Live

Błaszczak o sędziach: To korporacja, zamknięta w sobie i pozbawiona jakiejkolwiek kontroli

Błaszczak o sędziach: To korporacja, zamknięta w sobie i pozbawiona jakiejkolwiek kontroli

Jak mówił w TVP Info Mariusz Błaszczak:

„To jest korporacja, zamknięta, która nie podlega jakiejkolwiek kontroli. Nie może być tak, że w Polsce są ludzie, którzy nie podlegają żadnej kontroli, którzy są ponad prawem.

Jak dodał:

„Większość sędziów stara się pracować rzetelnie. Jest problem z organizacją pracy wymiaru sprawiedliwości. Tu minister Ziobro przedstawi rozwiązania. We Francji jest 5 tys. sędziów, w Polsce – 10 tys. A w Polsce są skargi na opieszałość wymiaru sprawiedliwości. Francuski wymiar sprawiedliwości działa sprawnie”

Szewczak o KNF: w minionych latach nie dbała o interesy i portfele Polaków

Szewczak o KNF: w minionych latach nie dbała o interesy i portfele Polaków

Jak mówił Janusz Szewczak z PiS, typowany na przyszłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego, w programie Gość Wydarzeń w Polsat News:

„Nie ma na razie żadnych oficjalnych kandydatów w tej sprawie, ale niewątpliwie to jest bardzo ważna instytucja, która w minionych latach nie dopełniła swych obowiązków w zakresie właściwiej ochrony interesów i portfeli Polaków. Do tego powinny służyć instytucje państwa, żeby dbać o nasze, polskie interesy, a nie o zyski zagranicznych banków”

Szewczak o Kongresie Sędziów: taka forma puczu, politycznego ataku nie służy współpracy

Szewczak o Kongresie Sędziów: taka forma puczu, politycznego ataku nie służy współpracy

Jak mówił poseł PiS, Janusz Szewczak, w programie Gość Wydarzeń w Polsat News:

„Wydaje mi się, że nie ma w Europie w tej chwili środowiska sędziowskiego, które by było tak upolitycznione jak to w Polsce. I to z takim jednostronnym nachyleniem. Sędzia Tuleya czy sędzia Stępień jako rekomendacja dla tego środowiska to nie najlepszy pomysł. Mamy niewątpliwie obawę tego środowiska, że idą zmiany. Myślę, że, tak jak wszędzie, te zmiany są potrzebne. Nie może być tak, że sędziowie chcą, żeby było tak jak było”

Jak dodawał:

„Sędziowie robią krzywdę swojemu środowisku. Ono i tak nie ma najlepszej opinii społecznej. Jest bardzo krytycznie oceniane. Mamy często do czynienia z wyrokami sądowymi, które są dalekie od sprawiedliwości, a czasami nawet od zdrowego rozsądku. Taka forma jakiegoś puczu, politycznego wydźwięku, ataku tego zgromadzenia, nie służy do dobrej współpracy”

Kongres Sędziów z trzema uchwałami: Sprzeciw wobec „arbitralnych decyzji” PAD

Kongres Sędziów z trzema uchwałami: sprzeciw wobec „arbitralnych decyzji” PAD

Kongres Sędziów zakończył obrady z trzema uchwałami. Pierwsza dotyczy przekazania nadzoru administracyjnego nad sądami prezesowi Sądu Najwyższego.

Druga sprzeciwia się „arbitralnej odmowy PAD” odebrania przysięgi od 10 sędziów, proponowanych przez Krajową Radę Sądownictwa. Sędziowie podkreślają, że takie działanie prezydenta prowadzi do „upolitycznienia funkcji sędziego oraz ograniczenia niezawisłości sędziowskiej”.

Uczestnicy kongresu odnieśli się także do trwającego kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego i nieodebrania przysięgi od trzech sędziów, wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu. Sędziowie z „dezaprobatą oceniają ustawy naprawcze o TK” i dodają, że „w dotychczasowej historii Polski nie byli przedmiotem tak drastycznych działań zmierzających do obniżenia ich autorytetu”.

