II czytanie projektu dot. sądów jutro o 9:00
II czytanie sądów jutro o 9:00 – informacja na stronie Sejmu pic.twitter.com/JxvnVnbPei
— Michał Olech (@MichalOlech) July 19, 2018
II czytanie projektu dot. sądów jutro o 9:00
II czytanie sądów jutro o 9:00 – informacja na stronie Sejmu pic.twitter.com/JxvnVnbPei
— Michał Olech (@MichalOlech) July 19, 2018
Ardanowski: Wszyscy, którzy źle traktują zwierzęta, którzy nie wykazują empatii, zostaną z rynku usunięci
„Z [projektu] ustawy o ochronie zwierząt wycofujemy dwa zapisy – te, które wprowadzają zakaz handlowi zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego. Bardzo zaostrzymy kryteria utrzymania zwierząt futerkowych na fermach. Ci wszyscy, którzy źle traktują zwierzęta, którzy nie wykazują empatii, którzy w złych warunkach do tej pory te zwierzęta utrzymywali, z rynku zostaną usunięci” – mówił w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info minister Jan Ardanowski.
K.Morawiecki: Powiadomiłem premiera o GetBack. On powiedział, żebym się w to nie mieszał
– Wczoraj wicepremier Rostowski powiedział, że ja jakby wmieszałem mojego syna w sprawę GetBack. Jak mnie zgłoszono tę sprawę, to moim obowiązkiem było, bo ustawa o mandacie posła i senatora mówi, że mamy kierować się dobrem narodu, a to było zagrożone bezpieczeństwo 10 tys. ludzi poważnie. Powiadomiłem premiera, on powiedział, żebym się w to nie mieszał. Pytałem, czy jest coś do zrobienia – stwierdził Kornel Morawiecki w rozmowie z Piotrem Marciniakiem w „Faktach po faktach” TVN24. Jak dodał, to, co mówił Rostowski, to perfidna manipulacja.
K.Morawiecki: Martwi mnie, że polska polityka na kierunku wschodnim jest bardzo nieudolna
– To nie jest sprawa ani PiS-u, ani Platformy, ani tego czy innego rządu, ani tego czy innego premiera, czy mojego syna czy nie. To sprawa relacji między dwoma wielkimi europejskimi narodami i te relacje są złe i trzeba te relacje poprawić. Trzeba robić wszystko czy starać się zrobić bardzo dużo rzeczy, żeby je poprawić. Nie mogę brać pod uwagę opinii kolegów mojego syna czy PiS-u, czy kolegów z PO. To nie jest sprawa bieżąca, to nawet sprawa historyczna w jakimś sensie – stwierdził Kornel Morawiecki w rozmowie z Piotrem Marciniakiem w „Faktach po faktach” TVN24. – Martwi mnie bardzo to, że polityka polska na tym kierunku wschodnim jest bardzo nieudolna – dodał.
PiS naprawia błąd w ustawie o SN
Wygląda na to, że PiS poprawką naprawia błąd w ustawie o SN, który kilka dni temu ujawnił sędzia Rączka pic.twitter.com/ShLTjaxAyv
— Michał Olech (@MichalOlech) July 19, 2018
PMM: Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego rolnictwa
– Niestety prawda jest taka, że w czasie właśnie tych rządów [PSL] przede wszystkim, począwszy od lat 90, lata 1993-1997 pozbyto się, wyprzedano przedsiębiorstwa wytwórcze. Wyprzedano przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego, najbardziej znane przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w Sejmie. Jak dodał:
„Partia, która nazywa się ludowa i której premier mawiał, że problemy dzielą się na te, które są nierozwiązywalne, więc nie należy ich tykać i na te które, rozwiążą się same, z biegiem miesięcy i lat, i w związku z tym też nie trzeba ich tykać, trudno żeby rozwiązywała problemy rolników. Dlatego zostawiono rolników samych sobie”
– Nie ma silnej polskiej gospodarki, nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego rolnictwa. Stawiamy na to. Stawiamy na odbudowę polskiego przetwórstwa – mówił szef polskiego rządu.
