Live

Gasiuk-Pihowicz: Będzie PiS-owski prezes trybunału, ale nie będzie demokracji w Polsce

Gasiuk-Pihowicz: Będzie PiS-owski prezes trybunału, ale nie będzie demokracji w Polsce

Jak mówiła w Sejmie Kamila Gasiuk-Pihowicz:

„Ludzie nie zapomną niszczenia demokracji i waszej arogancji. Ta walka PiS-u z trybunałem wkracza w kolejny etap. Po roku mydlenia oczu PiS przedstawia ustawę, która sprowadza się do przejęcia kontroli nad trybunałem ludźmi Jarosława Kaczyńskiego. PiS ma już zdalnie sterowanego prezydenta, zdalnie sterowaną premier, teraz będzie miał zdalnie sterowanego prezesa trybunału. Po przyjęciu tej ustawy można powiedzieć, ze nie jest ważne, kto w trybunale pracuje, ale kto jego pracami kieruje. Nie dziwię się, że w nowej ustawie wycofaliście się ze wszystkiego, co w sprawie TK próbowaliście przepchnąć kolanem przez ostatnie 12 miesięcy. Będzie PiS-owski prezes trybunału, ale nie będzie demokracji w Polsce”

Sejm zakończył I czytanie ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK

Sejm zakończył I czytanie ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK

Sejm zakończył I czytanie ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. W trakcie debaty padły wnioski o odrzucenie ustawy w I czytaniu, które Sejm rozstrzygnie na kolejnym posiedzeniu, za dwa tygodnie.

Piotrowicz: Żeby mnie obrazić, to słowa obraźliwe musi wypowiadać ktoś, a zatem te słowa, które tu padały nie robią na mnie wrażenia

Piotrowicz: Żeby mnie obrazić, to słowa obraźliwe musi wypowiadać ktoś, a zatem te słowa, które tu padały nie robią na mnie wrażenia

Jak mówił w Sejmie Stanisław Piotrowicz:

„Uderzająca w państwa wystąpienia była bezsilność. A szczytem tej bezsilności było obrażanie posła sprawozdawcy. Działania państwa były nieudolne, bo żeby mnie obrazić, to słowa obraźliwe musi wypowiadać ktoś, a zatem te słowa, które tu padały nie robią na mnie wrażenia. Chciałbym, żebyście państwo to zapamiętali”

Brudziński: Bogu najwyższemu dziękuję, że ta debata ma miejsce w nocy, bo ocena prac izby po spektaklu opozycji spadłaby jeszcze bardziej

Brudziński: Bogu najwyższemu dziękuję, że ta debata ma miejsce w nocy, bo ocena prac izby po spektaklu opozycji spadłaby jeszcze bardziej

Jak mówił wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński do Stanisława Piotrowicza:

„Tym wszystkim, którzy uważają, że w Polsce jest dyktatura, podła zmiana, polecam, żebyście zerknęli do stenogramu tych waszych pytań. Tymi pytaniami obrażaliście posła Piotrowicza, pana premiera Kaczyńskiego i partię rządzącą. Bogu najwyższemu dziękuję, że ta debata ma miejsce o tej porze, bo na pewno ocena prac wysokiej izby po tego typu spektaklu, jaki państwo zaprezentowaliście, poleciała by jeszcze bardziej w dół. Panie pośle Piotrowicz, jako wicemarszałek Sejmu przepraszam za to, co musiał pan wysłuchiwać ze strony posłów opozycji”

Myrcha: Ta ustawa jest kolejnym rozdziałem wojennej epopei. Rozdziałem, którego symbolami są fałsz, obłuda i arogancja

Myrcha: Ta ustawa jest kolejnym rozdziałem wojennej epopei. Rozdziałem, którego symbolami są fałsz, obłuda i arogancja

Jak mówił w Sejmie Arkadiusz Myrcha:

„Od roku jesteśmy świadkami wojny hybrydowej PiS z Trybunałem Konstytucyjnym. Wojny, która jest emanacją marzenia Jarosława Kaczyńskiego o wszechpotędze i omnipotentnej władzy państwowej. Przedłużony projekt, obradowany kolejny raz pod osłoną nocy, jest kolejnym rozdziałem wojennej epopei, pisanej przez Stanisława Piotrowicza. Rozdziałem, którego symbolami są fałsz, obłuda i arogancja. Jak można inaczej traktować ustawę, która została napisana pod jednorazowe zamówienie polityczne i ma zawłaszczenie instytucji, która stanowi zaporę prze rządami PiS”

Rozpoczęło się pierwsze czytanie projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK

Rozpoczęło się pierwsze czytanie projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK

W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.

W uzasadnieniu projektu Stanisław Piotrowicz tłumaczył, że ustawa jest wynikiem prac zespołu ekspertów, który działał przy Marszałku Sejmu. Piotrowicz wyjaśniał, że poprzednia ustawa o TK [z 22 lipca] powstała jeszcze przed przedstawieniem wniosków przez zespół i dlatego konieczne jest przedłożenie nowej ustawy.

