Live

Czarnecki: Nic nie wiem o zmianie na stanowisku szefa MSZ

Czarnecki: Nic nie wiem o zmianie na stanowisku szefa MSZ

Nic nie wiem o zmianie na stanowisku szefa MSZ. To decyzja premier – mówił Ryszard Czarnecki w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24. Europoseł PiS przypomniał, że ambasadorem RP przy ONZ jest Bogusław Winnid, a kadencja kończy mu się w przyszłym roku.

Rosati: Co do tego, że Waszczykowski jest sprawnym dyplomatą, chyba nie ma sporów

Rosati: Co do tego, że Waszczykowski jest sprawnym dyplomatą, chyba nie ma sporów

Witold Waszczykowski jest na pewno doświadczonym dyplomatą. Mnie jest trudno publicznie wypowiadać się na temat kolejnego mojego następcy, ale jeżeli pan pyta, to oczywiście muszę powiedzieć, że działalność ministra w ciągu ostatniego 1,5 roku budzi cały szereg wątpliwości czy też obfitowała w gesty, fakty, wypowiedzi, które moim zdaniem nie powinny były mieć miejsca, żeby powiedzieć najbardziej oględniej. Jeżeli jednak byłby naszym ambasadorem przy ONZ, to oczywiście realizowałby politykę Warszawy. Co do tego, że jest sprawnym dyplomatą, chyba nie ma sporów. Z całą pewnością mógłby tę funkcję pełnić pod warunkiem, że będzie jasna polityka – mówił Dariusz Rosati w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24.

Rosati podkreślał, że Polska musi mieć nie tylko stanowisko, ale też środki, instrumenty, umiejętności i ludzi do tego, aby forsować swoje stanowisko. – Zastanawiam się, jak rząd, który w pewnym sensie jest skłócony zarówno z instytucjami europejskimi, jak i naszymi najważniejszymi partnerami w Europie – Niemcami i Francji – sobie w tej sytuacji poradzi. Oczywiście życzę jak najlepiej. To w interesie Polski, żeby być skutecznym, natomiast mam poważne wątpliwości, czy to będzie polityka skuteczna – dodał.

Rosati o wyborze Polski do RB ONZ: Kandydatura została zgłoszona przez Sikorskiego

Rosati o wyborze Polski do RB ONZ: Kandydatura została zgłoszona przez Sikorskiego

Cieszę się, że tym razem rząd polski nie głosował przeciwko Polsce, tak, jak kto było w przypadku Donalda Tuska. To oczywiście sukces Polski, tylko chciałem przypomnieć, że na ten sukces zapracowały poprzednie rządy. Kandydatura Polski na niestałego członka RB ONZ została zgłoszona przez ministra Sikorskiego. Pracowały na tym pokolenia polskich dyplomatów i dobrze, że to się udało – mówił Dariusz Rosati w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem.

Czarnecki: Polska jest krajem równości i tolerancji zarówno w sensie formalno-prawnym, jak i praktycznym

Czarnecki: Polska jest krajem równości, tolerancji zarówno w sensie formalno-prawnym, jak i praktycznym

Polska jest krajem równości i tolerancji zarówno w sensie formalno-prawnym, jak i praktycznym (…) Polska jest krajem, w którym tego typu demonstracje [jak Parda Równości] odbywają się i będą się odbywać. Każdy ma pełne prawo demonstrować, wyrażać swoje poglądy – mówił Ryszard Czarnecki w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24. Jak dodał:

„Osoby, które reprezentują mniejszości seksualne w Polsce, mają wszelkie prawa zagwarantowane. Wszelkie prawa ci ludzie mają w Polsce gwarantowane, natomiast jeżeli domagają się czegoś więcej niż osoby heteroseksualne, to dlaczego w tym momencie osoby heteroseksualne mogą mieć poczucie, że to one będą dyskryminowane. Obecna sytuacja nie jest sytuacją, która w jakikolwiek sposób zagraża ludziom, którzy uważają siebie za mniejszości seksualne. Podnoszenie tego tematu jako tematu wiodącego jest po prostu nieporozumieniem”

