Polityczny plan wtorku: rząd o polityce zagranicznej, zarząd Nowoczesnej, senacka komisja o Kogucie, posiedzenie KW

Rząd na posiedzeniu – które rozpocznie się o 10:00 – zajmie się m.in. założeniami polskiej polityki zagranicznej na 2018 rok. W praktyce jest to dokument, na podstawie którego szef MSZ wygłosi w Sejmie tzw. coroczne expose.

O 10:00 odbędzie się rozprawa komisji weryfikacyjnej poświęcona reprywatyzacji nieruchomości położonej przy ulicy Łochowskiej 38. Jako świadkowie zostali wezwani lokatorzy, Zbigniew Paweł Lichocki – radca prawny, kurator dla zmarłego Józefa Pawlaka, Jacek Kucharski – AUGUST CAPITAL, Wojciech Zabłocki – burmistrz dzielnicy Praga-Północ i Anna Zwierz – radca prawny, pracownik m.st. Warszawy.

O 10:00 sejmowa komisja ds. służb specjalnych na zamkniętym posiedzeniu zaopiniuje wnioski premiera w sprawie odwołania ze stanowiska i powołania na stanowisko szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

O 12:00 odbędzie się posiedzenie zarządu Nowoczesnej. Jednym z tematów ma być sytuacja po głosowaniu nad obywatelskim projektem liberalizującym prawo aborcyjne.

O 16:00 szef MSWiA Joachim Brudziński otworzy posterunek policji w Mircu w województwie świętokrzyskim.

O 18:00 senacka komisja regulaminowa, etyki i spraw senatorskich rozpatrzy wniosek prokuratura regionalnego w Katowicach o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, złożonego do marszałka Senatu 19 grudnia 2017 roku. Wnioskiem jutro ma zająć się Senat.

Dziś także senackie komisje będą kontynuować prace nad ustawą budżetową na 2018 rok. Ponadto komisja ustawodawcza zajmie się nowelizacją ustawy o komisji weryfikacyjnej, a komisja gospodarki narodowej i innowacyjności – ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Ponadto dzisiaj wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Od dziś również KRS nie ma przewodniczącego – po tym jak Dariusz Zawistowski zrezygnował ze stanowiska.