Live

Gowin o ACTA2: To głosowanie było testem, komu zależy na wolności

Niebezpieczeństwo sprowadza się do ograniczenia wolności w Internecie, a tak naprawdę do jakichś form cenzury. Na pewno cenzury podyktowanej interesem dużych koncernów informatycznych, ale być może w przyszłości także jakąś formą cenzury ideologicznej. Przykro mi bardzo, ale kiedy politycy Platformy mówią o zagrożeniu demokracji w Polsce, to powinni się przyjrzeć swoim własnym działaniom. Na pewno to głosowanie było testem, komu zależy na wolności – mówił Jarosław Gowin w rozmowie z Danutą Holecką w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.

Sejm nie wybrał Rzecznika Praw Dziecka

Posłowie w wieczornym bloku nie wybrali nowego Rzecznika Praw Dziecka. Po tym, jak swoją kandydaturę wycofała Sabina Zalewska, do wyboru pozostały dwie osoby: Ewa Jarosz i Paweł Kukiz-Szczuciński. PiS nie poparło żadnego z kandydatów. W praktyce oznacza to, że procedura wyboru ruszy na nowo, a do wyboru dojdzie na jednym z kolejnych posiedzeń Sejmu – najwcześniej w październiku.

Gowin o ACTA2: Dyrektywy unijne to nie jest Pismo Święte

Na pewno nasz rząd będzie starał się wpłynąć na to, żeby ta dyrektywa została uchylana albo, żeby jej kształt został zmodyfikowany. Jeżeli chodzi o przepisy unijne to one oczywiście obowiązują w całej Unii Europejskiej, więc będą obowiązywały także w Polsce. Proszę pamiętać, że dyrektywy unijne to nie jest Pismo Święte. Trzeba toczyć dyskusję czy nawet twardy spór, w imię wolności, w imię rozwoju, w imię nieskrępowanej przedsiębiorczości – mówił Jarosław Gowin w rozmowie z Danutą Holecką w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.

Zabłocki: Prawdę mówiąc, wielkiej nadziei nie miałem, ale iskierkę nadziei miałem, że prezydent wyrazi zgodę na dalsze orzekanie

Prawdę mówiąc, wielkiej nadziei nie miałem, ale iskierkę nadziei miałem [że prezydent wyrazi zgodę na dalsze orzekanie], dlatego że złożyłem oświadczenie, że jestem gotów pełnić – z uwagi na zasadę nieusuwalności sędziów – do ukończenia 70 roku życia tę zaszczytną funkcję. Była to iskierka nadziei oparta na tym, że oświadczenie, które składam, a ewentualne oświadczenia lekarskie znajdują się w moich aktach osobowych, a tylko nie chcę się poddać rygorom ustawy, którą uważam za niekonstytucyjną, ale była to tylko iskierka nadziei. I dlatego może mniej emocjonalnie przyjąłem tę decyzję” – mówił w TVN24 sędzią SN Stanisław Zabłocki. 

Zabłocki: W moim głębokim przekonaniu, de iure nadal jestem sędzią w stanie czynnym. Czym innym jest jednak moje przekonanie, a czym innym uznanie rzeczywistości

W moim głębokim przekonaniu, de iure nadal jestem sędzią w stanie czynnym, dlatego że w moim głębokim przekonaniu przepisy ustawy, w oparciu o które pan prezydent stwierdził przejście w stan spoczynku, są przepisami niezgodnymi ze wzorcami konstytucyjnymi. Co więcej, mam olbrzymie wątpliwości, czy są zgodne ze wzorcami unijnymi” – mówił w „Kropce nad i” w TVN24 sędzia Sądu Najwyższego, Stanisław Zabłocki.

Czym innym jest moje przekonanie, że de iure jestem sędzią czynnym, a czym innym jest uznanie rzeczywistości, która sprowadziła się do doręczenia mi zawiadomienia. Ja traktuję to zawiadomienie jako jednak postanowienie pana prezydenta, chociaż ono nie jest tak nazwane, a powinno być, ale traktuje to jak akt o charakterze stwierdzające moje przejście w stan spoczynku, dlatego że prezydent zawarł tam podstawę prawną, rozstrzygnięcie, złożył pod tym dokumentem swój podpis” – dodawał.

Karczewski: SN powinien funkcjonować i będzie funkcjonować

Myślę, że szybko dojdzie do zakończenia [sporu], że już przestaniemy rozmawiać na ten temat, bo temat powinien być zamknięty. SN powinien funkcjonować i będzie funkcjonować. Jestem przekonany, że będzie funkcjonował – stwierdził Stanisław Karczewski w rozmowie z Dorotą Gawryluk w Polsat News.

