Live

Piotrowicz: Komisja Sprawiedliwości będzie pracowała aż do skutku

Piotrowicz: Komisja Sprawiedliwości będzie pracowała aż do skutku

Jak stwierdził na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości jej przewodniczący, poseł Stanisław Piotrowicz:

Komisja będzie pracowała aż do skutku, czy to się wam podoba czy nie.

Piotrowicz zarzuca stosowanie obstrukcji posłom opozycji.

Komisja zajmuje się teraz poprawkami do art 15 z 85 ustawy PiS o TK.

Trwają prace nad ustawą PiS o TK. Komisja Sprawiedliwości uchwaliła ograniczanie czasu wypowiedzi posłów do 2 minut

Trwają prace nad ustawą PiS o TK. Komisja Sprawiedliwości uchwaliła ograniczanie czasu wypowiedzi posłów do 2 minut

Sejmowa komisja sprawiedliwości przegłosowała ograniczenie czasu wypowiedzi posłów do 2 minut. Wniosek formalny zgłosiła wiceprzewodnicząca komisji, poseł Małgorzata Wassermann. Posłowie opozycji zarzucali, że jest to nałożenie „knebla” na parlamentarzystów. Komisja pracuje nad złożonym 29 kwietnia projektem PiS.

Spór na Komisji Sprawiedliwości, podstawą dalszych prac ma być projekt PiS. Gasiuk-Pihowicz: „To jest absurd”

Spór na Komisji Sprawiedliwości, podstawą dalszych prac ma być projekt PiS. Gasiuk-Pihowicz: „To jest absurd”

Sejmowa komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zdecydowała, że podstawą dalszej pracy Komisji – po wycofaniu projektu KOD – będzie projekt PiS. Jak mówił na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości jej przewodniczący Stanisław Piotrowicz:

Postawie wniosek, aby projekt PiS z druku 558 był procedowany, pozostałe projekty będą rozpatrywane w stosownym czasie.

Ten wniosek przeszedł. Zamieszanie na komisji stało się faktem po tym, jak KOD wycofał projekt obywatelski. Wniosek Piotrowicza spotkał się z gwałtownym sprzeciwem opozycji.

Jak mówiła poseł Kamila Gasiuk-Pihoicz:

„My mamy w 47 godzin uchwalić ustawę? Państwo przyznaje wprost, ze liczy się czas. A nie jakość. To jest absurd. To jest pomieszanie z poplątaniem. Nie róbmy cyrku z Sejmu. Nie wiemy nad czym mamy procedować i w jakim charakterze”.

Przedstawiciel Biura Legislacyjnego przyznał, że sytuacja jest „bezprecednsowa”. Jak mówił: „Wycofanie jednego z projektów w pewnym stopniu oddziałuje na pozostałe. Nie sposób jest uznać, że wycofanie przez wnioskodawcy swojego projektu powoduje taki sam skutek w odniesieniu do pozostałych projektów. To nie powinno budzić wątpliwości. Z drugiej strony, w związku z tym, że sprawozdanie z druku 667 obejmowała 4 projekty trzeba przyjąć, że wyjęcie jednego projektu z tego sprawozdania jakiś skutek rodzi. W takim przypadku to wydaje się, że prawidłowy tryb postępowania powinien polegać w przypadku tych 3 projektów, powinien polegać na powrocie do fazy postępowania komisji przed podjęciem uchwały o łącznym rozpatrzeniu 4 projektów. Tym samym projekty znajdują się na etapie ich pierwotnym przedłożeń”

Przedstawiciele opozycji argumentowali, że to oznacza, że komisja powinna zostać zwołana w trybie regulaminowym, na 3 dni przed posiedzeniem. To by jednak uniemożliwiało przyjęcie ustawy na tym posiedzeniu.

Na początku posiedzenia poseł Piotrowicz odczytał list od marszałka Kuchcińskiego:

„W związku z wycofaniem przez przedstawiciela komitetu inicjatywy ustawodawczej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, zwracam uwagę na konieczność ponownego rozpatrzenia przez komisję pozostałych projektów ustaw o trybunale. Postępowanie, które zostało podjęte na skutek uchwały o wspólnym rozpatrzeniu ww. projektów, wśród których znajdował się wycofany projekt, należy uznać za niebyłe.W związku z tym komisja powinna na nowo podjąć prace nad skierowanymi do niej projektami, z pominięciem wycofanego projektu, i przedstawić sprawozdanie w terminie, umożliwiającym jego rozpatrzenie na bieżącym posiedzeniu Sejmu”

Jutro konferencja premier Szydło

Jutro konferencja premier Szydło

Konferencja premier Beaty Szydło odbędzie się w środę o 11:00 w KPRM.

