Live

Terlecki: Będziemy z uwagą studiować projekt prezydenta

Terlecki: Będziemy z uwagą studiować projekt prezydenta

Wojna na górze to przesada. To symboliczne określenie. Powiedziałbym, że jest taka chwila niepokoju czy wątpliwości wśród naszych wyborców i zwolenników, czy to było najlepsze rozwiązanie dla z takim trudem wywalczonych ustaw, ale przechodzimy nad tym do porządku. To konstytucyjne prawo prezydenta – mówił Ryszard Terlecki w rozmowie z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości” TVP Info. Jak dodał:

„Byłem zdziwiony, ale nie można się wciąż dziwić. Trzeba rzeczywistość traktować poważnie. Taka decyzja zapadła, mamy taką ytuację i musimy tak działać, żeby wszystko skończyło się jak najlepiej, żeby reforma wymiaru sprawiedliwości była taką, jakiej oczekują Polacy”

Będziemy z uwagą studiować ten projekt [prezydenta] i będziemy zgłaszać ewentualne uwagi, jeżeli one będą niezbędne – dodał.

Terlecki: Dodatkowe posiedzenie Sejmu nie ma sensu wobec zapowiedzi PAD o nowych ustawach

Terlecki: Dodatkowe posiedzenie Sejmu nie ma sensu wobec zapowiedzi PAD o nowych ustawach

To jest scenariusz [dodatkowe posiedzenie Sejmu], który byłby możliwy, gdyby prezydent skierował ustawy do TK, gdyby Trybunał zwrócił uwagę na niedociągnięcia, wady tych ustawa. Wtedy rzeczywiście można by nad nimi pracować. W tej chwili, kiedy prezydent zapowiedział swój własny projekt, to nie ma sensu wyprzedzać wydarzeń. Poczekamy na ten projekt – mówił Ryszard Terlecki w rozmowie z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości” TVP Info.

Terlecki: Spodziewaliśmy się spotkania z PAD wieczorem, ale decyzja została ogłoszona rano

Terlecki: Spodziewaliśmy się spotkania z PAD wieczorem, ale decyzja została ogłoszona rano

To był trudny dzień, bo przypomnę, że nasi przedstawiciele, pani premier, marszałkowie Sejmu i Senatu zabiegali o spotkanie z prezydentem. Spodziewaliśmy się, że ono nastąpi wieczorem, nie nastąpiło, bo decyzja została ogłoszona już rano. Trzeba było tę sytuację jakoś zdiagnozować, a potem zastanowić się co dalej. To był pracowity dzień – mówił Ryszard Terlecki w rozmowie z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości” TVP Info.

Rokita: Będziemy prawdopodobnie świadkami całego szeregu dalszych konfliktów pomiędzy prezydentem a PiS-em i rządem

Rokita: Będziemy prawdopodobnie świadkami całego szeregu dalszych konfliktów pomiędzy prezydentem a PiS-em i rządem

Widzę inny problem. Taki, że prezydent po tym wecie, które już wcześniej było zasygnalizowane wetem ws. RIO, jest w tej chwili bardzo wyraźnym przeciwnikiem politycznym rządu i prawdopodobnie także przygniatającej większości PiS-u i jego kierownictwa. To oznacza dość nową sytuację. Nie sądzę, żeby udało się tę nową rzeczywistość polskiej polityki jednej albo drugiej stronie odmienić. Będziemy prawdopodobnie świadkami całego szeregu dalszych konfliktów pomiędzy prezydentem a PiS-em i rządem, ponieważ ta logika, w której te weta wprowadzają system władzy w Polsce jest logiką nową i zmierza w takim kierunku – mówił Jan Rokita w rozmowie z Justyną Pochanke w „Faktach po faktach” TVN24.

Jaki: Prezydent mówił, że jak będzie 3/5, to te ustawy podpisze. Było 3/5 i co? 

