
Polityczne podsumowanie popołudnia: 28. dzień protestu: rząd przedstawia szczegóły daniny, protestujący odrzucają propozycję, o północy mija termin na zwrot nagród
Polityczne podsumowanie popołudnia: 28. dzień protestu: rząd przedstawia szczegóły daniny, protestujący odrzucają propozycję, o północy mija termin na zwrot nagród
— RZĄD PRZEDSTAWIŁ SZCZEGÓŁY DANINY SOLIDARNOŚCIOWEJ. Nowym podatkiem mieliby zostać objęci ci, którzy miesięcznie zarabiają powyżej 87 tysięcy złotych. Zebrane w ten sposób środki trafią do funduszu na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
— RODZICE ODRZUCAJĄ PROPOZYCJĘ RZĄDU. Na konferencji prasowej w Sejmie protestujący kolejny raz przypomnieli, że do Sejmu przyszli z postulatem wprowadzenia dodatku na życie w wysokości 500 złotych. „Pani minister mówiła o orzecznictwie nowo budowanym, a tak naprawdę to orzecznictwo nie będzie dotyczyło tej grupy 272 tysięcy osób, bo to będzie nowe orzecznictwo. Te osoby są już orzeczone w stopniu znacznym i one nie będą szły na kolejne orzecznictwo. Zdumiewa fakt, że pani minister chce robić coś, płacić ogromne pieniądze, nawet z nadwyżką właśnie na coś, co nie jest potrzebne tym osobom” – mówiła Iwona Hartwich. Rodzice zaapelowali też o zbojkotowanie daniny solidarnościowej. Na koniec konferencji Anna Glinka apelowała: „Pamiętajcie, że zbliżają się wybory samorządowe. Zróbcie wszystko, żeby żadna osoba z PiS-u nie weszła do żadnego samorządu”.
— PSL: ZLIKWIDOWAĆ WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ; PETRU: WYCOFAĆ SIĘ Z WYPRAWKI. Opozycja po konferencji prasowej proponowała alternatywne rozwiązania, które odpowiedzą na postulaty protestujących w Sejmie. „Prostym rozwiązaniem, które można wcielić już teraz i zafunkcjonuje od przyszłego roku, to 1 mld 500 mln zł, które są zaplanowane na WOT. Trzeba zlikwidować WOT, bo one nie służą naszemu społeczeństwu. Trzeba zlikwidować WOT, a te pieniądze przeznaczyć na pomoc dla osób niepełnosprawnych” – przekonywał lider ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz. Ryszard Petru z kolei apelował do premiera Morawieckiego o wycofanie się z pomysłu wprowadzenia wyprawki dla każdego dziecka w wysokości 300 złotych: „Mateuszu, pieniądze w budżecie są i dobrze o tym wiesz. Ostatnio zaproponowałeś wyprawkę szkolną. Wyprawka szkolna to 1,5 mld złotych rocznie, a potrzeby niepełnosprawnych od 2020 to 1,6 mld”.
— SPOTKANIE TRUMPA I DUDY JESZCZE W TYM ROKU. „Jeśli chodzi o spotkanie z prezydentem Trumpem, ono rzeczywiście jest planowane w tym roku. Mogę zdradzić, że w jednej z niedawnych korespondencji, bo tych listów panowie wymieniali sporo, przy różnych okazjach, w jednym z listów prezydenta Trumpa do prezydenta Dudy znalazł się passus mówiący o nadziei prezydenta Trumpa na rychłe spotkanie i rozmowę na tematy dwustronne między polskim a amerykańskim prezydentem. Bierzemy to zdanie, tę opinię z listu za kolejny sygnał o tym, że ta gotowość i zainteresowanie rozmową dwóch prezydentów jeszcze w tym roku jest” – mówił minister Krzysztof Szczerski. Jutro prezydent rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie będzie przewodniczył obradom Rady Bezpieczeństwa ONZ. Polska sprawuje aktualnie przewodnictwo w Radzie. Podczas tej wizyty nie będzie spotkania prezydenta Dudy z prezydentem Trumpem.
— PMM NA EUROPEJSKIM KONGRESIE GOSPODARCZYM W KATOWICACH. „Państwo polskie jest po waszej stronie, konstytucja dla biznesu jest dla was zrobiona. Nowe zasady rozliczania ZUS-u są dla was, nowe zasady w podatku CIT też są dla was, a nasza wiara w to, że wszyscy jedziemy na jednym wózku doprowadzi do tego, że Polska za 10 lat będzie autentycznie krajem high-tech, który będzie zdumiewał swoją nowoczesnością i innowacyjnością” – mówił premier Mateusz Morawiecki.
— O PÓŁNOCY MIJA TERMIN DLA MINISTRÓW NA PRZEKAZANIE NAGRÓD.
Dowiedz się więcej z: Live

Bielan: SOP zajmuje się przekazywaniem informacji zaprzyjaźnionym dziennikarzom

„Twardo stoję na stanowisku, że politycy różnych opcji powinni ze sobą rozmawiać”. Hołownia odnosi się do medialnych doniesień
„Pierwszy żołnierz od II wojny światowej, który poległ w obronie granicy”. Duda wspomina sierżanta Sitka
