Live

Schetyna: Politycy PiS są politycznie odpowiedzialni za to, co dzieje się każdego 11 listopada

Schetyna: Politycy PiS są politycznie odpowiedzialni za to, co dzieje się każdego 11 listopada

Oni [politycy PiS] są politycznie odpowiedzialni za to, co dzieje się każdego 11 listopada. On [Jarosław Kaczyński] mówił o kibicowskim patriotyzmie, o tym że to kibice przenosili tradycję niepodległej. On o tym mówił i wtedy kiedy rządziliśmy stawał po stronie tych, którzy atakowali policjantów i podpalali wóz TVN – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Schetyna: Trudno utrzymać scenariusz w którym rządzi się z tylnego siedzenia

Schetyna: Trudno utrzymać scenariusz w którym rządzi się z tylnego siedzenia

Dla Polski na pewno gorzej. Natomiast uważam że trudno utrzymać taki wariant, scenariusz w którym rządzi się z tylnego siedzenia, nie tylko rządem, ministrami, premier, ale także próbuje rządzić się prezydentem – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24, pytany o zmianę premiera na Jarosława Kaczyńskiego.

Schetyna: CBOS jest rządową instytucją, podległą KPRM

Schetyna: CBOS jest rządową instytucją, podległą KPRM

Dlatego że CBOS jest rządową instytucją, podległą KPRM, dlatego że ankieterzy chodzą po domach… Zawsze w ten sposób preferowany jest wynik partii rządzącej i bardzo często na spotkaniach słyszę, jak ludzie mówią, że pytanie na kogo będą głosować, mówią dla świętego spokoju że będą głosować na PiS bo nie mają zaufania do tych, którzy przeprowadzają te ankiety – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24, pytany dlaczego w ostastnim sondażu PiS ma 45%, a PO 17%.

Bielan: Relacje PAD i większości rządowej będą nieco inne. Będzie potrzeba wzmocnienia ośrodka rządowego. Tak interpretuję słowa Kaczyńskiego

Bielan: Relacje PAD i większości rządowej będą nieco inne. Będzie potrzeba wzmocnienia ośrodka rządowego. Tak interpretuję słowa Kaczyńskiego

Nie chcę wypowiadać się w tej chwili o zmianach personalnych. W tym tygodniu staramy się podsumowywać dwa lata naszych rządów, ponieważ uważamy że w ciągu tych dwóch lat dużo się udało – mówił Adam Bielan w TV Republika. Jak dodał:

„Nikt nie ma gwarancji, że pozostaje na jakimś stanowisku, nawet wicemarszałek Senatu. Każdy jest – można powiedzieć – wynajęty przez wyborców i przez większość rządową do określonych zadań. Prezes Kaczyński też mówił o tym że jeżeli dojdzie do jakichś zmian personalnych np. w resortach, to one nie będą wynikały tylko i wyłącznie z ewentualnej złej oceny pracy kogoś czy jego wypalenia, ale również z faktu że zmieniają się co jakiś czas okoliczności polityczne. Polska jest w innym miejscu niż dwa lata temu gdy ten rząd był powoływany. Pewne nowe okoliczności powstały po wecie prezydenta Dudy. Po prostu sytuacja polityczna się zmieniła”

Porozumienie [ws. sądów] zostało osiągnięte, chociaż głosowanie i procedowanie w parlamencie, również w Senacie, dopiero przed nami. To się wydarzy w ciągu najbliższych kilku tygodni, ale nie ma co ukrywać, że jakby relacje prezydenta oraz większości rządowej będą od tego momentu nieco inne. I to rzeczywiście jest sytuacja nieco trudniejsza. W związku z tym – jak sądzę – tak interpretuję słowa prezesa Kaczyńskiego, będzie potrzeba wzmocnienia ośrodka rządowego – dodał wicemarszałek Senatu.

Tyszka: Polityka podatkowa PiS jest kontynuacją polityki Platformy

Tyszka: Polityka podatkowa PiS jest kontynuacją polityki Platformy

Rząd PiS obiecywał podniesienie najniżej w Europie kwoty wolnej. Posłowie cieszą się kwotą 30 tys. zł, a obywatele taką jak przed rządami PiS. Ta polityka podatkowa, która jest pełną kontynuacją polityki Platformy czyli nieustanne podwyżki podatków – VAT-u, PiT-u, cen energii, gazu itd. To polityka wypychająca ludzi z Polski. Druga kwestia to 700 tys. Rodzin które zaciągnęły kredyty denominowane we frankach. PiS obiecywało pomoc tym ludziom. Nic w tym zakresie nie zrobiło, nie chce poprzeć naszej komisji śledczej ds. kredytów frankowych. Trzecia kwestia to zapaść systemu opieki zdrowotnej. PiS obiecywało likwidację NFZ, nic się nie zmieniło. Ludzie cały czas czekają miesiącami, latami na operację. Czwarta sprawa – realizowany od dwóch lat program Ukraina+ – mówił Stanisław Tyszka na briefingu w Sejmie.