Schetyna: PiS ma dobre sondaże, bo rozdaje pieniądze

Schetyna: PiS ma dobre sondaże, bo rozdaje pieniądze

Jak mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Jolantą Pieńkowską w „Faktach z zagranicy” w TVN24BiŚ:

„My jako PO nie mamy o tym mówić, bo sondaże są dobre dla PiS, bo wypłaca 500 zł na drugie i kolejne dziecko z budżetu, który przygotowywaliśmy w zeszłym roku? Nie dam jako przewodniczący PO wpisać się w taki układ, wariant. Nie możemy mówić, bo PiS ma dobre sondaże. Ma dobre sondaże, bo rozdaje pieniądze, a nie ma to żadnego związku z tym, że trzeba dawać gwarancje normalności w tym kraju”

Schetyna: Wniosek o wotum miał być za 2 tygodnie. Debata została specjalnie przesunięta po to, żeby zaatakować Platformę

Schetyna: Wniosek o wotum miał być za 2 tygodnie. Debata została specjalnie przesunięta po to, żeby zaatakować Platformę

Nie wstydziłem się za wniosek [o wotum nieufności]. Antoni Macierewicz jest jednym z najgorszych polskich ministrów – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Jolantą Pieńkowską w „Faktach z zagranicy” w TVN24BiŚ. Jak dodał:

„Ten wniosek miał być rozpatrywany za 2 tygodnie, po szczycie NATO. Dzisiaj to, co się zdarzyło, to była hucpa przygotowywana przez PiS. Ta debata została specjalnie przesunięta po to, żeby zbudować wokół tej debaty, zaatakować Platformę. Taka byłą intencja premier Szydło i rządu PiS. Pierwotnie ten wniosek miał być za 2 tygodnie”

Piotrowicz: Prace nad ustawą o TK ruszają na nowo

Piotrowicz: Prace nad ustawą o TK ruszają na nowo

O 20:00 sejmowa Komisja Sprawiedliwości od początku rozpocznie procedowanie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Posłowie będą jednak pracować wyłącznie nad projektem Prawa i Sprawiedliwości.

Stanisław Piotrowicz wyjaśnia, że jest to spowodowane decyzją KOD-u o wycofaniu swojego projektu:

„Komisja i podkomisja pracowały do tej pory nad 4 projektami: PiS-u, obywatelskim, PSL-u i klubu Kukiz 15. Z nich wyszedł projekt ustawy, opisany w sprawozdaniu podkomisji, komisja nad nim pracowała. Podczas drugiego czytania przedstawiciel komitetu inicjatywy obywatelskiej wycofał swój wniosek. Marszałek zdecydował, żeby komisja rozpoczęła prace od początku, bo sprawozdanie bazowało również na tym projekcie”

Jak dodaje polityk PiS:

„To sytuacja bezprecedensowa. Takiej sytuacji w Sejmie jeszcze nie było. Opinie są różne. Większość konstytucjonalistów stwierdza, że prace powinny toczyć się od początku. Kompleksowym projektem był projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. I to właśnie on będzie podstawą prac komisji”

Posiedzenie komisji ws. TK przesunięte na 20:00

Posiedzenie komisji ws. TK przesunięte na 20:00

Posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która rozpatrzy poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu nowej ustawy o TK, odbędzie się o 20:00. Pierwotnie komisję zaplanowano na 16:00, ale po 40 minutach opóźnienia poinformowano o zmianie godziny.

Gasiuk-Pihowicz: PiS rzuca nam ochłapy w postaci poprawek

Gasiuk-Pihowicz: PiS rzuca nam ochłapy w postaci poprawek

Poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej komentowała złożenie przez PiS 8 poprawek do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym:

„Ustawa PiS to bardzo zła ustawa. PiS rzutem na taśmę rzucił nam ochłapy. Zrezygnował z orzekania przez TK większością 2/3 głosów oraz możliwości na wniosek prezydenta lub Prokuratora Generalnego orzekania w pełnym składzie. To niczego nie zmienia. Trybunał w dalszym ciągu nie będzie mógł sprawdzić konstytucyjności takich ustaw jak ustawa o ziemi czy antyterrorystyczna. Pozostają w dalszym ciągu wszystkie te przepisy, które są niekonstytucyjne i doprowadzają do paraliżu TK”

Piotrowicz do PO o Trybunale: Bronicie ostatniego bastionu dawnego układu, bastionu III RP

Piotrowicz do PO o Trybunale: Bronicie ostatniego bastionu dawnego układu, bastionu III RP

– Jestem wdzięczny za tę debatę, bo pokazała rzeczywiste przyczyny konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Dziś jak na dłoni wszyscy Polacy mogli zobaczyć, kto ten konflikt wywołał i o co w nim chodziło – mówił dziś w Sejmie Stanisław Piotrowicz, stwierdzając, iż PO chciała zawłaszczyć TK.

