
Polityczny plan wtorku: rok rządu PBSz, Sejm o cofnięciu reformy emerytalnej, druga część ZO TK
Polityczny plan wtorku: rok rządu PBSz, Sejm o cofnięciu reformy emerytalnej, druga część ZO TK
Rok rządu premier Beaty Szydło
Pod hasłem „Dobry Rok” we wtorek premier Szydło i ministrowie – oraz zaproszeni do KPRM goście – podsumują pierwsze 12 miesięcy rządu. Uzupełnieniem tego podsumowania ma być przyjęcie przez Sejm na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu projektu obniżającego wiek emerytalny oraz prezentacja Konstytucji Biznesu przez wicepremiera Morawieckiego na Kongresie 590 w Rzeszowie. Motywem przewodnim jest „Dotrzymujemy słowa”. Główne wydarzenie planowane jest na wtorek, 10:00. wtedy rząd ma pokazać realizację obietnic z kampanii. Więcej o podsumowaniu roku rządów piszemy tutaj.
Sejm o cofnięciu wieku emerytalnego
Na tym posiedzeniu Sejmu przegłosowany zostanie prezydencki projekt zakładający powrót do poprzedniego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Na wtorek na 13:45 – według wstępnego harmonogramu – zaplanowano II czytanie projektu.
Sejm o utrzymaniu VAT, kwocie wolnej i podatku handlowym
Na dziś zaplanowano II czytania projektów dot. utrzymania stawek 8 i 23% na kolejne 2 lata, kwoty wolnej na niezmienionym poziomie w przyszłym roku, a także utrzymania podatku handlowego. Tempo wskazuje na to, że PiS chce uchwalić te projekty w tym tygodniu.
Rząd o Konstytucji Biznesu
Na posiedzeniu rządu Mateusz Morawiecki przedstawi informację na temat planowanych rozwiązań do uregulowania w ramach “Pakietu Konstytucji Biznesu”. Także w tym tygodniu – w trakcie Kongresu 590, który odbędzie się 17-18 listopada w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Rzeszowie – minister rozwoju i finansów ma przedstawić właśnie Konstytucję dla biznesu.
ZO TK o regulaminie
O 12:00 odbędzie się druga część obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które ma przyjąć regulamin dot. wyboru kandydatów na nowego prezesa Trybunału. W praktyce ZO nie będzie w stanie podjąć żadnej uchwały, bo trzech sędziów TK, wybranych w tej kadencji, zbojkotuje obrady – tak, jak w ubiegłym tygodniu. By decyzje ZO były prawnie wiążące, musi wziąć w nim udział przynajmniej 10 sędziów.
TK o bestiach
O 9:00 Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność tzw. ustawy o bestiach. To ustawa uchwalona jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, a jej głównym celem jest umożliwienie izolacji najgroźniejszych przestępców w specjalnym ośrodku. Ustawa zostanie zbadana w składzie pięcioosobowym. Pierwotnie planowano rozpatrzenie w pełnym składzie. Rozprawa miała odbyć się w mijającym tygodniu, ale TK odwołał ją z powodu nieobecności kilku sędziów.
Senat o wyborze członka RPP
Na dwudniowym posiedzeniu, które dziś się rozpoczyna, Senat powoła nowego członka RPP. Zostanie nim najpewniej zgłoszony przez senatorów PiS Rafał Bogumił Sura. Drugim kandydatem – zgłoszony przez PO – jest Marek Andrzej Dąbrowski. We wtorek o 8:00 senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zaopiniuje kandydatów do RPP. Wybór nowego członka RPP jest konieczny po tym, jak Marek Chrzanowski został szefem KNF.
08:00 – senacka Komisja Budżetu i Finansów zaopiniuje kandydatów do RPP
09:00 – rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym o ustawie o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób
09:00 – początek dwudniowego posiedzenia Sejmu
10:00 – podsumowanie roku rządu premier Beaty Szydło
10:30 – briefing Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego
11:00 – początek dwudniowego posiedzenia Senatu
11:00 – konferencja prasowa Nowoczesnej – „Rok rządów PiS – kontra polscy przedsiębiorcy”
11:15 – II czytanie ustawy o kwocie wolnej od podatku
12:00 – Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego
12:15 – II czytanie ustawy o podatku handlowym
13:00 – rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym ws. możliwości zaskarżenia postanowienia o kosztach orzeczonych procesu przez NSA
13:45 – II czytanie prezydenckiego projektu zmian w emeryturach
18:30 – II czytanie ustawy o podatku VAT
19:30 – blok głosowań w Sejmie, w tym I czytanie projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK
Dowiedz się więcej z: Live

Szefernaker: Jeżeli rząd nie będzie się liczył z mandatem Nawrockiego, to nie będzie mógł realizować swoich postulatów