Według Piotrowicza prezentowany projekt zawiera też szereg rozwiązań, które proponowała Komisja Wenecka.

Senat przyjął ustawę dot. „Za życiem” bez poprawek

Senat przyjął ustawę dot. „Za życiem” bez poprawek

„Za” przyjęciem ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” głosowało 56 senatorów, 22 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Ustawa została przyjęta bez poprawek, trafi teraz do prezydenta.

Gliński o dzisiejszym spotkaniu, na którym dyskutowano o niedomaganiach, w związku ze zbliżającą się rocznicą

Gliński o dzisiejszym spotkaniu, na którym dyskutowano o niedomaganiach, w związku ze zbliżającą się rocznicą

Dzisiaj mieliśmy spotkanie, zarówno jeżeli chodzi o Radę Ministrów, jak i prezydium partii i mówiliśmy o niedomaganiach, które w związku ze zbliżającą się rocznicą naszej władzy… Wiemy, co mamy naprawiać i to będziemy robić – mówił Piotr Gliński w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Piaskiem po oczach” TVN24.

Gliński: Są trzy ośrodki decyzyjne w każdej demokracji, jeżeli jest to system prezydencko-parlamentarny

Gliński: Są trzy ośrodki decyzyjne w każdej demokracji, jeżeli jest to system prezydencko-parlamentarny

Są trzy ośrodki decyzyjne w każdej demokracji, jeżeli jest to system prezydencko-parlamentarny. Jest rząd, Pałac Prezydencki i kierownictwo polityczne obozu, który wygrał wybory i sprawuje władze. Na co dzień to obserwuję, że wszystkie trzy ośrodki świetnie współpracują. Wiem, że opozycja chciałaby doszukiwać się błędów, niesnasek, ale tak nie jest. Doskonale współpracujemy – mówił Piotr Gliński w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Piaskiem po oczach” TVN24.

Gliński: Myśmy nie mieli nawet 100 dni. Jesteśmy pierwszym rządem po 1989 roku, który był rozliczany od pierwszej godziny

Gliński: Myśmy nie mieli nawet 100 dni. Jesteśmy pierwszym rządem po 1989 roku, który był rozliczany od pierwszej godziny

Są bardzo konkretne zapowiedzi dot. kwestii obniżenia wieku emerytalnego. Nasi poprzednicy przez 8 lat nic z tego nie zrobili. Myśmy w ciagu roku zrobili kilkadziesiąt reform cywilizacyjnych. Mamy jeszcze 3 lata na realizację zapowiedzi. Połowę żebyśmy zrealizowali. Myśmy nawet 100 dni nie mięli. Nie wiem, czy pan pamięta, że jesteśmy pierwszym rządem po 1989 roku w Polsce, który był rozliczany od pierwszej godziny sprawowania urzędu. Nawet 100 dni żeście nam nie dali – mówił Piotr Gliński w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Piaskiem po oczach” TVN24.

Gliński o jednolitym podatku: Moment wprowadzenia tego projektu to najwcześniej początek 2018 roku, dlatego musimy przyjąć go do końca I kwartału 2017 roku

Gliński o jednolitym podatku: Moment wprowadzenia tego projektu to najwcześniej początek 2018 roku, dlatego musimy przyjąć go do końca I kwartału 2017

Jak mówił Piotr Gliński w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Piaskiem po oczach” TVN24:

„To bardzo sensowny system. Było małe potknięcie komunikacyjne, powiedziałbym. To projekt, który jeszcze nie rozpoczął procedowania. Spokojnie. Moment wprowadzenia tego projektu to najwcześniej początek 2018 roku, dlatego musimy przyjąć go do końca I kwartału 2017 roku, żeby systemy informatyczne, instytucje zawiązane z wprowadzeniem tego programu przygotować. Mamy jeszcze dostatecznie dużo czasu i w odpowiednim momencie premier Morawiecki i premier Szydło poinformują, jak ten system będzie wyglądał. Mogę tylko powiedzieć, że nieprawdą jest to, że osoby prowadzące działalność gospodarczą miałyby stracić. Te informacje, które na ten temat były, są nieprawdziwe”

Macierewicz: Airbus bierze udział w rozmowach i myślę, że ma wielkie szanse na sukces

Macierewicz: Airbus bierze udział w rozmowach i myślę, że ma wielkie szanse na sukces

– Dla mnie to jest wielkie, wielkie zaskoczenie. Ministerstwie obrony wszystkich państw, wiedza ze warunkiem każdego kontraktu z Polska jest offset. Takie patrzenie na Polskę, że będzie krajem, któremu będzie można narzucić swoją wolę gospodarczą, jest nierealistyczne i żałuje, że takie słowa się tu znalazły. Ale Airbus bierze udział w rozmowach i myślę, że ma wielkie szanse na sukces – mówił w TVP Info Antoni Macierewicz o liście szefów MON Niemiec i Francji.