Jaki: Prezydent mówił, że jak będzie 3/5, to te ustawy podpisze. Było 3/5 i co? 

To nieprawda [że ustawy dot. sądownictwa nie były konsultowane z prezydentem], ale przyjdzie pewnie czas, że będziemy więcej na ten temat mówili. Jest jedna rzecz, która państwo słyszeliście. Prezydent mówił, że jak będzie 3/5, to te ustawy podpisze. Było 3/5 i co? – mówił Patryk Jaki w rozmowie z dziennikarzami.

„To zła decyzja dla Polski”. Solidarna Polska krytykuje PAD za weta

„To zła decyzja dla Polski”. Solidarna Polska krytykuje PAD za weta

Solidarna Polska ze smutkiem przyjęła weta pana prezydenta Andrzeja Dudy do ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Ta decyzja oddala Polaków od istotnej poprawy sądownictwa. To zła decyzja dla Polski – napisano w oświadczeniu zarządu Solidarnej Polski. Poniżej całe oświdczenie:

„Obóz Zjednoczonej Prawicy i pan prezydent zobowiązali się do radykalnej reformy sądownictwa, które od lat toczą liczne patologie. Nie da się tego procesu przeprowadzić bez demokratyzacji zasad wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. To organ o ogromnych i niedocenianych kompetencjach w sferze działania trzeciej władzy w Polsce. Dziś KRS toczy rak korporacjonizmu ze wszelkimi tego negatywnymi konsekwencjami dla sądownictwa. Skrajnie niedemokratyczny wybór sędziów prowadzi do tworzenia się klik i korporacyjnej gangreny.

Mają tego świadomość nawet eksperci, na których powołują się przedstawiciele totalnej opozycji – Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński już w 2004 r. definiował KRS jako „państwowy związek zawodowy konserwujący interesy źle służące polskiemu sądownictwu”. Także Jerzy Stępień, kolejny były prezes TK często przywoływany przez opozycję, w swojej opinii w 2014 r. stwierdził, że KRS „dba o interesy korporacji sędziowskiej, natomiast nie jest organem, który dba o prawdziwą niezawisłość”. Pamiętajmy, że Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż obecny model funkcjonowania KRS jest sprzeczny z konstytucją. Warto też przypomnieć, że już w programie PO z 2005 r. pojawił się postulat wyboru wszystkich jego członków przez Sejm. Nawet sami sędziowie nazywają układ panujący w Krajowej Radzie Sądownictwa spółdzielnią.

Niestety, jest to spółdzielnia niejasnych interesów. Jedyną odpowiedzią skutecznie zmieniającą ten stan rzeczy będzie dokonywanie wyboru członków KRS przez organa mające legitymację demokratyczną, czyli przez parlament. Każdy inny korporacyjny wariant wyłaniania kandydatów prowadzi tylko do licytacji egoizmów zawodowych i tworzenia się kolejnych spółdzielni w środowisku sędziowskim. Lekiem na korporację jest bowiem demokracja. Pan prezydent, wetując ustawę o KRS, wziął pełną odpowiedzialność za wszystkie ułomności dotychczasowego systemu i związane z tym konsekwencje dla polskich obywateli.

Wetując zaś ustawę o Sądzie Najwyższym, prezydent Andrzej Duda zablokował powołanie specjalnej izby dyscyplinarnej, która miała oczyścić środowisko sędziowskie z afer, ukarać i usunąć sędziów naruszających godność tego zawodu. Izba jest niezbędna dla przywrócenia etyki i uczciwości w sądach, a bez etyki i uczciwości nie będzie gwarancji sprawiedliwego wyroku. Afery toczące Sąd Najwyższy uzasadniają jego pilną i gruntowną przebudowę, tak by godnie stał  na straży sprawiedliwości i nadzoru nad orzecznictwem sadów powszechnych, pilnując równości wszystkich obywateli wobec prawa.