Szydło: Nie ma sensu reforma sądownictwa jeżeli ona nie będzie dogłębna

Szydło: Nie ma sensu reforma sądownictwa jeżeli ona nie będzie dogłębna

Przed nami kolejne dwa lata, w którym musimy dokończyć realizację tych wszystkich obietnic, deklaracji które podjęliśmy wobec Polaków, a więc zakończyć wprowadzanie reform, również reform sądownictwa. Liczę głęboko na to i wierzę w to głęboko że my ten proces dokończymy. Ale nie ma sensu reforma sądownictwa jeżeli ona nie będzie dogłębna, jeżeli ona nie da poczucia Polakom że sądy zostały przywrócone obywatelom, bo taki jest sens i idea tej reformy – stwierdziła premier Beata Szydło na konferencji z Jarosławem Kaczyńskim. Jak dodała, rząd będzie starał się dokończyć to, co zostało rozpoczęte, przygotowane ale też poprawić to, co do tej pory nie funkcjonowało tak jak powinno.

Szydło podsumowuje dwa lata i dziękuje Kaczyńskiemu za zaufanie

Szydło podsumowuje dwa lata i dziękuje Kaczyńskiemu za zaufanie

Muszę podziękować i muszę złożyć podziękowania na ręce Jarosława Kaczyńskiego za zaufanie jakie zaufałam wtedy, dwa lata temu. Chcę podziękować wszystkim moim koleżankom i kolegom, członkom rządu PiS Zjednoczonej Prawicy, bo to ich ciężka praca pozwoliła nam na to, że dzisiaj na półmetku możemy mówić o wielu zrealizowanych już deklaracjach wyborczych, które złożyliśmy Polakom i również tych pozostałych, które praktycznie w większości zostały już rozpoczęte – stwierdziła premier Beata Szydło na konferencji z Jarosławem Kaczyńskim. Jak mówiła dalej szefowa rządu, trzy główne filary programu PiS to rodzina, rozwój i bezpieczeństwo.

„Pani premier będąca pod różnymi naciskami w trudnych sytuacjach nie zawiodła” – Kaczyński dziękuje Szydło

„Pani premier będąca pod różnymi naciskami w trudnych sytuacjach nie zawiodła” – Kaczyński dziękuje Szydło

Rzeczywiście tutaj się zaczęło i tutaj właśnie po dwóch latach możemy powiedzieć, ze jest realizowane to, co po pierwsze wynikało z naszej diagnozy sytuacji. Otóż my uznaliśmy że w Polsce mamy do czynienia z tak wielkim zakresem różnego rodzaju nadużyć, że choćby częściowe okiełznanie tego mechanizmu patologicznego pozwoli na to by podjąć skuteczną politykę społeczną. Politykę która będzie służyła tym grupom, które dotychczas ze zmian w Polsce skorzystały w niewielkim stopniu, a niekiedy nie skorzystały w ogóle. Ta diagnoza okazała się diagnozą prawdziwą. To dzisiaj jest łatwe do pokazania przy pomocy liczb. Jest jeszcze kwestia odpowiedzialności politycznej, a być może karnej za doprowadzenie do takiej sytuacji. Natomiast są pieniądze i wbrew różnego rodzaju zapowiedziom że będzie wielki upadek, jesteśmy w stanie prowadzić politykę która służy wielkiej części polskich rodzin, właśnie tych które przedtem, ze zmian w Polsce, rozwoju gospodarczego nie korzystały. To polityka szersza, bo nastawiona nie tylko na pewne wsparcie, mówię o 500+, ale nastawiona także na to żeby podnosić płace, uruchomić mechanizm podnoszenia płac i to się udaje zarówno przez metody administracyjne, minimalna płaca, emerytura, renta, to podnoszone i będzie podnoszone, ale także przez mechanizm związany ze spadkiem bezrobocia i tutaj mamy kolejny element naszej diagnozy. Stwierdzenie że pewna aktywna rola państwa, w której żadnym wypadku nie należy mylić z etatyzmem, może wesprzeć rozwój polskiej gospodarki, doprowadzić do tego że ona będzie się rozwijała szybciej. I to wsparcie nastąpiło jest realizowany plan Morawieckiego i dzięki temu mamy także rozwój gospodarczy, a dzięki rozwojowi spadek bezrobocia – stwierdził Jarosław Kaczyński na konferencji z Beatą Szydło. Jak dodał:

