Live

Przyłębska: Nie jestem pisowskim sędzią. Jestem sędzią wybranym przez suwerenny parlament

Przyłębska: Nie jestem pisowskim sędzią. Jestem sędzią wybranym przez suwerenny parlament

Jak mówiła sędzia TK Julia Przyłębska w rozmowie z Danutą Holecką w „Dziś wieczorem” TVP Info:

„Sędziowie nie są politykami. Nie reprezentują danej opcji politycznych, ale jest coś takiego, że różnimy się, każdy z nas się rożni. Dlatego tak, a nie inaczej została zbudowana nasza Konstytucja. Na marginesie chciałam powiedzieć, że jest dla nas bardzo przykre, kiedy media i politycy mówią o nas „pisowscy sędziowie”. Nie jestem pisowskim sędzią, nie dlatego, że się dystansuje od jakiś partii – obojętnie jakiej. Jestem sędzią wybranym przez suwerenny parlament większością głosów, legalnie i proszę, żeby nie dopisywać, bo to takie dyskredytowanie. My jesteśmy ci gorsi, bo jesteśmy pisowscy. A tamci to nie wiem, wybrani przez jakieś zupełnie zobiektywizowane ciało demokratyczne, a my jesteśmy niedemokratyczni? Tak nie jest”

Przyłębska: Nie widzę żadnego problemu, żeby pracować z sędziami, którzy obecnie orzekają

Przyłębska: Nie widzę żadnego problemu, żeby pracować z sędziami, którzy obecnie orzekają

Mam nadzieję, że kiedy emocje opadną, kiedy pojawią się nowi sędziowie w Trybunale, to wszystko się uspokoi. Nie widzę żadnego problemu, żeby pracować z sędziami, którzy obecnie orzekają – mówiła Julia Przyłębska w rozmowie z Danutą Holecką w „Dziś wieczorem” TVP Info.

Przyłębska: Konstytucję złamał dzisiaj prezes Rzepliński i Trybunał

Przyłębska: Konstytucję złamał dzisiaj prezes Rzepliński i Trybunał

Konstytucję złamał dzisiaj prezes Rzepliński i Trybunał, orzekając w niekonstytucyjnym składzie. Nie tylko złamał Konstytucję, ale również naruszył ustawę – mówiła sędzia TK Julia Przyłębska w rozmowie z Danutą Holecką w „Dziś wieczorem” TVP Info.

Petru: Przez rok udało nam się obronić funkcjonowanie TK

Petru: Przez rok udało nam się obronić funkcjonowanie TK

Jak mówił w Polsat News Ryszard Petru:

„Uważam, że przez rok udało się nam obronić funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego. A PiS jest tak nieprzygotowany, niekompetentny, że 6 ustawę musi zgłaszać, żeby zablokować trybunał. Jak dotychczas wszystkie działania PiS-u w tym zakresie, pomimo że ma większość, były nieskuteczne”

Petru: Oczekuję od platformy dobrej konkurencji, która pokazałaby, że lepszy jest ten, kto jest skuteczniejszy

Petru: Oczekuję od platformy dobrej konkurencji, która pokazałaby, że lepszy jest ten, kto jest skuteczniejszy

Jak mówił w programie „Gość Wydarzeń” w Polsat News Ryszard Petru:

„Dzisiaj posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz wraz z posłem Borysem Budką, odbyli kilka konferencji, napisali wspólny apel do prezydenta, żeby był prezydentem, a nie rezydentem i żeby wykonywał polecenia konstytucji. Spędzili dzień w trybunale, walczyli o to, żeby w Polsce przestrzegane było prawo. W tej kwestii, mogę powiedzieć, nie tylko operacyjnie, ale też nawet medialnie widać było współpracę. To jest moje i nasze stanowisko, że w kwestiach fundamentalnych taka koordynacja jest niezbędna. Ale w innych sprawach: gospodarki, oceny tego, na ile zostało wykorzystane ostatnich 8 lat, jak podchodzić do kwestii podatków, przewidywalności prawa, tu mamy z platformą inne zdanie”

„Oczekuję ze strony platformy dobrej konkurencji”

„Oczekiwałbym ze strony platformy dobrej konkurencji, która pokazywałaby, że lepszy jest ten, kto jest skuteczniejszy, szybszy i bardziej wytrwały. Skuteczność ma być widać w tym, że jesteśmy w stanie zablokować niektóre działania PiS-u”

Bodnar: Przede mną 3 lata, 10 miesięcy i 2 dni kadencji. Tego się trzymam

Bodnar: Przede mną 3 lata, 10 miesięcy i 2 dni kadencji. Tego się trzymam

To stale zadawane pytanie. Mogę odpowiedzieć tyle: przede mną 3 lata, 10 miesięcy i 2 dni kadencji. Tego się trzymam – mówił Adam Bodnar w Popołudniowej rozmowie RMF, pytany o Marcina Zaborskiego o ewentualny wniosek o odwołanie RPO.

Bodnar: Mam wrażenie, że rozłam w TK jest już od jakiegoś czasu

Bodnar: Mam wrażenie, że rozłam w TK jest już od jakiegoś czasu

Mam wrażenie, że ten rozłam [w TK] jest już od jakiegoś czasu, bo jeżeli byśmy się przyjrzeli wszystkim orzeczeniom Trybunału, wydawanych w ostatnich tygodniach, miesiącach, to nawet jeżeli one dotyczyły spraw niekontrowersyjnych, niebudzących codziennego zainteresowania, to zazwyczaj były składane zdania odrębne, wskazujące przez jednego bądź wszystkich trzech sędziów, że Trybunał powinien był orzekać w innym składzie, niż to czynił – mówił Adam Bodnar w rozmowie z Marcinem Zaborskim w Popołudniowej rozmowie RMF.