 

Platforma zaprezentuje w Krynicy „strategię dla Polski”

Platforma zaprezentuje w Krynicy „strategię dla Polski”

„Platforma Obywatelska – Strategia dla Polski” to nazwa specjalnego panelu, który odbędzie się w drugim dniu Forum Ekonomicznego w Krynicy. W dyskusji wezmą udział m.in. Grzegorz Schetyna i Tomasz Siemoniak, a dyskusję poprowadzi Róża Thun.

Kolejny specjalny punkt programu to „Rozmowa jeden na jeden. Polska – nadzieja na nową przyszłość” z udziałem Ryszarda Petru – także w drugim dniu forum. Z kolei premier Beata Szydło będzie gościem specjalnego panelu „Polskie czempiony w globalnej gospodarce”.

Petru: Bardziej nawet niż o niezależność TK, boję się dziś o niezależność sądów. Nowa ustawa to byłaby zmiana ustroju

Petru: Bardziej nawet niż o niezależność TK, boję się dziś o niezależność sądów. Nowa ustawa o sądach to byłaby zmiana ustroju

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru wystąpił na nadzwyczajnym Kongresie Sędziów:

„Obawiam się może nie być trójpodziału władzy, obserwując to co dzieje się w naszym kraju. Uważam, że naszą rolą jest tłumaczenie Polakom, po co jest trójpodział władz, jak to się przekłada na życie konkretnego obywatela. Od 26 lat nikt nie dążył do zniesienia trójpodziału, dziś niestety istenije poważna obawa, że na sposób węgierski, na zasadzie krojenia salami można doprowadzić do tego, że władza sądownicza będzie pod władzą wykonawczą”

Petru mówił też o pomysłach reorganizacji sądów:

„Władza sądownicza to fundament demokracji i krwiobieg gospodarki, bez niej niemożliwe jest prowadzenie biznesu i rozstrzyganie sporów, dochodzenie swoich praw. Jeśli sądy nie będą działać, jeśli nie będą im ufać, to obywatele będą rozstrzygać spory poza sądami – upraszczając np. za pomocą kija bejsbolowego. Niezależność sądów powoduje, że mamy nadzieję, ze w sądzie spotka nas sprawiedliwość. Jeżeli sądownictwo w Polsce zostanie masowo upolitycznione, człowiek nie będzie w stanie zwrócić się, by kwestionować decyzję urzędnika. Bez sądów nie będzie można odwoływać się od decyzji urzędników. Będzie jak w „Procesie” Kafki – mały człowiek nie będzie miał gdzie pójść. Bardziej niż o niezależność TK, dziś boję się o niezależność sądów. TK pomimo wielu zabiegów funkcjonuje, w tym sensie że orzeka. Są problemy z publikowaniem wyroków. Ale i tak wyroki są wiążące. Pomimo trudności TK rozstrzyga. Nowa ustawa o sądach powszechnych to byłaby zmiana ustroju. Pomysł polega na tym, że chce się odwołać sędziów i zamienić na sędziów posłusznych jednemu ministrowi. I to w całym kraju. Tak robiła władza sowiecka i PRL. Pod płaszczykiem reorganizacji można dokonać olbrzymiej zmiany kadr i de facto likwidacji trójpodziału władzy”.

Petru podkreślił, że w Polskę „musi pójść mocny sygnał”, dlaczego jest to tak groźne.