– Tak, to ostatni bastion. TK to ostatni bastion III RP. Przy pomocy TK chcecie bronić dawnego układu – dodawał poseł PiS. Piotrowicz wypominał, że przedstawiciele PO „z honorami żegnali twórcę stanu wojennego”.

„Jestem wdzięczny prezesowi Rzeplińskiemu”

– Jeśli ktoś miał wątpliwości co do tego, jaką rolę pełni dziś prezes TK, to miał okazję dziś się przekonać. Pan prezes Rzepliński jest czołowym politykiem PO – od dłuższego czasu. Mówi to samo, co wy – na komisjach, podkomisjach. Pan prezes Rzepliński dostarczał wam argumentacji. Dokonywał oceny projektu ustawy o TK, zanim zyskał on jeszcze bieg legislacyjny. Na jakiej podstawie prawnej pan wówczas działał, panie prezesie Rzepliński? – stwierdził poseł PiS.

Rzepliński: Decyzja o ustawie to decyzja o tym, czy pozostajemy częścią Zachodu, czy rozpoczniemy powrót na Wschód

Rzepliński: Decyzja o ustawie to decyzja o tym, czy pozostajemy częścią Zachodu, czy rozpoczniemy powrót na Wschód

Jak mówił w Sejmie prof. Andrzej Rzepliński:

Można i warto wprowadzać reformę, taką która czyni sprawniejszą państwo polskie. Granice reform wyznacza Konstytucja. Oznacza, to, że władzy nie wolno wszystkiego. Uchwalając ustawę o TK nie wolno przekraczać granicy Konstytucji.

Jak dodał:

„Dziś decydują o uchwaleniu nowej ustawy o TK decydują państwo o tym, czy Polska utrzyma kurs, czy odrzuci wartości, na których opiera się zachodnia kultura prawna. Decydujemy o tym, czy pozostajemy częścią Zachodu, czy rozpoczniemy powrót na Wschód”.

Rzepliński wcześniej skrytykował wszystkie kluczowe przepisy „nowej” ustawy, przyznając, że są one niekonstytucyjne.

Rzepliński w Sejmie o projekcie PiS o TK: Nie każdy akt uchwalony przez parlament zasługuje na miano ustawy

Rzepliński w Sejmie o projekcie PiS o TK: Nie każdy akt uchwalony przez parlament zasługuje na miano ustawy

Prezes Trybunału Konstytucyjnego wystąpił dziś na mównicy sejmowej podczas debaty o TK. Jak mówił o projekcie ustawy PiS – która będzie najprawdopodobniej uchwalona na tegotygodniowym posiedzeniu Sejmu:

„Moje sumienie, nie tylko jako prezesa TK, ale jak obywatela, nie pozwala mi milczeć. Milczenie byłoby wyrazem biernego poddania się i przyzwolenia na nieprzemyślane i arbitralne rozwiązania, które znajdują się w procedowanym projekcie. Nie byłem konsultowany w trakcie tego procesu, mimo że tak jest w każdym państwie unijnym, jeśli chodzi o ustawy regulujące i wyposażające sądy konstytucyjne w narzędzia do orzekania. Zawsze dzieje się to w dyskusji”

Prof. Rzepliński dodawał:

„Pytanie, czy Sejm może przeforsować każdą ustawę niezgodną z „ustawą ustaw”, czyli Konstytucją. Czasem słychać, że parlament jest głosem suwerena. Tak nie jest. Parlament jest głosem przedstawicieli suwerena. Suwerenem jest naród polski, a nie posłowie i senatorowi. Suwerenem nie są ministrowie, nie są sędziowie. Suwerenem jest cały naród, a nie jego część, która zagłosowała na jedną partię. Nie każdy akt uchwalony przez parlament zasługuje na miano ustawy. Akt parlamentu uchwalany z naruszeniem procedury jego stanowienia, zawierający rozwiązania niekonstytucyjne, znoszący niezależność władzy sądownicznej, jest w istocie tylko pozorem ustawy, a nie prawem. Mój głos ma ustrzec parlament przez przeforsowaniem ustawy pozornej”