Decyzja o wecie jest tym bardziej niezrozumiała, bowiem pan prezydent 18 lipca 2017 r. publicznie postawił warunki, od jakich uzależnia podpisanie ustawy o Sądzie Najwyższym. Zostały one przez obóz Zjednoczonej Prawicy w całości spełnione. Chodzi w szczególności o wprowadzenie wymogu 3/5 jako większości wymaganej do wyboru sędziów członków KRS oraz czterech poprawek wzmacniających pozycję głowy państwa w miejsce ministra sprawiedliwości. Było oczywiste, że większość parlamentarna spełniłaby również wszystkie inne oczekiwania pana prezydenta dotyczące wzmocnienia jego pozycji, jeśli tylko takowe by zgłosił.

Jednak prezydent Andrzej Duda ustawy zawetował, co cofa proces uzdrowienia polskiego sądownictwa. Ponadto okoliczności złożenia weta stworzyły zachętę do generowania kolejnych protestów ulicznych i nieparlamentarnego zachowania totalnej opozycji, która do dziś nie może się pogodzić z demokratycznym wynikiem wyborów.

Wobec zapowiedzi prezydenta przedłożenia własnych projektów reformy SN i KRS Solidarna Polska deklaruje gotowość ich poparcia, ale tylko jeśli będą one gwarantować rzeczywistą dobrą zmianę w sądownictwie. Liczymy na szybkie działania i odważne propozycje, których oczekuje większość Polaków. Nie możemy bowiem zawieść naszych rodaków iluzją pozornych zmian – na to nie ma zgody. Jesteśmy gotowi w takim zakresie współpracować z panem prezydentem, który za reformę sądownictwa wziął pełną odpowiedzialność

Komisja weryfikacyjna ukarała HGW karą 3 tys. zł za niestawiennictwo na rozprawie

Komisja weryfikacyjna ukarała HGW karą 3 tys. zł za niestawiennictwo na rozprawie

KRS dziękuje PAD i obywatelom

KRS dziękuje PAD i obywatelom

Krajowa Rada Sądownictwa wyraża podziękowanie prezydentowi za zastosowanie weta wobec ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o KRS – napisano w uchwale KRS.

KRS podkreśla, że w relacjach między władzą wykonawczą a władzą sądowniczą zasadnicze kompetencje władzy wykonawczej należą do prezydenta, nie zaś do ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego.

KRS podtrzymuje deklarację współpracy z prezydentem w tworzeniu projektów nowych przepisów dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Z kolei w drugiej uchwale napisano:

KRS wyraża podziękowanie wszystkim obywatelom, którzy w ostatnich dniach opowiedzieli się po stronie podstawowych wartości konstytucyjnych takich jak wolność, równość, godność człowieka oraz niezależność sądów i stanęli zdecydowanie w ich obronie.

Wszystkim nam zależy na tym, żeby zgodnie z art. 45 ust. 1 Konstytucji, każdy obywatel miał prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.

Prawo do sądu jest podstawowym środkiem ochrony wszystkich praw i wolności człowieka i obywatela, zaś cechą dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego jest gotowość podjęcia obrony tych praw i wolności w razie ich zagrożenia.

KRS wyraża przekonanie, że w społeczeństwie obywatelskim sądy muszą być zawsze otwarte na głos obywateli.

Gowin: Liczono, że ulegnę presji, rząd się rozpadnie. Wytrzymałem. Dobra Zmiana trwa

Gowin: Liczono, że ulegnę presji, rząd się rozpadnie. Wytrzymałem. Dobra Zmiana trwa

Polska Razem: Ze zrozumieniem przyjmujemy weto do ustawy o SN. Ubolewamy, że nasze poprawki nie znalazły się w ustawie

Polska Razem: Ze zrozumieniem przyjmujemy weto do ustawy o SN. Ubolewamy, że nasze poprawki nie znalazły się w ustawie

