastruktury, a my chcemy obniżyć cenę, żeby nie wszystkie kluby musiały na siebie zarabiać przez właśnie wynajmowanie infrastruktury. Tańsza infrastruktura, jednolicie zarządzana pozwoli rozwijać sport w naszym mieście – mówił dalej.

„Kolejna kwestia – spółki miejskie partnerem strategicznym dla warszawskich klubów. Chcemy rozważyć możliwość wsparcia klubów profesjonalnych, bo chcielibyśmy, żeby do Warszawy jak najczęściej zagościł sport na najwyższym możliwym poziomie. Wszystkim nam na tym zależy. Kolejny priorytet – sport przez cały rok. Zadaszymy wszystkie orliki i syrenki, co pozwoli na tych obiektach sportowych uprawiać sport również popołudniami, jesienią i również zimą. W końcu inwestycje w obiekty sportowe”

Sejm w przyszłym tygodniu zajmie się wnioskiem o odwołanie Zalewskiej i wyborem RPD

Na poniedziałek na 15:00 zaplanowano posiedzenie sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży, która rozpatrzy i zaopiniuje wniosek opozycji wyrażenie wotum nieufności wobec szefowej MEN Anny Zalewskiej.

Dzień później, we wtorek o 17:00 ta sama komisja zaopiniuje wniosek w sprawie powołania na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka – jedynym kandydatem na to stanowisko jest Agnieszka Dudzińska.

Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie we wtorek i bardzo możliwe, że obydwa wnioski zostaną wtedy rozpatrzone.

Gowin interweniuje ws. wpisu Matczaka

Takie stwierdzenia są niedopuszczalne. Zwrócę się do rektora Uniwersytetu Warszawskiego z prośbą, by rozważył jakieś kroki dyscyplinarne. Można się spierać politycznie, nawet w ostrych słowach, ale nie wolno atakować rodzin naszych adwersarzy. Nie licuje z godnością wykładowcy akademickiego straszenie studentów ze względów politycznych – stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z wPolityce.pl.