Rabiej: Warszawa może stać się miastem z naszych marzeń i snów, ale potrzebna jest mądra głowa, silna ręka i otwarte serce

Rabiej: Warszawa może stać się miastem z naszych marzeń i snów, ale potrzebna jest mądra głowa, silna ręka i otwarte serce

Warszawa może stać się miastem z naszych marzeń i snów, ale potrzebna jest mądra głowa, silna ręka i otwarte serce. Chciałbym, żeby Warszawa była uczciwa, żeby dobrze gospodarowała wspólnym majątkiem. Pamiętam wiele spraw związanych z lokalami komunalnymi, z działkami, inwestycjami, przykłady niegospodarności. Od początku walczyłem w Warszawie z ośmiornicą reprywatyzacyjną. Zbyt wiele osób przez dzikie roszczenia znalazło się na bruku. Widziałem, rozmawiałem z nimi. Do dziś pamiętam mieszkanie komunalne na warszawskiej Pradze i słowa jego lokatorki wyrzuconej przez czyścicieli kamienic: w tej norze nie da się żyć, w Warszawie nie może być czegoś takiego jak niby mieszkania zastępcze, bo nie można żyć na niby. Nasze miasto powinno dbać o swój majątek i dobrze nim gospodarować, sprawiedliwe dzielić. Obojętnie czy są to parki czy ulice, lokalne komunalne czy dostęp do świeżego powietrza, wody albo zieleni. To będzie wielkie zobowiązanie dla nowego prezydenta stolicy, ale to obowiązek uczciwego miasta – mówił Paweł Rabiej po nominacji Nowoczesnej na kandydata na prezydenta Warszawy. Jak dodał:

„Chciałbym, żeby Warszawa lepiej zadbała o jakość naszego życia, bo jest miastem ludzi aktywnych, przyciąga z całej Polski, Europy osoby twórcze, ambitne. Sami jesteśmy ich przykładem, sam jestem ich przykładem. Jestem warszawiakiem z wyboru, jak prawie połowa mieszkających tutaj warszawiaków. Ale mogę z całą mocą powiedzieć: to moje miasto, bo tu skończyłem studia, tu znalazłem swoją pierwszą pracę, stworzyłem dom i w nim posadziłem pierwsze drzewo – mam nadzieję, że nie ostatnie. Nasze miasto nie może tworzyć przeszkód, nie może rzucać nam kłód pod nogi. Powinno ułatwiać nam życie, zadbać, byśmy otwierając okno nie oddychali smogiem, ale powietrzem czystym, którym można oddychać. O to, żeby matka nie odwoziła do przedszkola godzinę swojego dziecka. Zadbać o to, żeby każda rodzina miała żłobek, szkołę w swoim najbliższym sąsiedztwie. To będzie nasz program 500 minus, mniej niż pół kilometra do żłobka i przedszkola czy parku w Warszawie”

Jak zapowiedział Rabiej, za chwilę zostanie uruchomiona akcja „Pocztówka do prezydenta Warszawy” – kandydat Nowoczesnej chce poprosić mieszkańców Warszawy, by ci odwiedzając inne miasta w wakacje, napisali, co zauważyli, co warto zmienić w stolicy. Na początku października ma zostać przedstawiony program.

Rabiej: Mamy Warszawę dwóch różnych prędkości, chcę połączyć nasze pęknięte miasto

Rabiej: Mamy Warszawę dwóch różnych prędkości, chcę połączyć nasze pęknięte miasto

To ważny dzień dla nas wszystkich. Ważniejszy będzie tylko ten dzień, kiedy warszawiacy zagłosują na Warszawę aktywną, uczciwą i otwartą. Na Warszawę nowoczesną. Ta nominacja to początek drogi, nie tylko mojej, drogi na wszystkich. Warszawa jest lustrem naszego kraju, pęknięta. Mamy miasto dwóch różnych prędkości. Warszawę aktywnych i porzuconych. Warszawę lewą i prawą. Miasto otwarte i miasto pełne obaw, a strach rodzi złość i agresję. Warto łączyć, a nie dzielić. Trzeba budować mosty, a nie mury. Chcę połączyć nasze pęknięte miasto – mówił Paweł Rabiej po nominacji Nowoczesnej na kandydata na prezydenta Warszawy.

