Live

Jutro polityczny zarząd PO

Jutro polityczny zarząd PO

W czwartek o 11:00 odbędzie się posiedzenie zarządu krajowego PO.

Witek: Wkrótce pokażemy mapę drogową realizacji planu Morawieckiego

Witek: Wkrótce pokażemy mapę drogową realizacji planu Morawieckiego

Jak powiedziała w „Gościu Wydarzeń” minister Elżbieta Witek:

„Jeśli uda nam się go wprowadzić w życie, to Polska zrobi ogromny skok cywilizacyjny. Będziemy za niedługi czas pokazywać mapę drogową, ta mapa drogowa pokaże, że niektóre przedsięwzięcia będą mogły być zrealizowane szybko, inne będą rozłożone na lata. Czy jest data, konkretna termin gdy pierwsze przedsięwzięcie? Nie. Konieczne są zmiany w prawie. W tej chwili premier czeka na [pojawienie się na posiedzeniu rządu] systemowej zmiany w służbie zdrowia, systemowej zmiany w systemie edukacji i właśnie realizacji planu Morawieckiego”

Petru w Brukseli: Apeluję do rządu, by nie ukrywał co KE przedstawiła w opinii

Petru w Brukseli: Apeluję do rządu, by nie ukrywał co KE przedstawiła w opinii

Jak mówił na konferencji prasowej w Brukseli Ryszard Petru:

Apeluję do rządu PiS, by nie ukrywał, co Komisja Europejska przedstawiła w opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego. Wiceprzewodniczący Komisji powiedział, że nigdy nie prosił, aby polski rząd ukrywał opinię.

Petru spotkał się dziś m.in. z komisarzem Timmermansem i komisarz Vestager.

Drugi dzień wizyty Petru w Brukseli. Ostatnim, najważniejszym punktem – rozmowa z Timmermansem

Drugi dzień wizyty Petru w Brukseli. Ostatnim, najważniejszym punktem – rozmowa z Timmermansem

Lider Nowoczesnej kończy dziś dwudniową wizytę w Brukseli. Ryszard Petru spotkał się już z Hansem van Baalenem, przewodniczącym ALDE, a także odbył roboczy lunch z Alexandrem Graf Lambsdorffem – wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. O 13:30 rozpoczęło się spotkanie polskiego polityka z Margrethe Vestager – komisarzem ds konkurencji w KE.

Serię spotkań Petru zakończy rozmową z Fransem Timmermansem – ta zaplanowana jest na 15:30. O 16:10 zaś lider Nowoczesnej organizuje briefing prasowy przed Berlaymont Building.

Kaczyński: Plan Morawieckiego jest w centrum wielkiego planu IV RP

Kaczyński: Plan Morawieckiego jest w centrum wielkiego planu IV RP

Jak mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w Krakowie, na kongresie Impact CEE:

„Musimy wykorzystać to wszystko, co jest siłą państwa, pozytywną siłą państwa. Nie chodzi w żadnym wypadku o etatyzm, ale o to, by odtwarzać gospodarkę państwową. Nie mamy tego rodzaju celów, zdajemy sobie sprawę, że nie byłoby to skuteczne. Chodzi o coś innego. Państwo dysponuje zarówno możliwościami ekonomicznymi – jak i tymi w sferze administracji – w tym możliwościami odnoszącymi się do przedsięwzięcia, które jest konieczne do powodzenia tej rewolucji: tym wszystkim, co będzie się składało – mam nadzieję – już niedługo na udany proces informatyzacji naszego aparatu państwowego, to bardzo poważny element całego wielkiego przedsięwzięcia. Poważny, ale będący tylko i aż filią przedsięwzięcia, które jest w centrum wielkiego planu IV RP. To przedsięwzięcie ma swoje nazwisko i tak się składa, że człowiek to nazwisko siedzi tutaj, naprzeciw mnie”

Jak mówił dalej:

„To Mateusz Morawiecki i plan Morawieckiego. To ma być przedsięwzięcie, które będzie zarówno budowało bezpośrednie zaplecze dla rozpoczęcia budowy czwartej rewolucji przemysłowej, ale będzie budowało także kontekst, bo przecież ta rewolucja wymaga różnego rodzaju zmian, likwidacji deficytów, które istnieją w naszym kraju. Deficytu energii, w infrastrukturze i wielu innych, wymaga ustalenia kierunku, wskazania tych terenów, obszarów, gdzie to działania gospodarcze może być szczególnie skuteczne i dopiero połączenie razem inwencji, inteligencji, zdolności, czasem wybitnych talentów Polaków, z tym przedsięwzięciem może dać efekt, który pozwoli powiedzieć za ileś tam lat, że rewolucja w Polsce się nie spóźniła, że nie jesteśmy wtórni, że idziemy w awangardzie, że Polska się zmienia”

