PO pyta Kempę, co robiła na komendzie w Oleśnicy i apeluje o informowanie o nieprawidłowościach w policji
Jak mówił Grzegorz Schetyna na konferencji w Sejmie:
„Spotykamy się, żeby opisać tę rzeczywistość ostatnich dni. Chcemy powiedzieć o informacjach, które przynoszą dzisiejsze media – „Newsweek”, a wcześniej prasa lokalna na Dolnym Śląsku. Mówię o tym w kontekście aktywności minister Kempy i tego wszystkiego, co słyszeliśmy przez ostatnie dni, włącznie z powiadomieniem i wnioskami do prokuratury przeciwko parlamentarzystom PO. Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że aktywność – co jest powszechną wiedzą na Dolnym Śląsku – minister Kempy w polityce personalnej, kadrowej, ale nie tylko jej, ale też dolnośląskich parlamentarzystów PiS-u potwierdza zaangażowanie w politykę kadrową policji nie tylko ministra Zielińskiego, ale także wielu parlamentarzystów PiS z całym kraju. To kompletna patologia i trzeba to absolutnie przeciąć. Nie będzie zgody na to, aby partyjny wiceminister Zieliński poza komendantem głównym, razem z komendantami wojewódzkimi prowadził politykę kadrową. Powiem więcej: wymuszał pewne personalne decyzje związane z aktywnością czy opiniami polityków PiS. Nie jesteśmy w trzecim świecie. Wymagane są standardy i mówię to także jako były szef MSWiA”
Jak mówił dalej:
„Bardzo wyraźnie pytamy: co robiła minister Kempa tego krytycznego dnia, do czego nie chciała się przyznać, co robiła na komendzie powiatowej w Oleśnicy? Czy informowała, przywoziła informacje z narady, która odbyła się na Nowogrodzkiej? Czy rozmawiała o awansach kadrowych, czy też – jak mówią niektórzy – chciała przygotowywać funkcjonariuszy do postępowania wyjaśniającego i kontrolującego, które w policji istnieje? Chcę wyraźnie powiedzieć: tej sprawy nie zostawimy. Wiemy, że tych decyzji i tej aktywności było wiele. Dzisiaj [rozszerzamy działalność] Biura Interwencji Obywatelskiej, otwieramy aktywność naszych parlamentarzystów w skali całego kraju w biurach poselskich i senatorskich. Chodzi nam o informacje, żeby ci wszyscy, którzy mają informacje o nieprawidłowościach, które dzieją się w policji, ale także innych służbach, żeby informować parlamentarzystów. Jutro przedstawimy konkretne nazwiska ludzi parlamentarzystów, którzy koordynować tę aktywność w województwach i powiatach”
Schetyna – jak mówił – domaga się dymisji Beaty Kempy i informacji premier Szydło na następnym posiedzeniu o patologiach, do których doprowadziły rządy PiS w policji.
Z kolei Andrzej Halicki zapowiedział, że PO jeszcze raz złoży projekt zmian w Prawie o zgromadzeniach, które przywraca poprzednie przepisy.