PiS zgłasza poprawki do projektu dot. sądów
Poprawki posła Asta. Rzecz jasna napisane w @MS_GOV_PL. W oczywisty sposób naruszają zasadę trzech czytań. Bo nagle zmienia się…ustawę o komornikach.#WolneSądy #SądNajwyższy pic.twitter.com/djiFLmt6lq
— Borys Budka (@bbudka) July 19, 2018
36 poprawek do projektu ustawy o SN, prokuraturze, sądach powszechnych, sądach administracyjnych i Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (wszystkie zmieniane ustawy).
Kilka minut na zapoznanie się.
A chodzi wyłącznie o zmianę I Prezesa SN. pic.twitter.com/L7lCIRZcAh— Arkadiusz Myrcha ✌️ (@ArkadiuszMyrcha) July 19, 2018
Ast: Mam nadzieję, że do września poznamy I prezesa SN
– W momencie, kiedy 2/3 stanowisk sędziowskich w SN zostanie obsadzonych i wówczas niezwłocznie ZO będzie mogło podjąć uchwałę wskazującą 5 kandydatów spośród których prezydent wskaże I prezesa SN. W jakim czasie z kolei może do tego zdarzenia dojść, trudno jest to określić. Myślę, że kwestia kilku tygodni, do września mam nadzieję, że ta uchwała zapadnie i poznamy I prezesa SN – stwierdził Marek Ast w rozmowie z Marcinem Fijołkiem na wPolsce.pl.
Polityczne podsumowanie popołudnia: w Sejmie prace nad nowelą przepisów o SN, Gersdorf do PAD: Moja kadencja trwa do 2020, Majchrowski z poparciem PO, N, SLD i PSL
— SPC PRACUJE NAD ZMIANAMI W PRZEPISACH O SĄDZIE NAJWYŻSZYM. Nowelizacja w praktyce przyspiesza i ułatwia wybór następcy prezes Małgorzaty Gersdorf. Zmiany uniemożliwiają też sparaliżowanie KRS i SN poprzez masowe zgłaszanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Rano odbyło się pierwsze czytanie, bezpośrednio po którym posłowie nie zgodzili się na odrzucenie ustawy w I czytaniu. II czytanie – wg harmonogramu – ma się rozpocząć o 23:15.
— GERSDORF W LIŚCIE DO PAD: MOJA KADENCJA TRWA DO 30 KWIETNIA 2020. Prezes Małgorzata Gersdorf w liście przesłanym do prezydenta Andrzeja Dudy tłumaczy, dlaczego – jej zdaniem – przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przejścia w stan spoczynku nie wywołały skutków prawnych. W ocenie prof. Gersdorf brak formalnego stwierdzenia jej przejścia w stan spoczynku (prezydent przesłał tylko pismo z datą przejścia w stan spoczynku) oraz brak kontrasygnaty premiera powodują, że sędziowie, którzy otrzymali dokumenty, nadal są sędziami w stanie czynnym.
— STRAŻ MARSZAŁKOWSKA SPRAWDZA SAMOCHODY POSŁÓW WJEŻDŻAJĄCYCH DO SEJMU. SCHMIDT, PETRU I SCHEURING-WIELGUS Z ZAKAZAMI WJAZDU. Obie decyzje kierownictwa Sejmu to efekt wczorajszego protestu. W jego trakcie członkowie koła Liberalno-Społecznych w bagażniku samochodu wwieźli na teren parlamentu dwóch przedstawicieli Obywateli RP. „Jest pewna granica, która została wyraźnie przekroczona. To dotyczy nie tylko tych osób, które zostały wwiezione, ale także mazanie po budynku parlamentu sprayem również nie mieści się w szerokich ramach dyskusji politycznej” – mówił dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu, Andrzej Grzegrzółka.
— RZĄD PRZEDSTAWIŁ PROGRAM DLA ROLNIKÓW. „Nie wyobrażam sobie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego rolnictwa. Chcemy handlować z całym światem, ale trzeba mieć czym handlować. Trzeba mieć przede wszystkim towary rolne, rolno-spożywcze, owoce pracy naszych rolników, dzięki którym żywność polska, bardzo zdrowa, najsmaczniejsza polska żywność będzie słynna na całym świecie. Nasz program dla wsi chcemy oprzeć na trzech filarach: ochrona, wsparcie i rozwój. Ochrona w sytuacji, kiedy wystąpią klęski żywiołowe, jak w tym roku klęska suszy. Wsparcie w przypadku organizacji rynków, jak również dała się w tym roku we znaki kwestia nadurodzaju, nadpodaży owoców miękkich. Rozwój w oparciu o zaawansowane technologicznie sprzęty, różnego rodzaju materiały, technologie, tak, żeby polskie rolnictwo było jednym z najbardziej efektywnych na świecie. Na tym nam najbardziej zależy” – mówił premier Mateusz Morawiecki.
