Live

Radziwiłł: Już rozmawiałem z premier, jutro też będę rozmawiał

Radziwiłł: Już rozmawiałem z premier, jutro też będę rozmawiał

Już z panią premier rozmawiałem na ten temat. Przestawiłem jej mniej więcej, jak wygląda ten projekt. Jutro też będę rozmawiał z panią premier. Jutro zresztą będę przedstawiał na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego RM projekt czy oczekiwanie wzrostu nakładów na służbę zdrowia, bo to jedno z drugim jest komplementarne i myślę, że po tych wyjaśnieniach nie będzie problemu z tym, żeby realizować ten projekt. Wokół niego jest niepotrzebnie za dużo emocji, bo on nie uderza w nikogo, poprawia kondycję publicznych jednostek, a tam, gdzie pacjenci chcą dostać się do lekarza prywatnie, to i tak zjawisko występuje. Chodzi o to, żeby je ucywilizować i żeby z tego korzyść mieli zarówno pacjenci, jak i szpitale publiczne mówił Konstanty Radziwiłł w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” TVP Info.

Radziwiłł: Nie przewidujemy żadnych opłat w szpitalach publicznych

Radziwiłł: Nie przewidujemy żadnych opłat w szpitalach publicznych

Nie [nie przewidujemy żadnych opłat w szpitalach publicznych]. Jeżeli ktoś chce przyjść zupełnie poza normalnym systemem publicznym, to tak, jak dzisiaj do tzw. spółdzielni lekarskiej i tego szpitala, który jest spółką w innym miejscu i czasie i mówi: chciałem pójść do takiego i takiego lekarza. Tak prawdę mówiąc to głównie chodzi o poradnie przyszpitalne, bo operacji to nikt sobie nie kupuje – mówił Konstanty Radziwiłł w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” TVP Info. Jak podkreślał minister zdrowia, „ubezpieczony pacjent będzie traktowany tak samo jak dotychczas”.

Radziwiłł: Nie przewidujemy żadnych zmian w zakresie korzystania ze świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie

Radziwiłł: Nie przewidujemy żadnych zmian w zakresie korzystania ze świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie

Od tego trzeba rozpocząć – żadnych zmian w zakresie korzystania ze świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie nie przewidujemy. Ani dopłat, ani opłat, wyborów na zasadzie, czy chce pan tak czy tak. W ogóle tego projekt nie dotyczy. Przy okazji chcę powiedzieć, że projekt powtarza propozycję, którą zawarł prof. Religa w 2007 roku w nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej i ta sprawa jest – można powiedzieć – od dawna aktualna. Po prostu chodzi o to, żeby wyrównać szanse różnych podmiotów, które biorą udział w publicznym systemie służby zdrowia – mówił Konstanty Radziwiłł w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” TVP Info.

Tomczyk: Zdanie Platformy ws. uchodźców jest jasne

Tomczyk: Zdanie Platformy ws. uchodźców jest jasne

Platforma już zdecydowała, czy jest za tym, żeby uchodźcy przyjeżdżali do Polski? – zapytała Anita Werner Cezarego Tomczyka w „Faktach po faktach” TVN24. Jak stwierdził poseł PO:

„W tej sprawie zdanie Platformy jest jasne. Nie jesteśmy za tym, aby do Polski przyjeżdżali emigranci ekonomiczni. Od początku mówiła to zarówno premier Kopacz, jak i mówimy to teraz  (…) Schetyna poprawił to, co mówił. Była specjalna konferencja. W sprawie uchodźców chcemy posługiwać się konwencją genewską – i tego też życzyłbym ministrowi – która mówi u uchodźcy, o statusie uchodźcy i o tym, kim tak naprawdę jest uchodźca, czyli osoba, która ucieka przed wojną, ale nie będzie naszej zgody na emigrantów ekonomicznej”

Tomczyk: Sprawdziłem ostatnio jedną z pierwszych decyzji Szydło w KPRM. Był to zakup ponad 40 krzyży

Tomczyk: Sprawdziłem ostatnio jedną z pierwszych decyzji Szydło w KPRM. Był to zakup ponad 40 krzyży

