Łapiński dla 300 o sprawie Głębockiego: Nie na Kancelarii Prezydenta spoczywa obowiązek powiadomienia Kancelarii Sejmu o nominacji
– Zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej ambasadora mianuje Prezydent na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, zaakceptowany przez Prezesa Rady Ministrów. 5 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie mianowania pana Konrada Głębockiego Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej. 7 czerwca postanowienie to trafiło do MSZ. Przy nominacjach ambasadorskich Kancelaria Prezydenta RP nie jest wnioskodawcą i nie na Kancelarii Prezydenta spoczywa obowiązek powiadomienia Kancelarii Sejmu – stwierdził Krzysztof Łapiński w rozmowie z 300POLITYKĄ.
– Należy też dodać, że każdy kandydat na ambasadora jest opiniowany przez sejmową komisję spraw zagranicznych i już na tym etapie Kancelaria Sejmu wiedziała, że pan Konrad Głębocki (kandydat na ambasadora) był wówczas posłem na Sejm RP – dodał prezydencki minister.
Jak podkreślił: – Kiedy 11 maja 2017 roku z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odbierałem powołanie na sekretarza stanu w KPRP, to tego samego dnia Marszałek Sejmu wydał postanowienie w sprawie wygaśnięcia mojego mandatu poselskiego. W tym celu nie było potrzebne żadne zawiadomienie ze strony KPRP.