Zdecydowanie podtrzymujemy wolę przeprowadzenia głębokich reform wymiaru sprawiedliwości. Przypominamy, że jedną z pierwszych poważnych prób naprawy sądownictwa podjął lider naszej partii, Jarosław Gowin. Po jego odwołaniu ze stanowiska ministra sprawiedliwości reformy te – pod wpływem nacisku środowiska sędziowskiego – zostały cofnięte. Notoryczna przewlekłość postępowań, tolerowanie patologii występujących w wymiarze sprawiedliwości i brak społecznej kontroli nad sądami to źródło licznych ludzkich dramatów, bariera rozwoju gospodarczego i jedna z ważnych przyczyn niskiego zaufania Polaków do państwa – poinformowało prezydium Polski Razem Jarosława Gowina w stanowisku.

Ze zrozumieniem przyjmujemy weto Pana Prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy o Sądzie Najwyższym. Krytyczne argumenty podniesione przez Głowę Państwa są zbieżne z zastrzeżeniami, jakie nasza partia podnosiła na forum koalicyjnym wobec projektu ustawy. Ubolewamy, że przygotowane przez nas poprawki nie znalazły się w ostatecznej treści ustawy. Ich uchwalenie unieważniłoby bowiem większość podnoszonych wobec niej zarzutów – argumentuje PRJG.

W komunikacie napisano też:

„Sytuacja, w jakiej znalazł się w ostatnich tygodniach obóz Zjednoczonej Prawicy, wymaga wyciągnięcia wniosków z popełnionych błędów. Przede wszystkim jednak wymaga zachowania spokoju i jedności. O taką jedność apelujemy nie tylko do polityków Zjednoczonej Prawicy, lecz także do naszych Wyborców i popierających nasz program środowisk opiniotwórczych. Nasz rząd wywiązał się już z dużej części zobowiązań, jakie podjęliśmy w kampanii wyborczej. Jedność i determinacja są niezbędne, by kontynuować naszą misję i w 2019 roku przedłużyć mandat zaufania Polaków”

Parlamentarzyści Polski Razem – Zjednoczonej Prawicy zagłosowali za ustawą w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość zjednoczonej prawicy i jej dalszej służby na rzecz państwa polskiego. Jest oczywiste, że podział w koalicji na tle tak ważnych ustaw musiałby doprowadzić do przedterminowych wyborów – napisano dalej.

Całe stanowisko tutaj

Gasiuk-Pihowicz: Zespół ds. reformy sądownictwa ruszy od września

Gasiuk-Pihowicz: Zespół ds. reformy sądownictwa ruszy od września

Powołujemy zespół ds. reformy sądownictwa, w którego skład wejdzie zarówno Borys Budka, Krzysztof Paszyk, ja ze strony Nowoczesnej, ale zapraszamy także posłów z innych ugrupowań do tego, aby przystąpili do prac. Zespół zostanie skompletowany do końca wakacji i ruszy od początku września – poinformowała Kamila Gasiuk-Pihowicz na briefingu w Sejmie.

Budka: Już dziś składamy prezydentowi projekt ustawy o KRS

Budka: Już dziś składamy prezydentowi projekt ustawy o KRS

Już dziś składamy prezydentowi projekt ustawy o KRS, który był procedowany w Sejmie, pod którym podpisali się posłowie PSL, Nowoczesnej i PO. To projekt przygotowany przez środowiska związane ze stowarzyszeniem Iustitia, wybitnych ekspertów. Projekt całkowitej demokratyzacji KRS, zgodnie z polską konstytucją. PiS ten projekt odrzucił w I czytaniu. Liczymy, że prezydent Duda wykorzysta dobrze przygotowany projekt do tego, by rozpocząć tę dyskusję o polskim wymiarze sprawiedliwości – mówił Borys Budka w Sejmie, zapowiadając przedstawienie różnych innych rozwiązań w każdym obszarze dot. sądownictwa.