Live

Pawłowicz: Nie chcę „udawanej” reformy pana Królikowskiego, Gowina czy Ujazdowskiego

Pawłowicz: Nie chcę „udawanej” reformy pana Królikowskiego, Gowina czy Ujazdowskiego

Nie chcę tej „udawanej” reformy pana Królikowskiego, Gowina czy Ujazdowskiego, i tych ich projektów powstających w takim prywatnym „piaskownicowym” stylu. Tylko reforma radykalna, bo na taką się z Polakami umawialiśmy, albo żadna – napisała na Facebooku Krystyna Pawłowicz.

Sellin: TK wreszcie normalnie pracuje i nie bawi się w politykę

Sellin: TK wreszcie normalnie pracuje i nie bawi się w politykę

Jestem państwowcem. Uważam, że jeśli prezydent na ważną uroczystość zaprasza ważnych urzędników państwowych, żeby wręczyć kolejną nominację do TK, który wreszcie normalnie pracuje i nie bawi się w politykę, liderzy TK nie pojawiają się na wiecach politycznych, nie przedstawiają swojego temperamentu jak poprzedni liderzy TK i przychodzi prezes… Byłem w związki z tym wdzięczny prezes SN, że się przełamała i przyszła na taką ważną uroczystość – mówił Jarosław Sellin w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Waszczykowski o reparacjach: Kiedy otrzymaliśmy taką dyrektywę polityczną 1 lipca, dokonaliśmy kwerendy wstępnej sytuacji prawnej

Waszczykowski o reparacjach: Kiedy otrzymaliśmy taką dyrektywę polityczną 1 lipca, dokonaliśmy kwerendy wstępnej sytuacji prawnej

– Kiedy otrzymaliśmy taką dyrektywę polityczną 1 lipca, dokonaliśmy kwerendy wstępnej sytuacji prawnej, w jakiej jest Polska od 70 lat po wojnie. Będziemy się na tym koncentrować, będziemy kolekcjonować te ekspertyzy, zamiawiając kolejne od ekspertów prawa międzynarodowego, także z Niemiec. Jeśli będzie takie żądanie pani premier to przedstawię je na rządzie. Należy także dokonać bilansów strat, i to ułożyc w kontekst polityczny i być może wtedy zapadnie decyzja polskiego rządu – mówił Witold Waszczykowski w Gościu Wiadomości.

Macierewicz: Im bardziej armia staje się obywatelska, tym bardziej jest znienawidzona przez Platformę

Macierewicz: Im bardziej armia staje się obywatelska, tym bardziej jest znienawidzona przez Platformę

Trudno do końca rozeznać [o co chodzi], ale trwałość tego ataku [opozycji], który w zasadzie zaczął się natychmiast po mojej nominacji, a tak naprawdę jeszcze przed, bo jego intencją było niedopuszczenie do tej nominacji, wskazuje, że jest to ściśle związane z planami, które formułowałem, że będą realizowane i z ich realizacją, czyli z przecięciem tego wrzodu, jakim była próba przez Platformę tworzenia pomostu między Niemcami a Rosją i uczynienia Polski takim krajem, który byłby przejściowym między tymi dwoma potęgami – mówił Antoni Macierewicz w TVP Info. Jak dodał, to najbardziej było widoczne ws. dramatu smoleńskiego.

To płacz, krzyk, poczucie zupełnej klęski tych planów, które są planami nie tylko Platformy. One mają szersze odniesienie, zakorzenione są w interesach różnych państw, lobby. Platforma jest tylko ich wykonawcą – mówił dalej.

„Czy państwo widzicie ten niesłychany paradoks? Im bardziej Polska jest zakorzeniona w społeczeństwie, im bardziej staje się obywatelska, tym bardziej jest znienawidzona przez Platformę, która nazywa się też obywatelska. Ta nienawiść do obywatelskości państwa polskiego i obywatelskości polskiej armii jest cechą charakterystyczną wszystkich struktur w dziejach Polski, które zmierzały do jej osłabienia, a czasami jeszcze dalej”