Rząd jutro o pakiecie ułatwień dla przedsiębiorców

Rząd jutro o pakiecie ułatwień dla przedsiębiorców

Projektem nowelizacji niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców zajmie się rząd na wtorkowym posiedzeniu. Jak tłumaczy Ministerstwo Rozwoju, to element pakietu ułatwień dla przedsiębiorców „100 zmian dla firm”, będącego I etapem realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Propozycje MR to m.in. złagodzenie wymogów prawa pracy wobec małych przedsiębiorców, wydłużenie z 7 do 14 dni terminu do wniesienia przez pracownika odwołania do sądu od wypowiedzenia umowy o pracę czy zwolnienie niektórych robót budowlanych z pozwolenia na budowę, a nawet zgłoszenia.

Rząd proponuje też wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym zmiana interpretacji przepisów prawa, dokonywana przez organy władzy publicznej, powodująca zmianę sytuacji prawnej przedsiębiorcy, pomimo braku zmiany przepisu prawa i stanu faktycznego, może obowiązywać wyłącznie na przyszłość (np. w formie zaleceń pokontrolnych) i nie może stanowić przesłanki odpowiedzialności przedsiębiorcy za zdarzenia przeszłe.

Cała lista zmian dostępna jest w BIP.

Nowoczesna i PO apelują do PAD o przyjęcie ślubowania od 3 sędziów TK

Nowoczesna i PO apelują do PAD o przyjęcie ślubowania od 3 sędziów TK

Apelujemy o natychmiastowe przyjęcie ślubowania od trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez Sejm VII kadencji – prof. Romana Hausnera, dr hab. Krzysztofa Ślebzaka i prof. Andrzeja Jakubeckiego – piszą Kamila Gasiuk-Pihowicz i Borys Budka w piśmie skierowanym do prezydenta Dudy.

Beata Gosiewska: UE to mniej totalitarna forma ustroju komunistycznego

Beata Gosiewska: UE to mniej totalitarna forma ustroju komunistycznego

Była debata na forum Parlamentu Europejskiego o Polsce, gdzie oskarżano rząd Prawa i Sprawiedliwości o obywatelski projekt ustawy antyaborcyjnej. Moim zdaniem wyszliśmy z ustroju komunistycznego, więc jesteśmy wyczuleni na to. Unia Europejska zmierza w bardzo złym kierunku. Tak naprawdę jest to mniej totalitarna forma ustroju komunistycznego. Mam nadzieję, że wrócimy do idei ojców założycieli Unii Europejskiej, czyli do korzeni chrześcijańskich – mówiła europosłanka PiS Beata Gosiewska na antenie TV Trwam.

Budka i Gasiuk-Pihowicz: Wyrok potwierdził zastrzeżenia opozycji. Konstytucyjne przepisy o kandydatach na kandydatów

Budka i Gasiuk-Pihowicz: Wyrok potwierdził zastrzeżenia opozycji. Konstytucyjne przepisy o kandydatach na kandydatów

Jak mówiła na konferencji prasowej w Trybunale Konstytucyjnym Kamila Gasiuk-Pihowicz:

„Trybunał Konstytucyjny potwierdził nasze zastrzeżenia do artykułu 16 ustawy o TK z 22 lipca, przy czym wskazał jednoznacznie, że konstytucyjność tych przepisów, zawartych w artykule 16, odnosi się do procedury wyboru kandydata na kandydata prezesa TK i w tym zakresie jest rzeczywiście zgodny z konstytucją. Natomiast regulacja odnosząca się do wyboru już kandydata na prezesa TK, który jest przedstawiany prezydentowi, musi spełniać normy konstytucyjne, które my wskazywaliśmy. A zatem taki sędzia, który zostanie przedstawiony prezydentowi, musi cieszyć się poparciem większości składu trybunału”

„Kandydaci wyłonieni na podstawie regulaminu ZO”

Jak dodawał Borys Budka:

„Ten akt przedstawienia, o którym mówi konstytucja, wymaga uchwały Zgromadzenia Ogólnego. Skoro jest to uchwała ZO, to wymagana jest tutaj większość głosów. Natomiast trybunał uznał, że ten etap poprzedzający, czyli kwestia wyborów tych kandydatów do późniejszego przedstawienia mogła być uregulowana w ustawie, bo i tak ostatecznie to zgromadzenie jako ogół sędziów trybunału, większością głosów, podejmie uchwałę, która zostanie przesłana prezydentowi. Po tym orzeczeniu TK należy oczekiwać, że regulamin trybunału wypełni te elementy, której do tej pory były, zgodnie z konstytucją, regulowane przez sam trybunał, czyli sposób głosowania nad ostateczną uchwałą o przedstawieniu kandydatów na prezesa i wiceprezesa”

Rzepliński o składzie 5-osobowym: Decyzja w stanie swoistej siły wyższej

Rzepliński o składzie 5-osobowym: Decyzja w stanie swoistej siły wyższej

Jak mówił na konferencji prasowej prezes TK, Andrzej Rzepliński:

„Skoro ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przewiduje, że trybunał może orzekać w składzie 5-osobowym, to w tej sytuacji, w stanie swoistej siły wyższej, zdecydowałem, żeby w tym składzie z urzędu, ponieważ byłem przewodniczącym składu orzekającego w pełnym składzie, zostałem ja, sprawozdawca, pozostali zostali wylosowanie do tej sprawy tak, aby skład miał 5 sędziów”