Live

Budka: Nie ma potrzeby uchwalania nowej ustawy o TK. Po wyroku przywrócono stan konstytucyjności

Budka: Nie ma potrzeby uchwalania nowej ustawy o TK. Po wyroku przywrócono stan konstytucyjności

Nie ma potrzeby uchwalania żadnej nowej ustawy, dlatego, że w tej chwili – po tym wyroku TK – przywrócono stan konstytucyjności. Trzeba tylko dokonać jedną maleńką rzecz: zaprzysiąc 3 legalnie wybranych sędziów i opublikować wyroki – mówił Borys Budka w „Faktach po faktach” TVN24.

Sasin: Prace nad nową ustawą o TK jeszcze się nie zaczęły

Sasin: Prace nad nową ustawą o TK jeszcze się nie zaczęły

Prace nad nową ustawą [o TK] jeszcze się nie zaczęły. Nawet taka ustawa, która powtórzyłaby w 100% zapisy ustawy z 1997 roku, nie zadowoli dzisiaj opozycji z PO i Nowoczesnej, ponieważ opozycja nie jest zainteresowana zakończeniem tego konfliktu – mówił Jacek Sasin w „Faktach po faktach” TVN24.

Sasin o ustawie o TK: To, że coś było procedowane w nocy, nie znaczy, że nie mogło prowadzić do osiągnięcia kompromisu

Sasin o ustawie o TK: To, że coś było procedowane w nocy, nie znaczy, że nie mogło prowadzić do osiągnięcia kompromisu

To, że coś było procedowane w nocy, nie znaczy, że nie mogło prowadzić do osiągnięcia kompromisu. Dobrze pamiętamy, że opozycja opierała to procedowanie na zgłaszaniu wniosków o przerwę, o odroczenie obrad. Były wygłaszane manifesty polityczne – mówił Jacek Sasin w „Faktach po faktach” TVN24. jak dodał poseł PiS, nowa ustawa o TK jest ustawą kompromisową.

Budka o publikacji wyroku TK: Nie sądzę, aby premier Szydło sprzeciwiła się posłowi Kaczyńskiemu

Budka o publikacji wyroku TK: Nie sądzę, aby premier Szydło sprzeciwiła się posłowi Kaczyńskiemu

Jak mówił Borys Budka w „Po przecinku” TVP Info o publikacji wyroku TK:

„Ja rozumiem ze pan poseł Kaczyński ma większa władzę niż premier Szydło. I że jego słowo jest świętością. Nie sadze, aby premier Szydło sprzeciwiła się temu co mówił. Pan poseł Kaczyński już wczoraj powiedział, ze on decyduje jednoosobowo co będzie publikowane”

Stępień: To, co się dzieje wokół TK, to wojna o wszystko

Stępień: To, co się dzieje wokół TK, to wojna o wszystko

To, co się dzieje wokół TK, jest wojną o wszystko. O kształt naszego państwa, demokracji, wolności. Nie waham się użyć tego sformułowania. Na naszych oczach toczy się wojna o wszystko – mówił Jerzy Stępień w „Tak jest” TVN24.

Stępień: Po to jest vacatio legis, żeby sprawdzić, czy nie ma błędów

Stępień: Po to jest vacatio legis, żeby sprawdzić, czy nie ma błędów

To praktyka, do której Trybunał często sięgał. Po to jest vacatio legis – czyli okres od uchwalenia do chwili wejścia w życie ustawy – żeby sprawdzić, czy nie ma jeszcze jakichś błędów. W praktyce Trybunału było wiele takich przypadków – mówił Jerzy Stępień w „Tak jest” TVN24. Jak dodał, nie jest to praktyka bardzo często stosowana, ale jest spotykana w orzecznictwie TK.

Rzepliński: Ustawa z 22 lipca zamrażała Trybunał

Rzepliński: Ustawa z 22 lipca zamrażała Trybunał

Jak mówił na konferencji prasowej prof. Rzepliński:

„Ta ustawa z 22 lipca praktycznie zamrażała Trybunał. W sensie dosłownym – nie mógłby przez pół roku orzekać. A przez instytucje sędziów blokujących, prokuratora generalnego blokującego uniemożliwiałby w ogóle orzekanie TK. I zniechęcałby sędziów do przygotowywania rozstrzygnięć”

Rzepliński: Nie ma jeszcze daty ZO ws. wyboru nowego prezesa TK

Rzepliński: Nie ma jeszcze daty ZO ws. wyboru nowego prezesa TK

To wyznacza ustawa. Nie ma jeszcze daty. Mamy datę Zgromadzenia Ogólnego, które będzie debatować nad projektem budżetu TK na 2017 rok, który przygotowujemy, zgodnie z wytycznymi, które przedstawił minister finansów – mówił Andrzej Rzepliński na konferencji, pytany, czy jest już znany termin Zgromadzenia Ogólnego ws. wyboru nowego prezesa TK.

Obecny prezes Trybunału potwierdził, że zgromadzenie to odbędzie się między 19 listopada a 4 grudnia, o czym pisaliśmy dzisiaj na 300POLITYCE.

Sędzia Wróbel: Ustawa z 22 lipca po usunięciu niekonstytucyjnych przepisów nie wymaga uzupełnień

Sędzia Wróbel: Ustawa z 22 lipca po usunięciu przepisów nie wymaga żadnych uzupełnień

Jak powiedział na konferencji prasowej sędzia Wróbel:

„Z tekstu ustawy z 22 lipca w wyniku naszego orzeczenia zostały usunięte te przepisy, które powodują że ustawa będzie mogła być stosowana w pełnym zakresie. Nie wymaga żadnych uzupełnień, ani moim zdaniem do tego, aby TK mógł sprawnie wykonywać swoje obowiązki. Zostały usunięte te przepisy, które utrudniały, uniemożliwiały hierarchiczną kontrolę prawa”

Rzepliński o wpisie Karczewskiego: No comments

Rzepliński o wpisie Karczewskiego: No comments

No comments – tak prezes TK Andrzej Rzepliński skomentował na konferencji wpis marszałka Senatu, że „kompromitująca opinia TK nie pozostawia złudzeń: potrzebna jest zmiana prezesa, nowa ustawa o TK, a być może nowelizacja Konstytucji”.

Rzepliński o słowach Kaczyńskiego: Nie podejmuję się komentowania. Żeby było jasne, nie ze strachu

Rzepliński o słowach Kaczyńskiego: Nie podejmuję się komentowania. Żeby było jasne, nie ze strachu

Nie wiemy, czy w ogóle będzie [nowa ustawa o TK]. Nie widziałem tego [konferencji Jarosława Kaczyńskiego]. Nie podejmuję się komentowania [słów Kaczyńskiego]. Żeby było jasne, nie ze strachu – mówił Andrzej Rzepliński na briefingu.

Rzepliński: Wyrok w sprawie K39/16 jest ostateczny i podlega niezwłocznemu ogłoszeniu

Rzepliński: Wyrok w sprawie K39/16 jest ostateczny i podlega niezwłocznemu ogłoszeniu

Jak powiedział na zakończeniu rozprawy TK prezes Andrzej Rzepliński:

„Wyrok w sprawie K39/16 jest ostateczny. Ostateczny znaczy ostateczny i podlega niezwłocznemu ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw RP. Odpis wyroku z uzasadnieniem i zdaniami odrębnymi zostanie doręczony uczestnikom postępowania. I oczywiście każdemu innemu organowi konstytucyjnemu, o którym wspomina ustawa z 25 czerwca 2015 roku”