Ziobro: Akcja o sądach ma wymiar międzynarodowy

Ziobro: Akcja o sądach ma wymiar międzynarodowy

Z satysfakcją przyjmuję fakt, że ta kampania wykorzystuje informacje, które zostały opracowane wcześniej przez biuro prasowe czy służby medialne Ministerstwa Sprawiedliwości. Materiały, które ministerstwo przygotowuje na użytek dyskusji o zmianach w sądach, są materiałami powszechnie dostępnymi i one są po to podawanymi na stronach internetowych czy folderach, które były wysyłane do różnych redakcji, do posłów, co niektórych, którzy sobie tego życzyli, po to aby były powszechnie wykorzystywane i używane jako informacja wskazująca na przyczynę proponowanych przez nas zmian w zakresie polskiego sądownictwa. Bardzo się cieszę i jestem rad z tego powodu, że w ramach tej wielkiej akcji medialnej są te informacje wykorzystywane – mówił Zbigniew Ziobro na konferencji po posiedzeniu rządu. Jak dodał:

„Przyjmuję tę kampanią z dużym zadowoleniem, bo ona ma – w mojej ocenie – również wymiar międzynarodowy pozytywny. Przecież to polska opozycja, rozgrane głowy pana Petru i Schetyny w Brukseli, PE odwoływały się do tego, że my rzekomo dopuszczamy się zamachu na polskie sądy ot tak z niczego, z nieba, bo nam tak przyszło do głowy, że chcemy ustanowić władzę polityczną w polskich sądach. Tymczasem te fakty, które tutaj są podane, przy okazji tej akcji, tak w Polsce jak i odbiją się echem – ufam – za granicą pokażą, że ten rząd właśnie czyni swoją powinność. Chce uczynić sądy sprawiedliwymi, sprawnymi, szybkimi. Chce likwidować patologie w polskich sądach, która jest realnym faktem, nie wymyślonym, tylko wziętym z życia i na tych właśnie billboardach pokazane są prawdziwe zdarzenia, które oczywiście w sensie symbolicznym, bo trudno ująć je tam wszystkie, obrazują problemy, które mają miejsce w polskim sądownictwie, które trzeba rozwiązać”

W tym sensie ta akcja ma w mojej ocenie wymiar nie tylko wewnętrzny, ale jak najbardziej międzynarodowy, bo właśnie z Polski, od nas – nad czym ubolewam – trafiały nieprawdziwe, wypaczone informacje do Brukseli i innych stolic europejskich, że w polskim sądownictwie jest sielanka, a ten rząd po prostu wpadł na pomysł, aby upolitycznić sądy. To nieprawda – mówił dalej minister sprawiedliwości.

Szydło: Działania, które były i są prowadzone w puszczy mają na celu ochronę, zabezpieczenie i pielęgnację

Szydło: Działania, które były i są prowadzone w puszczy mają na celu ochronę, zabezpieczenie i pielęgnację

To nie rząd podejmuje decyzję o tym czy i jakie działania trzeba podejmować w Puszczy Białowieskiej, tylko ci, którzy zajmują się gospodarowaniem i opieką nad Puszczą Białowieską. Wszystkie działania, które były do tej pory prowadzone w Puszczy Białowieskiej, które są prowadzone cały czas, to kwestia zabezpieczenia i ratowania tego unikatowego kompleksu z jednej strony, a z drugiej strony uchronienie przed ewentualnymi niebezpieczeństwami tych, którzy mają prawo do puszczy przychodzić, puszczę odwiedzać czyli dla wszystkich turystów i takie działania zabezpieczające były i są prowadzone – mówiła premier Beata Szydło na konferencji po posiedzeniu rządu.

To są prowadzone działania zabezpieczające i takie wyjaśnienia zostały również przez stronę polską złożone w czasie rozprawy, które odbyła się w trybunale sprawiedliwości w Luksemburgu i będziemy w tej chwili ustosunkowywali się, mamy czas do przedstawienia swojego stanowiska – dodała szefowa rządu.

Wszystkie działania, które były prowadzone i są w puszczy mają na celu jej uchronienie, a z drugiej strony zabezpieczenie i pielęgnację – mówiła dalej.