Rzepliński na nadzwyczajnym Kongresie Sędziów: Nasze państwo jest odklejane od Europy Zachodniej

Rzepliński nadzwyczajnym Kongresie Sędziów: Nasze państwo jest odklejane od Europy Zachodniej

Jak mówił prof. Andrzej Rzepliński na nadzwyczajnym Kongresie Sędziów Polskich:

„To coś musiało się nadziać, żeśmy się tu razem znaleźli. To jest wyraz kryzysu złej drogi, którą idzie nasze państwo, odklejane od Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, od kultury prawnej [grupy] państw, których członkiem zaczęliśmy już być pełną gębą dwa-trzy lata temu. To już przestawało być tak, że zmierzamy do Europy Zachodniej. Zaczynaliśmy być Europą Zachodnią, najbardziej na wschód wysuniętą częścią Europy Zachodniej. Jesteśmy po to, by przedyskutować złą drogę i złe zmiany, by przedyskutować jak – w ramach naszej jurysdykcji – radzić sobie z nimi.”

Rzepliński w dalszych częściach przemówienie mówił m.in. o „wzorcach osobowych” dla sędziów, m.in. o Stanisławie Leszczyńskim (jeden z sędziów w procesie brzeskim) i prof. Strzemboszu.

Barbara Dolniak na nadzwyczajnym Kongresie Sędziów: Proszę nie dać się wyeliminować z procesu tworzenia prawa

Barbara Dolniak na nadzwyczajnym Kongresie Sędziów: Proszę nie dać się wyeliminować z procesu tworzenia prawa

Proszę nie dać się wyeliminować z procesu tworzenia prawa. Słuchajmy sędziów, bo oni mają wiedzę i praktykę – podkreślała Barbara Dolniak na Nadzwyczajnym Kongresie Sędziów Polskich:

„Nie ma sędziów naszych i waszych. Sędziowie są niezależni. To jest główny atut dla nas obywateli. Bo to sądu idziemy po to, by rozstrzygnąć spor. Sądy są niezależne. Podważania instytucji wymiaru sprawiedliwości to podważanie fundamentów państwa prawa”

Jak dodała:

„Prawo musi być rzetelne i mądre. Nie może pozwalać na jego wykorzystywanie do niewłaściwych działań i zachowań. Nie możemy tworzyć prawa doraźnego, tylko po to, by go uchwalić”

Na warszawskim kongresie jest też Ryszard Petru

kongre1111

Szydło: Przygotowaliśmy ustawę metropolitalną dla Śląska, które będzie niedługo procedowana

Szydło: Przygotowaliśmy ustawę metropolitalną dla Śląska, które będzie niedługo procedowana

Przygotowaliśmy ustawę metropolitarną dla Śląska, które będzie niedługo procedowana. Będzie program rozwoju dla Śląska, Grzegorz Tobiszowski, ilekroć rozmawiamy o górnictwie, to cały czas mi mówi i powtarza: program rozwoju dla Śląska. Jest przygotowany, konsultowany. najlepszy dowód na to, że trwają te rozmowy. Są efekty działań naszego rządu: spada bezrobocie, w tej chwili to bezrobocie w regionie to niewiele ponad 7%. Ale potrzebny jest czas na to, żeby te dobre zmiany przeprowadzić – premier Beata Szydło w Jastrzębiu-Zdroju, na 36. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i powstania NSZZ „Solidarność”. Jak dodała:

„Dla rządu PiS, na czele którego mam zaszczyt stać, tamte postulaty sierpniowe są kanwą programową naszego działania. Będziemy zawsze kierować się w swoich działaniach realizacją tego, na co oczekują polscy obywatele. w Dialogu, rozmowie wprowadzamy takie zmiany, które mają zapewnić wszystkim, nie tylko wybranym elitom to, o czym upomnieli się w 1989 roku górnicy tutaj, w Jastrzębiu. Godne życie i godną pracę”

Szydło: Nie pozwolę na to, żeby polskie górnictwo zostało zniszczone. Ale bez zmian i reform go nie uratujemy

Szydło: Nie pozwolę na to, żeby polskie górnictwo zostało zniszczone. Ale bez zmian i reform go nie uratujemy

Jak mówiła premier Beata Szydło w Jastrzębiu-Zdroju, na 36. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i powstania NSZZ „Solidarność”:

