– Wyborcy są ci sami, co byli wcześniej. Jest fala populizmu w polityce, bo i jedna i druga strona obiecuje rzeczy nierealizowalne, 5 linia metra, pieniądze dla gospodyń wiejskich. Nikt nie pyta ile to będzie kosztowało i nikt nie troszczy się o te grupy, które ciężko pracują ale nie są grupą nacisku. Widzę ogromny potencjał wśród tych osób, bo nie mają na kogo głosować, często wybierają mniejsze zło. Ta grupa, która nie chce populizmu a nie jest grupą nacisku potrzebuje oferty programowej – mówił Ryszard Petru w Gościu Wiadomości.
Petru przyznał w Gościu Wiadomości, że nie bierze już 500+. – Nie pamiętam, jakoś pewnie rok temu – powiedział dopytywany przez Michała Adamczyka. Wcześniej zwracał uwagę, że ludziom nie podoba się to, że bogaci biorą 500+.
– Ja nie jestem przystawką niczyją. Na pewno wariant obecny nie był moim wymarzonym. Powstaliśmy nie tylko w kontrze do PiS, który jest zwolennikiem rozdawnictwa, ale też w kontrze do Platformy, która zrobiła skok na OFE, przetrzymywała VAT choć w mniejszym stopniu niż teraz Morawiecki. Taka była idea pierwotna. W wyborach samorządowych będę wspierał kandydatów Nowoczesnej, a do tego wrócimy po wyborach. Będę to oceniał po 4 listopada – mówił Ryszard Petru w Gościu Wiadomości.
– Teraz mamy wybory samorządowe i na tym trzeba się skupić, na wyborze właściwych osób, żeby to byli menedżerowie i wiedzieli jak się zarządza takim organizmem jak miasto, gmina, województwo. Ja mogę ze swojej strony zaapelować i zapewnić, że ja będę głosował na kandydatów Nowoczesnej. To są ludzie najmniej partyjni, najbardziej przedsiębiorczy, najmniej skażeni polityką uzależnień. Wszystkie inne plany będę mógł ogłaszać po wyborach samorządowych. Ja ich będę popierał, jeśli takiego poparcia będą potrzebowali – mówił Ryszard Petru w Gościu Wiadomości.
– My chcemy, nasz rząd być tym waszym najlepszym filarem, podporą. Wierzymy, że jesteśmy dobrym gospodarzem tej ziemi i udowodnimy to – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na święcie „Wdzięczni Polskiej Wsi”. Jak dodał:
„Trzeba robić wszystko, żeby ta moc polskiej wsi rosła i to właśnie robimy. Po pierwsze, w tej klęsce suszymy, która dotknęła, mamy największy w historii III RP i w ogóle w ostatnich wielu dziesiątkach lat przygotowany już w budżecie kwoty na rekompensaty tej suszy. Nie da się tej całej klęski nadrobić, ale zobaczycie państwo, to będzie już w najbliższych dniach, już dzisiaj przeznaczamy pierwsze setki milionów złotych. To będzie 1,5 mld zł na rekompensaty z tytułu suszy”
– Drugi wielki nasz program, bardzo ważny dla rolnika, to rolniczy handel detaliczny – mówił dalej.
– Dzisiaj przychodzimy do was z wdzięcznością, żeby też powiedzieć, jak ta współpraca z polską wsią powinna jeszcze lepiej przebiegać. Początek transformacji, po odzyskaniu niepodległości, w 1989 roku i później to lata, kiedy Polska więc była zapomniana, była często poszkodowana przez te pierwsze liberalne decyzje tamtych lat. Z wsi, z dziesiątek tysięcy wsi, takich jak Wąwolnica, rozsianych po całej Polsce, ludzie migrowali, a czasami na zawsze emigrowali. To była wielka krzywda, która wtedy, w latach dziewięćdziesiątych, dwutysięcznych dotknęła polską wieś. Musimy teraz zrobić wszystko, żeby polska wieś, która wstaje z kolan, żeby umocniła się i była tą pochodnią naszej wolności, naszego rozwoju – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na święcie „Wdzięczni Polskiej Wsi”.
– Jak patrzę w przyszłość, to jestem pewien, że bez tego etosu pracy rolników, bez wiary rolników w Polskę, bez ciężkiej, zmudnej pracy i życzliwości, Polska nie byłaby i nie będzie tak silna, tak potężna, jak może być i wierzę, że taka będzie. Nawet nazwa naszego najpiękniejszego kraju, Polska, pochodzi przecież od plemienia polan, a ta nazwa z kolei pochodzi od słowa „pole”, czyli u źródeł naszej polskości, naszego państwa stała właśnie praca rolników, ciężka praca. Nie wyprawy łupieżcze czy zdobycze, tylko właśnie ciężka praca i wiara w ziemie, dbałość o ziemię, miłość do tej ziemi – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na święcie „Wdzięczni Polskiej Wsi”.
– Oczywiście jestem gotowy do debaty, ale stawiam też swój warunek, by po raz pierwszy w historii zrobić debatę jedynek ze Śródmieścia – kandydatów do rady miasta, bo prezydent bez rady nic nie może. Tematem miałaby być reprywatyzacja. Licz, że tak, jak ja podchodzę do propozycji debaty poważnie, poważnie podejdą do niej moi konkurenci. Dwie debaty – prezydencka, ale w pakiecie z debatą jedynek. Nawet tego samego dnia – stwierdził Jakub Stefaniak na briefingu, odpowiadając Rafałowi Trzaskowskiemu.
„Nie może być tak, że rząd będzie uzależniał wypłaty [środków] przez pryzmat partyjnej przynależności czy politycznych sympatii przyszłego prezydenta, burmistrza, wójta czy marszałka. To pokazuje centralistyczne spojrzenie [PiS] na Polskę lokalną, powiatową. I to tak naprawdę definiuje całą kampanię PiS: głosujcie na nas, bo my wam pomożemy. Nie zdając sobie sprawy, że to nie są ich pieniądze. To są pieniądze nas wszystkich. A po drugie ich koniec jest bliski, bo za rok są wybory parlamentarne i zrobimy wszystko, żeby ich odsunąć od władzy” – mówił przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna.
„Symbolem kłamstw i oszustw, do których dochodzi codziennie w tej PiS-owskiej kampanii jest to, o czym mówił premier Morawiecki kilka dni temu w Świebodzinie. Ta sprawa trafiła do sądu. Ona musi mieć swój finał, bo za każde kłamstwo, które będzie użyte i będzie wykorzystywane w tej kampanii wyborczej, będziemy występować w procesie sądowym i będziemy te wszystkie kłamstwa prostować” – mówił w Gorzowie Wielkopolskim przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna.
– Wiem o tym spotkaniu [Mateusz Morawiecki-Małgorzata Gersdorf] tyle, ile państwo – stwierdziła Mirosława Stachowiak-Różecka w „Kawie na ławę” TVN24. – Było spotkanie z sędzią w stanie spoczynku. Pani Gersdorf nie jest prezesem SN. Trudno mi powiedzieć, o czym rozmawiali – dodała.
– Jak można mówić o zagwarantowywaniu bezpieczeństwa z tak niepoważną totalną opozycją? Niech sami sobie telewidzowie odpowiedzą na pytanie, czy jest możliwe myślenie o Polsce w kategoriach przyszłości bezpieczeństwa, z taka opozycja, która jest prześmiewcza, nic nie widzi i nic nie rozumie – stwierdził Andrzej Dera w „Kawie na ławę” TVN24.