— ARDANOWSKI: ODCHODZIMY OD ZAKAZU UBOJRU RYTUALNEGO, OSTRZEJSZE KRYTERIA OCENY FERM ZWIERZĄT FUTERKOWYCH. „Żeby zwiększyć możliwości eksportu wołowiny, odchodzimy o zakazu uboju rytualnego i zaostrzając bardzo mocno, wyjątkowo mocno kryteria utrzymania zwierząt na fermach zwierząt futerkowych, poddając każdą fermę certyfikacji. Jeżeli będę miał wątpliwości, czy polskie instytucje będą się do tego nadawały, będą obiektywne, to będzie to międzynarodowa certyfikacja każdej fermy, by wyeliminować tych, którzy w sposób patologiczny traktowali do tej pory zwierzęta na fermach, by wyeliminować nieuczciwych hodowców” – mówił minister rolnictwa, Jan Ardanowski.
— MAJCHROWSKI WYSTARTUJE W KRAKOWIE Z POPARCIEM PO, NOWOCZESNEJ, SLD, PSL I PRZYJAZNEGO KRAKOWA. Obecny prezydent zapowiedział też, że powstaną wspólne listy do rady miejskiej. Kontrkandydatką Jacka Majchrowskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości jest Małgorzata Wassermann.
Gersdorf w liście do PAD wytyka brak formalnego stwierdzenia przejścia w stan spoczynku i kontrasygnaty premiera. „Moja kadencja trwa nadal aż do 30 kwietnia 2020”
Prezes Małgorzata Gersdorf w liście przesłanym do prezydenta Andrzeja Dudy tłumaczy, dlaczego – jej zdaniem – przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przejścia w stan spoczynku nie wywołały skutków prawnych. W ocenie prof. Gersdorf brak formalnego stwierdzenia przejścia jej w stan spoczynku (prezydent przesłał tylko pismo z datą przejścia w stan spoczynku) oraz brak kontrasygnaty premiera powodują, że sędziowie, którzy otrzymali dokumenty, nadal są sędziami w stanie czynnym: „Dlatego odnosząc (…) do pisma przesłanego przez Pana Prezydenta, należy stwierdzić, że jego treść nie zawiera elementów, które sprawiłyby, że można byłoby je uznać za czynność konwencjonalną wywołującą skutki w niej przewidziane, a zatem stwierdzające wobec mnie o dacie przejścia bądź przejściu w stan spoczynku”.
„Biorąc zatem pod uwagę przedstawioną argumentację związaną z powołaniem mnie do pełnienia funkcji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego stwierdzam, że moja kadencja trwa nadal aż do dnia 30 kwietnia 2020 i jestem zobowiązana do sprawowania tego urzędu z mocy najwyższego prawa Rzeczypospolitej Polskiej – Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” – dodaje w piśmie Gersdorf.
Piotrowicz na SPC ogranicza czas wypowiedzi do 30 sekund. Następnie do 3 minut na cały klub
Posłowie z sejmowej komisji sprawiedliwości i prawe człowieka, w trakcie rozpatrywania projektu dot. sądów, przyjęli wniosek Stanisława Piotrowicza o ograniczenie czasu wypowiedzi do 30 sekund. Poseł PiS zapowiedział, to ograniczenie będzie zmienione, jeżeli posłowie nie będą próbowali dokonywać obstrukcji prac komisji. Chwile później przewodniczący komisji zaproponował ograniczenie – do 3 minut na cały klub parlamentarny.
SPC rozpatruje projekt dot. sądów. Piotrowicz wprowadza ograniczenia czasowe
Sejmowa komisja sprawiedliwości rozpatruje tzw. projekt nowelizacji ustaw sądowych. W trakcie posiedzenia, posłowie opozycji zgłaszali wnioski m.in. o wysłuchanie publiczne, a także o zaproszenie na posiedzenie I prezes SN. Z kolei Stanisław Piotrowicz zawnioskował o to, aby pytanie i wniosek formalny trwał nie dłużej niż minutę, a wystąpienie – dwie minuty. Ten wniosek został przegłosowany.