„Trzeba mówić tutaj, w Jastrzębiu, o polskim górnictwie. Trzeba o tym mówić, bo od czasu, kiedy zmieniła się w Polsce sytuacja, kiedy mamy wolną Polskę od 1989 roku, tak naprawdę gdyby spojrzeć w ciągu tych 27 lat i zastanowić się, dlaczego dzisiaj musimy tak mocno walczyć o polskie górnictwo, dlaczego musimy borykać się z tymi trudnościami. Mi o górnictwie nie trzeba przypominać. Los mojej rodziny jest związany z górnictwem. Wychowałam się, patrząc na szyby górnicze. Do dzisiaj z domu, z okna widzę szyby i nigdy nie dopuszczę i nie pozwolę na to, żeby polskie górnictwo zostało zniszczone. Ale trzeba powiedzieć sobie jasno, że czas, kiedy na górnictwie bogacili się niektórzy, kiedy górnictwo było wykorzystywane, kiedy traciło polskie państwo, polskie górnictwo i górnicy, skończył się. Z tym kończymy. Potrzebne są zmiany i reformy. Wy wiecie doskonale, że jeżeli tych zmian i reform nie przeprowadzimy, to nie uratujemy polskiego górnictwa. Bo dzisiaj polskie górnictwo jest w solą oku również i wielu różnego rodzaju lobby w Europie i trzeba o tym pamiętać. My walczymy dzisiaj o to, żeby górnictwo przetrwało”

„Nasi poprzednicy nie rozmawiali z nami, nie siadali do stołu. My siadamy”

„Musimy walczyć o polskie górnictwo ze względu na bezpieczeństwo energetyczne i na niezależność energetyczną Polski. I będziemy to robili konsekwentnie tak, jak do tej pory i będziemy rozmawiać. Bo nasi poprzednicy nie rozmawiali z nami, nie siadali z wami do stołu. My siadamy i mówimy o tym, że potrzebne są wspólne decyzje dot. rozwoju górnictwa. Przyszłość polskiego górnictwa to nasza wspólna odpowiedzialność, rządu, górników, związkowych zawodowych, samorządu i będziemy podejmować takie działania i decyzje, które będą prowadziły do tego, że polskie górnictwo będzie się rozwijało, będzie przyszłościowe, nowoczesne i konkurencyjne”

Wiceminister u Sikorskiego została głównym doradcą premier Szydło

Wiceminister u Sikorskiego została głównym doradcą premier Szydło

Katarzyna Kacperczyk z dniem 1 września została zatrudniona w KPRM na stanowisku Głównego Doradcy Prezesa Rady Ministrów. Wcześniej, od 1 listopada 2013 roku – kiedy szefem polskiej dyplomacji był Radosław Sikorski – pełniła funkcję wiceministra spraw zagranicznych. Ze stanowiska w MSZ została odwołana 24 sierpnia 2016 br.

Schetyna: Teraz projekt PO jest na stole. Jeśli komuś nie zależy, to ma coś do ukrycia

Schetyna: Teraz projekt PO jest na stole. Jeśli komuś nie zależy, to ma coś do ukrycia

Jak mówił w Opolu Grzegorz Schetyna o podejściu do nowego projektu PO o reprywatyzacji:

„Można się wyzłośliwiać i mówić, że tyle lat nie było tej ustawy. Ale jest teraz na stole. I [ten projekty] powinien być bardzo poważnie przeanalizowany, jestem przekonany że może z jakimiś korektami powinien zostać przyjęty i podpisany przez prezydenta. Jeśli komuś nie zależy, to ma coś do ukrycia. Czegoś nie chce powiedzieć. Na to nie będzie zgody. Dziś ta sprawa pokazuje brak zaufania do klasy politycznej. Dziś jest czas powiedzenia „sprawdzam”, wszystkie kluby i partie powinny podnieść rękę za tym projektem”