„Polakom żyje się lepiej i o to nam chodzi, a chcemy jeszcze i ten program jest dzisiaj u początku swojej realizacji, ale to już są początki zaawansowane, by Polacy mogli zdobywać to dobro, które jest potrzebne każdemu, czyli mieszkanie dużo łatwiej, czyli dużo taniej. To program Mieszkanie+. To wszystko służy jeszcze jednemu – temu, by możliwie wielką ilość Polaków wyrwać z tej specyficznej niewoli jaką jest niewola kredytowa. Wiele polskich rodzin żyje w sytuacji w której jakby nie ma wyjścia. Zaciągnęło kredyty, bo nie mogło inaczej, bo musi mieć mieszkanie, jakiż żyć i dzisiaj jest wysoce ograniczona w swojej wolności właśnie przez tą zależność. To co chcemy czynić i co czynimy ma prowadzić do tego żeby ta zależność kredytowa była coraz mniejsza, by coraz więcej Polaków mogło żyć, decydować o swoim życiu dużo bardziej swobodnie”

Jak dodał:

„Nasza polityka międzynarodowa w przeciwieństwie do naszych poprzedników i totalnych przeciwników dzisiaj – tak sami się nazywają – jest polityką podmiotową. Zmierzającą do tego by polska pozycja była pozycją silniejszą niż w tej chwili. Chodzi o wzmocnienie państwa, sił zbrojnych. To bardzo istotne, ale także o budowę takich konstrukcji politycznych w środowej i środkowo-wschodniej Europie które będą tę pozycję wzmacniać ale na zasadzie synergii. Będą wzmacniać naszą pozycję ale także pozycję innych. To po staremu jest Grupa Wyszehradzka, ale przede wszystkim Międzymorze. To wielkie przedsięwzięcie  mające – moja wczorajsza rozmowa z bardzo wysoko postawionym przedstawicielem departamentu stanu to potwierdziła – wsparcie USA. Chodzi o to aby tu, w środku Europy powstał system powiązań gospodarczych, infrastrukturalnej i to zarówno jeżeli chodzi o drogi, koleje, rurociągi i także pewien podmiot polityczny, który będzie równoważył układ w Europie i który będzie prowadził do tego że ci, którzy bedą w tym układzie, będą silniejsi. Silniejsza będzie także Polska, największy kraj spośród tych, które mają w tym uczestniczyć”

Te wszystkie przedsięwzięcia, a jest ich dużo więcej i odnoszą się do najróżniejszych spraw były prowadzone z wielkim sukcesem przez rząd premier Szydło, samą premier i chciałem skorzystać z okazji żeby jej za to bardzo serdecznie podziękować. Dziękuje Beato za to, że się tego podjęłaś i że w trudnych warunkach to prowadziłaś. Bo to sytuacja taka że plany były wydawałoby się proste, opierały się o dobre diagnozy rzeczywistości i gdyby nie pewna specyfika polskiej sytuacji politycznej, to powinno to iść łatwo. Ale ta specyfika polskiej sytuacji  to totalna opozycja, która rzucała kłody pod nogi i która wymagała z naszej strony zarówno wielkiego opanowania, spokoju, ale także wymagała zdecydowania i decydowania w różnego rodzaju trudnych momentach. Chcę dziękować że pani premier będąca pod różnymi naciskami w trudnych sytuacjach nie zawiodła – dodał prezes PiS.

Jak dodał, od 24 lipca nieco zmieniły się okoliczności polityczne.

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje reprywatyzacyjne ws. trzech działek na pl. Defilad

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje reprywatyzacyjne ws. trzech działek na pl. Defilad

WKK: To jest rozbiór Polski samorządowej

WKK: To jest rozbiór Polski samorządowej

To jest rozbiór Polski samorządowej. Pod płaszczykiem dobrych zmian jest schowana esencja złej ustawy – zmiany dotyczących naszych rodaków. Jedna partia chce zawłaszczyć samorząd, chce ograniczyć możliwości komitetów obywatelskich i ich szanse na wygranie wyborów. Odbierają szansę obywatelom na posiadanie prawdziwych reprezentantów. Komisarz wyborczy będzie ustalał reguły. Może być to komisarz polityczny bo PiS chce powoływać nowych. To PiS będzie decydować – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz na briefingu w Sejmie. Jak mówił dalej:

„Wiele zmian proponowanych przez PiS jest niezgodne z Konstytucją. PKW po kolejnych wyborach to będą przedstawiciele parlamentu, sędziowie będą w mniejszości – podobnie było w latach 1946-52. Wtedy doszło do wielkich fałszerstw wyborczych. Obawiamy się, że tych analogii jest za dużo. To ordynacja uszyta pod jedną partię polityczną. Projektodawcy nie powiedzieli wszystkiego. Przedstawili tylko rzeczy pozytywne, ukryli negatywy. Te zmiany nie zwiększają dostępności obywateli do zarządzania małymi ojczyznami. Likwidacja JOW to kuriozalna sprawa. To powoduje ograniczenie komitetów lokalnych, że małe miejscowości stracą swoich reprezentantów i może być tak że radni będą wybierani tylko z jednego miasta w danym okręgu”

Rząd przyjął Konstytucję Biznesu

Rząd przyjął Konstytucję Biznesu