Szydło o Solvere i CBA: Nie zostało złożone żadne zawiadomienie, tylko wpłynęło rutynowe pismo z prośbą o wyjaśnienie

Szydło o Solvere i CBA: Nie zostało złożone żadne zawiadomienie, tylko wpłynęło rutynowe pismo z prośbą o wyjaśnienie

Jest to po rozmowie z ministrem Kempą. Wiem, że takie rutynowe pismo zostało pomiędzy urzędnikami wymienione. Nie ma tutaj nic nadzwyczajnego. Jesteśmy transparentni, nie boimy się żadnych pytań ani stawiania pytań. Jeszcze raz chcę podkreślić: jest to rutynowe pismo między wymienione pomiędzy urzędnikami kancelarii i CBA. Nie zostało złożone żadne zawiadomienie, tylko wpłynęło rutynowe pismo z prośbą o wyjaśnienie – mówiła premier Beata Szydło na konferencji po posiedzeniu rządu.

Szydło: Jest dyskusja między ministrem obrony oraz prezydentem i tak to przyjmuję

Szydło: Jest dyskusja między ministrem obrony oraz prezydentem i tak to przyjmuję

Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ pan mnie zapytał o to, kto ponosi winę, a nie ma żadnej winy. Jest dyskusja pomiędzy ministrem obrony, panem prezydentem i tak to przyjmuję. Myślę, że zarówno minister Macierewicz jak i prezydent czy jego współpracownicy bardzo jasno mówili o tym, że trwają rozmowy na tematy merytoryczne i to moja odpowiedź – mówiła premier Beata Szydło na konferencji po posiedzeniu rządu.

Szydło: Rząd przyjął koncepcję ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego

Szydło: Rząd przyjął koncepcję ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego

Rada Ministrów przyjęła informację, koncepcję [ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego], która została przedstawiona przez pełnomocnika. W przyszłym tygodniu minister został zobowiązany do przedstawienia uchwały, w której zostana wskazana lokalizacja, kalendarium i harmonogram realizacji tej największej planowanej przez nas inwestycji – mówiła premier Beata Szydło na konferencji po posiedzeniu rządu.

CPK ma powstać na terenie gminy Baranów – potwierdził pełnomocnik rządu ds. CPL Mikołaj Wild. Chodzi dokładnie o miejscowość Stanisławów. Port ma otrzymać nazwę “Solidarność“.

Szydło: Rząd w przyszłym tygodniu o budżecie i ważne decyzje finansowe

Szydło: Rząd w przyszłym tygodniu o budżecie i ważne decyzje finansowe

W przyszłym tygodniu będziemy przyjmować ustawę budżetową [na 2018 rok]. Z premierem Morawieckim będzie okazja nie tylko do powiedzenia o założeniach budżetowych, ale także również o ważnych decyzjach finansowych – mówiła premier Beata Szydło na konferencji po posiedzeniu rządu. Szefowa rządu przypomniała też, że rząd zajmował się dzisiaj m.in. projektem ustawy o split payment.

Terlecki: Trudno w tej chwili określić termin powstania komisji śledczej ds. VAT

Terlecki: Trudno w tej chwili określić termin powstania komisji śledczej ds. VAT

Nie wiadomo kiedy [powstanie komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT], bo są problemy dotyczące sal, wyboru osób, które by w tej komisji brały udział itd. To musi trochę potrwać. My jesteśmy zdecydowani, że ta komisja powstanie. Trudno w tej chwili określić termin – mówił Ryszard Terlecki na briefingu w Sejmie.

Mazurek o Solvere: Poczekajmy na rozstrzygnięcie, które zostanie podjęte przez CBA

Mazurek o Solvere: Poczekajmy na rozstrzygnięcie, które zostanie podjęte przez CBA

KPRM bardzo restrykcyjnie podchodzi do swoich działań. To działanie tak naprawdę nas nie dziwi. Poczekajmy na rozstrzygnięcie, które zostanie podjęte przez CBA. Wiemy, że wszystkie dokumenty, które tam wpływają, są przez nich analizowane, natomiast komentarze będziemy dawać wtedy, kiedy CBA podejmie taką, a nie inną decyzję – mówiła Beata Mazurek na briefingu w Sejmie, komentując złożenie przez KPRM zawiadomienia do CBA ws. okoliczności powstania spółki Solvere.