Sprawdziłem ostatnio jedną z pierwszych decyzji premier Szydło w KPRM – był to zakup ponad 40 krzyży i problem polega na tym, że za słowami nie idą czyny. Bardzo wiele mówi się o wartościach. Widzimy często polityków PiS, którzy klęczą na różnych mszach – czasami jest to Toruń, czasem jakieś inne miejsce, ale za tym nie idą wartości, które idą za chrześcijańskim. Wtedy, kiedy pierwszą decyzją jest zakup krzyży, warto zdać sobie sprawę, że to krzyże to nie tylko krzyże na ścianie, tylko w sercu, że za tym idzie szacunek, godność. Wtedy, kiedy drugiego człowieka określamy w ten sposób, jak zrobił to Jarosław Kaczyński, to jest to niezgodne z tym, co wyznajemy – mówił Cezary Tomczyk w „Faktach po faktach” TVN24.

Wieczorem telefoniczna rozmowa Szydło-May

Wieczorem telefoniczna rozmowa Szydło-May

Anna Kalita o wejściu do polityki: Być może kiedyś o tym pomyślę

Anna Kalita o wejściu do polityki: Być może kiedyś o tym pomyślę

Być może kiedyś o tym pomyślę [o wejściu do polityki i walkę o medyczną marihuanę]. Nie [nie było rozmów ani namów ze strony Tomasza Kality] – mówiła Anna Kalita w rozmowie z Marcinem Zaborskim w Popołudniowej rozmowie RMF FM.

KPRM internetowym klipem podsumowuje polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej

KPRM internetowym klipem podsumowuje polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej

W klipie – opublikowanym dzisiaj na YouTube oraz w social mediach – przewijają się wypowiedzi premier Beaty Szydło. Co ciekawe, identyczny klip jest dostępny na YT także w języku angielskim. Jak podkreślają rozmówcy 300POLITYKI, Kancelaria Premiera swoje najważniejsze materiały ma zamiar tłumaczyć i publikować właśnie w języku angielskim.

Kantar Public: PiS zyskuje najwięcej, PO poniżej 20%, TR lepszy niż Razem

Kantar Public: PiS zyskuje najwięcej, PO poniżej 20%, TR lepszy niż Razem

Tak prezentują się wyniki najnowszego sondażu Kantar Public (dawny TNS):

PiS – 39% (+4)
PO – 18% (-3)
Kukiz ’15 – 11% (+1)
Nowoczesna – 5% (-1)
PSL – 5% (+2)
SLD – 5% (+2)
Wolność – 3% (+2)
TR – 2% (+1)
Razem – 1% (-1)

Badanie zostało zrealizowane 2-7 czerwca.

Szydło: Dla Polski to, co najistotniejsze to przede wszystkim budowanie przyszłości jednolitej UE

Szydło: Dla Polski to, co najistotniejsze to przede wszystkim budowanie przyszłości jednolitej UE

W bardzo krótkim czasie omówiliśmy bardzo dużo tematów, bo tych tematów było 7 i gdybym miała wyróżnić którekolwiek spośród nich, pewnie bym tego nie potrafiła zrobić, bo każdy z nich ma w tej chwili ogromną wagę w dyskusji nad przyszłością UE. Rozmawialiśmy o Brexicie, o przyszłości Ue, ale na pewno te kwestie, które dotyczą bezpieczeństwa i przyszłości europejczyków, życia w Europie, UE to te tematy, które przewijały się w każdej z naszych dyskusji. Nie unikaliśmy żadnych trudnych, nawet najtrudniejszych tematów, bo o to właśnie chodzi – żeby państwa członkowskie UE potrafiły usiąść do jednego stołu i szczerze ze sobą rozmawiać i nie bać się reform, dyskutowania o tym, czego oczekują od nas nasi obywatele, europejczycy, dyskutowania o bezpieczeństwie. To dzisiaj kwestie, które w Europie są najważniejsze – mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz państw Beneluksu. Jak dodała:

„Jeżeli mówimy o takich kwestiach, które są fundamentem UE, a co do których wszyscy się zgadzamy, jak solidarność, rządy państwa prawa, wspólny rynek to mówimy o wartościach, które wszyscy podkreślamy – jak tutaj stoimy, dla nas tutaj stojących – są niezwykle istotne, ważne i chcemy ich bronić. Chcemy rozmawiać o tym, żeby te wartości nadal budowały naszą wspólnotę. Jeżeli różnimy się, to w interpretacji pewnych tematów, a nie jeżeli chodzi o wartości. Dla Polski – jak wielokrotnie to podkreślałam – to, co najistotniejsze to przede wszystkim budowanie przyszłości jednolitej UE, opartej o zasady solidarności, wzajemnego szacunku, dostrzegania problemów poszczególnych państw narodowych, bezpieczeństwa europejskiego i mówienie o tematach, które interesują europejczyków, czyli to, co jest dla ludzi najważniejsze: praca, godne życie, bezpieczeństwo. To, o czym bez względu na to, gdzie mieszkają, nasi obywatele, w którym z naszych krajów, wszyscy oczekują tego samego. Że politycy będą zajmować się przede wszystkim ich sprawami”

Szydło: Przyszłość Europy jest ważna dla wszystkich naszych krajów. Ta przyszłość musi być oparta o reformę i jedność UE

Szydło: Przyszłość Europy jest ważna dla wszystkich naszych krajów. Ta przyszłość musi być oparta o reformę i jedność UE

Jak mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz państw Beneluksu:

„To było dobre, otwarte i szczere spotkanie. Usłyszeliśmy dziś o wielu istotnych dla naszych państw i obywateli sprawach i problemach. Jednym z zagadnień będących ważnym elementem debaty o przyszłości i kształcie UE i relacji z najbliższym sąsiedztwem jest kwestia polityki wschodniej. Przyszłość Europy jest ważna dla wszystkich naszych krajów. Ta przyszłość musi być oparta o reformę i jedność UE. Podziały UE oznaczają osłabienie Europy. Widzimy dziś pilną potrzebę nie tylko obrony, ale i rozwijania wspólnego rynku UE. Protekcjonizm nie jest właściwą odpowiedzią na problemy gospodarcze Europy. Polska widzi możliwości, by Europa odgrywała większą rolę w polityce bezpieczeństwa. Nowa odsłona polityki obronnej musi być oparta o współpracę z NATO oraz o wspólne definicje zagrożeń, które dziś do Europy przychodzą w tym samym stopniu z południa, co ze wschodu. Unijne wsparcie dla przemysłu obronnego musi być dostępne dla wszystkich, w tym dla polskiego przemysłu”

Jak mówiła dalej:

„Cieszę się, że po naszym spotkaniu mogę potwierdzić zbieżność naszych stanowisk w odniesieniu do polityki wschodniej UE, w tym programu Partnerstwa Wschodniego. Widzimy potrzebę aktywnego angażowania się w rozwój Partnerstwa Wschodniego oraz wspieranie reform, m.in. na Ukrainie. Opowiadamy się za otwartą polityką wobec tych krajów wschodniego sąsiedztwa, które chcą bliżej współpracować ze wspólnotą i implementować proeuropejskie reformy. Rozpoczęły się już przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego, które odbędzie się w listopadzie w Brukseli. Chcemy podkreślić tam jedność wszystkich zainteresowanych stron w trudnym politycznie momencie. Polska będzie zabiegać o to, aby deklaracja, którą przyjmiemy, miała możliwie konkretny, a zarazem strategiczny charakter”

Kukiz ’15 proponuje podwyższenie kwoty wolnej dla obywateli do 30 tys. zł

Kukiz ’15 proponuje podwyższenie kwoty wolnej dla obywateli do 30 tys. zł

Składamy dzisiaj projekt przewidujący podwyższenie kwoty wolnej dla pozostałych obywateli do 30451 zł. To szczyt partiokracji, bezczelności ze strony polityków, że zapewniają sobie nieopodatkową dietę poselską i w ten sposób zwiększając nieopodatkowany dochód, a z drugiej strony pozostała część obywateli ma najniższą w Europie kwotę wolną – stwierdził Stanisław Tyszka na briefingu w Sejmie.

Jak podkreślali politycy Kukiz ’15, jest to wystąpienie przeciwko „skandalicznemu uprzywilejowaniu polityków, których kwota wolna od podatku wynosi 30451 zł, a pozostali Obywatele mają ją 10 razy niższą”.