Rabiej kandydatem Nowoczesnej na prezydenta Warszawy

Rabiej kandydatem Nowoczesnej na prezydenta Warszawy

Paweł Rabiej został – już oficjalnie – kandydatem Nowoczesnej na prezydenta Warszawy. Taką decyzję podjęto na nadzwyczajnej konwencji regionu warszawskiej Nowoczesnej, o czym poinformował Ryszard Petru. Za kandydaturą Rabieja głosowało 151 osób na 167, przeciw było 5, a wstrzymało się 11 osób.

Musimy nie dopuścić, żeby gdziekolwiek w Polsce, a szczególnie w Warszawie, Warszawa mogła być PiS-owska, ani tutaj, na Mazowszu. Warszawa musi być europejska i otwarta. Musi być miastem, gdzie z budżetu jest finansowany program in vitro, bo dzisiaj tego nie ma. Musi być miasto, gdzie się mogą rozwijać start-upy i przedsiębiorcy. To musi być serce biznesu naszego kraju. To musi być miasto tolerancyjne, które odrzuca skrajności typu ONR. To musi być miasto, gdzie nie może być tak, że każda uroczystość zaczyna się tak, jak religijna. Warszawa może być wielka, nowoczesna, zamożna, musi być przyjazna dla mieszkańców, ale dla tych, którzy do niej przyjeżdżają – mówił Petru.

Lider Nowoczesnej mówił o konieczności przerwania walki między starymi partiami, bo Warszawa potrzebuje nowoczesnego prezydenta.

Szydło na Dniu Dziecka w KPRM: Takie dni są potrzebne po to, żebyśmy byli razem

Szydło na Dniu Dziecka w KPRM: Takie dni są potrzebne po to, żebyśmy byli razem

Bardzo się cieszę, że jesteście tutaj razem z nami. Jest piękna pogoda, piękny dzień i niech to będzie dzień szczęścia dla tych małych gości, którzy są tutaj razem z nami, dla wszystkich rodzin. Cieszę się, że jesteście, żę będziemy wspólnie ten czas spędzać. Dajcie radość swoim dzieciom, wam, waszym rodzinom. Takie dni są potrzebne po to, żebyśmy byli razem, byśmy pamiętali o tym, że zawsze najważniejszy jest uśmiech dziecka. Ten dzień jest dla was. Ogrody są dla was, życzę wszystkim wspaniałej zabawy – mówiła premier Szydło w KPRM.

Polityczny plan soboty: Nowoczesna wybierze kandydata na prezydenta Warszawy, Dzień Dziecka w KPRM

Polityczny plan soboty: Nowoczesna wybierze kandydata na prezydenta Warszawy, Dzień Dziecka w KPRM

O 10:00 w KPRM rozpocznie się rodzinny piknik „Polak Mały. Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera” z udziałem premier Beaty Szydło. Piknie – jak sama nazwa wskazuje – jest organizowany z okazji Dnia Dziecka.

O 10:00 na rynku głównym w Krakowie odbędzie się konferencja prezesa PSL Władysława Kosiniak-Kamysza, na której zaprezentowane zostaną szczegóły apelu PSL do prezydenta i marszałków Sejmu i Senatu o rehabilitację Wincentego Witosa i posłów skazanych w procesie brzeskim.

O 11:45 odbędzie się otwarta dla mediów część nadzwyczajnej konwencji regionu warszawskiego Nowoczesnej. W porządku obrad przewidziana jest uchwała ws. wskazania kandydata regionu na prezydenta Warszawy. Konwencja dokona również wyboru przewodniczącego regionu.

Po otwartej części konwencji zaplanowano briefing prasowy, w którym weźmie udział wskazany przez konwencję regionalną kandydat – prawie na pewno będzie to Paweł Rabiej – oraz przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru. Potem politycy tej partii mają wziąć udział w Paradzie Równości.