Kaczyński: IV RP, którą budujemy, to państwo suwerenne wobec innych państw. Sami będziemy podejmować decyzje

Kaczyński: IV RP, którą budujemy, to państwo suwerenne wobec innych państw. Sami będziemy podejmować decyzje


Jak mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w Krakowie, na kongresie Impact CEE:

„Pierwsze pytanie, które musimy sobie postawić, to pytanie o to, czy Polska jest dziś państwem suwerennym, tzn. czy jest państwem, które może podjąć działania zmierzające do wsparcia tej rewolucji, bo państwo samo przeprowadzić jej nie może. Chcę powiedzieć jasno: IV RP, którą dzisiaj budujemy, choć jest to dopiero początek drogi, to państwo suwerenne wobec innych państw i podmiotów międzynarodowych, ale także wobec wielkich podmiotów gospodarczych. Będziemy podejmować decyzje w polskim interesie, decyzje sami. Ten warunek jest dzisiaj spełniony, jest w trakcie spełnienia”

Gowin na Impact’16: Nie interesuje nas drobny postęp, chcemy śmiałego cywilizacyjnego skoku

Gowin na Impact’16: Nie interesuje nas drobny postęp, chcemy śmiałego cywilizacyjnego skoku

Jak mówił dziś wicepremier Jarosław Gowin, podczas otwarcia kongresu Impact CEE w Krakowie:

„Rozmawiamy już nie o tym, czy dokonamy drobnego postępu, tylko rzecz dotyczy śmiałego cywilizacyjnego skoku. Kongres będzie gromadzić setki start-upów, dziesiątki międzynarodowych i polskich koncernów. W ciągu 2 tygodni zarejestrowało się 3,5 tys. uczestników. Dobre zmiany w polskiej gospodarce nie dokonają się bez przedsiębiorców, ale i bez polityków. Rządowy plan rozwoju skupia siły wszystkich ministerstw. Wraz z ministrem Morawieckim, Streżyńską, będziemy odsłaniać kolejne elementy planów rządowych. Kongres jest formą budowy jak najlepszych relacji między światem polityki, a światem nauki, światem przedsiębiorców”

Kongres organizuje środowisko skupione wokół Jarosława Gowina. Tematem przewodnim jest Czwarta Rewolucja Przemysłowa i jej wpływ na rozwój ekonomii, technologii oraz społeczeństwa. W wydarzeniu bierze udział kilka tysięcy uczestników w tym: przedsiębiorców, przedstawicieli świata kultury i nauki oraz instytucji państwowych.

received_1072845476087005

Jarosław Kaczyński o 11:20 wystąpi na kongresie Impact CEE w Krakowie

Jarosław Kaczyński o 11:20 wystąpi na kongresie Impact CEE 

Jarosław Kaczyński będzie najważniejszym mówcą i gościem specjalnym otwierającym krakowski kongres gospodarczy Impact CEE. W kongresie wezmą udział także wicepremierzy: Gowin i Morawiecki oraz minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Jednym z gości jest też współautor sukcesów wyborczych Baracka Obamy, obecnie odpowiedzialny za strategię Ubera David Plouffe.

Kongres organizuje środowisko skupione wokół Jarosława Gowina. Tematem przewodnim jest Czwarta Rewolucja Przemysłowa i jej wpływ na rozwój ekonomii, technologii oraz społeczeństwa. W wydarzeniu bierze udział  ok. 2 tys. uczestników w tym: przedsiębiorców, przedstawicieli świata kultury i nauki i instytucji państwowych.

Schetyna: Nie zgadzam się z tym, że Kopacz jest jednym z liderów opozycji. Tomczyk nie wyszedł jeszcze z roli rzecznika rządu

Schetyna: Nie zgadzam się, że Kopacz jest jednym z liderów opozycji. Tomczyk nie wyszedł jeszcze z roli rzecznika rządu

Jak mówił w „Jeden na Jeden” Grzegorz Schetyna:

„Jeżeli będzie dobry układ między liderami PO, to też będzie szło w dół, ten przykład będzie szedł w dół”

Bogdan Rymanowski zacytował słowa Cezarego Tomczyka z RDC, że Ewa Kopacz jest jednym z liderów opozycji. Jak odpowiedział Schetyna:

„Nie zgadzam się. Ewa Kopacz jest jednym z liderów PO, ważną osobą z PO. Niektórzy z nas powinni uczyć się bycia w opozycji, tego że powiniśmy budować zespół. I tego że wybory w PO są za trzy i pół roku, nie za trzy i pół miesiąca. Cezary Tomczyk nie wyszedł jeszcze roli rzecznika rządu. Musi znaleźć sobie miejsce w opozycji, w partii która bardzo ciężko walczy o to, aby PiS odebrać władzę”

Jak dodał:

„Jestem szefem, ale pracujemy zespołowo. Kto nie chce pracować zespołowo, to sam decyduje, że staje obok”

Orłowski: Duda rzadko pyta o zdanie NRR

Orłowski: Duda rzadko pyta o zdanie NRR

Jak mówił Witold Orłowski w rozmowie z Konradem Piaseckim w Kontrwywiadzie RMF:

„Prezydent i tak to podpisze [ustawę o podwyższeniu płacy minimalnej], nie pytając nikogo o zdanie. W tej sprawie prezydent dość jasno wypowiadał się i tu nie mam cienia wątpliwości, jak się będzie zachowywał. Prezydent rzadko pyta [o zdanie NRR], jeśli to jest sprawa, w której to wydaje się, że mam przynajmniej nadzieję, że pomagam w znalezieniu dobrego rozwiązania, to sprawa franków, bo tam nie ma ideologicznego przesłania”

My jesteśmy w bardzo podobnej sytuacji jak prof. Gomułka. Właśnie w tej sprawie, w której uznaliśmy, że prezydent może potrzebować jakieś rady i chcieć rady, w trybie nie na ogólnym forum rady zaczęliśmy się komunikować – stwierdził.

Orłowski dodał, że jego aktywność w NRR ma więcej plusów niż minusów.

Rzecznik klubu PiS krytykuje sędziego Pszczółkowskiego: Kompletnie nie rozumiem jego wypowiedzi, to rozdwojenie

Rzecznik klubu PiS krytykuje sędziego Pszczółkowskiego: Kompletnie nie rozumiem jego wypowiedzi, to rozdwojenie

Rzecznik klubu PiS skrytykowała dziś w radiowej „Trójce” wybranego przez PiS w tej kadencji do TK sędziego Pszczółkowskiego:

„TK łamie ustawę przyjętą przez rząd. A to ustawa określa tryb i organizację pracy Trybunału. I ta ustawa grudniowa [PiS] realizowania przez prezesa Rzeplińskiego i sędziów TK nie jest. Więc nie rozumiem kompletnie wczorajszej wypowiedzi sędziego Pszczółkowskiego. Nie dość, że jej nie rozumiem, to się z nią nie zgadzam. Nie wiem, co to oznacza, należy pytać o to pana sędziego Pszczółkowskiego. Ale on z drugiej strony mówił, iż ustawa grudniowa jest obowiązująca. Więc to jest rozdwojenie tego, co mówi, a tego, co robi”

Orłowski: Podwyżka płacy minimalnej jest trochę za duża, jak na nasze możliwości

Orłowski: Podwyżka płacy minimalnej jest trochę za duża, jak na nasze możliwości

Jak mówił Witold Orłowski w rozmowie z Konradem Piaseckim w Kontrwywiadzie RMF:

„Uważam, że podwyżka płacy minimalnej jest trochę za duża, jak na nasze możliwości. Generalnie uważa się, że zdrowa relacja płacy minimalnej do przeciętnej to około 40%, myśmy taką mieli. Można oczywiście było podnosić trochę, w oczekiwaniu, że w tym roku wzrośnie. Teraz poszła trochę zbyt dużo do góry, przy czym zbyt dużo, że żałuję ludziom tych pieniędzy, to jakieś narzędzie wsparcia socjalnego. To będzie miało konsekwencje, szara strefa zacznie być bardziej opłacalna. Nie jestem też fundamentalnym przeciwnikiem w ogóle podnoszenia płacy minimalnej. Moim zdaniem za szybko”

W sensie politycznym rząd nie popełnia błędu. Kupuje głosy wyborcze i tyle. Zobaczymy, w jakim stopniu, ale to jeszcze nie jest populizm, który doprowadza kraj do ruiny – przynajmniej póki co – ale ewidentnie nieliczenie się z konsekwencjami, na zasadzie ważniejsze jest zdobycie miliona dodatkowych głosów poparcia, a konsekwencjami będziemy martwić się za 5 lat, to ewidentnie w obecnym działaniu rządu widać jako główny motyw – dodał.