Karczewski: Chcemy nasze sprawy dot. sądownictwa, wymiaru sprawiedliwości, być może w przyszłości mediów, załatwić tutaj, w Polsce

Chcemy te swoje sprawy, nasze sprawy, sprawy polskie, jak dot. sądownictwa, wymiaru sprawiedliwości, być może w przyszłości mediów, bo też przecież myśleliśmy o dekoncentracji mediów, chcemy załatwić tutaj, w Polsce. Nie chcemy żeby ktoś nam dyktował – Stwierdził Stanisław Karczewski w rozmowie z Dorotą Gawryluk w Polsat News.

Karczewski: Chcemy być w UE

Chcemy być w UE. Widzimy korzyści, wiemy o tych korzyściach, jakie korzyści już mamy do tej pory i jakie będziemy mieć w przyszłości – stwierdził Stanisław Karczewski w rozmowie z Dorotą Gawryluk w Polsat News.

Terlecki o ACTA2: Dość niezwykłe zdarzenie, że Platforma poparła ten pomysł, ponieważ sama zapowiadała jeszcze nie tak dawno, że nigdy nie poprze żadnych ograniczeń w Internecie

Dość niezwykłe zdarzenie, że Platforma poparła ten pomysł [ACTA2], ponieważ sama Platforma zapowiadała jeszcze nie tak dawno, że nigdy nie poprze żadnych ograniczeń w Internecie. Teraz właśnie Platforma przykłada rękę do interesu największych nadawców internetowych kosztem zwykłych internautów i małych, rozmaitych producentów informacji czy programów internetowych. To jest przede wszystkim w interesie największych nadawców medialnych. My się na to nie godzimy, nam się to nie podoba, więc nasi europosłowie zagłosowali przeciwko temu pomysłowi” – mówił w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Ryszard Terlecki.

Terlecki: Sędzia, który łamie konstytucję i który łamie prawo, nie powinien być sędzią. To jest kwestia do zastanowienia się, co zrobić w takiej sytuacji

Sędzia, który łamie konstytucję i który łamie prawo, nie powinien być sędzią. To jest kwestia do zastanowienia się, co zrobić w takiej sytuacji, skoro osoby powołane do tego, żeby pilnować przestrzegania prawa, same łamią prawo” – mówił w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki.

Trzeba się zastanowić na przyszłość może jak w takich sytuacjach państwo powinno się zachować wobec osób, które demonstracyjnie nie stosują się do przepisów prawa, a równocześnie chroni je immunitet. No nie wiem, ja nie jestem prawnikiem, nie chcę tego rozstrzygać, natomiast bardzo stanowczo trzeba odnieść się do tego, co wyprawiają sędziowie, odnieść się do rozmaitych pomysłów niszczenia prawa, utrudniania funkcjonowania ważnych instytucji państwowych, itd. To jest problem dość poważny” – dodawał.

PMM: Polska zawsze była w Europie i w niej pozostanie

Gospodarka nie jest i nie może być przestrzenią pozbawioną wartości. Z kolei religia, filozofia czy socjologia mogą szukać w ekonomii partnera do dyskusji. Europa przyszła do Polski przez chrzest, Polska zawsze była w Europie i w niej pozostanie. Polskość, europejskość i chrześcijaństwo, złączone duchem solidarność, pozostają naszym niezbywalnym dziedzictwem – mówił Mateusz Morawiecki podczas uroczystej Sesji Otwarcia dorocznego Zgromadzenia Plenarnego członków Rady Konferencji Episkopatów Europy.

PMM: Solidaryzm i wolność budowana dziś przez polskie państwo, jest właśnie zakotwiczona w nauce Kościoła

Współczesne media, niestety zbyt rzadko podkreślają chrześcijańskie i katolickie korzenie solidaryzmu społecznego na naszym kontynencie, a przecież takie są fakty, taka jest prawda historyczna. Solidaryzm i wolność budowana dziś przez polskie państwo, jest właśnie zakotwiczona w nauce Kościoła, w tej wielkiej tradycji chrześcijańskiej, tradycji całej Europy – mówił Mateusz Morawiecki podczas uroczystej Sesji Otwarcia dorocznego Zgromadzenia Plenarnego członków Rady Konferencji Episkopatów Europy.