Live

Sondaż dla RZ: PO blisko Nowoczesnej, PiS stabilnie. Kukiz ’15 traci najwięcej

Sondaż dla RZ: PO blisko Nowoczesnej, PiS stabilnie. Kukiz ’15 traci najwięcej

Tak prezentują się wyniki najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”:

PiS – 33% (bz)

Nowoczesna – 19% (-1)

PO – 18% (+6)

Kukiz ’15 – 8% (-3)

PSL – 5% (-1)

SLD – 4% (-2)

Schetyna: Mówię partnerom w opozycji – trzeba być gotowym, aby napisać wspólną listę

Schetyna: Mówię partnerom w opozycji – trzeba być gotowym, aby napisać wspólną listę

Jak mówił w Gościu Wydarzeń Grzegorz Schetyna:

„Mogą być przyspieszone wybory, ja nie jestem ich zwolennikiem. Ale opozycja jeżeli jest mądra, to musi wiedzieć, co będzie jeśli wybory będą za kilka miesięcy, pół roku, rok. PiS może to zrobić. Dlatego mówię naszym partnerom w opozycji – trzeba rozmawiać, trzeba być gotowym, by w razie czego napisać wspólną listę. Bo system d’Hondta jest bardzo specyficzny. Nie można powtórzyć błędu opozycji na Węgrzech. Potrafię wyciągnąć wnioski też nie ze swoich błędów”

Miller: Polski rząd może wygrać, zaskarżając do Trybunału Sprawiedliwości użytą przez Brukselę procedurę

Miller: Polski rząd może wygrać, zaskarżając do Trybunału Sprawiedliwości użytą przez Brukselę procedurę

Jak mówił Leszek Miller w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24:

„Jesteśmy świadkami pewnej gry w tej sprawie, gdzie KE sroży się, ale wie, że ma słabe karty i PiS rownież wie, że miecz jest tępy. Raczej tutaj chodzi o walkę na słowa, wizerunki, niż faktycznie możliwości wpływu ze strony Brukseli na polski rząd”

Jak mówił dalej:

„Jeśli polski rząd zdecydowałby się na zaskarżenie użytej przez Brukselę procedury do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, to ma wszystkie dane wygrać, bo jest kilka bardzo wiążących ekspertów – zarówno tutaj wykonanych w Polsce, jak i w Europie – które wskazują, że procedura kontroli praworządności nie ma oparcia w traktach, a więc nie ma podstawy prawnej”

Schetyna: Do końca września piszemy program. Kto chce być z nami, jest z nami. Kto nie chce – ja nie będę na siłę trzymał

Schetyna: Do września piszemy program. Kto chce być z nami, jest z nami. Kto nie chce – ja nie będę na siłę trzymał

– Śmialiście się z PiS, że kontroluje, kto chodzi do mediów, to były kpiny. A tu okazuje się, że sami kontrolujecie – powiedziała do Grzegorza Schetyny w „Gościu Wydarzeń” Dorota Gawryluk. Jak odpowiedział przewodniczący PO:

„Kamiński ma dobre doświadczenia z tego chodzenia do mediów jako członek PiS. Mówiąc wprost, będę to egzekwował, będziemy bardzo twardo iść drogą odbudowy PO. My musimy się otwierać na nowe środowiska. Ale musimy być uporządkowani we własnych relacjach. Jeśli ktoś się nie może przyzwyczaić do tego, że jest w opozycji, że ja jestem przewodniczącym… Mylę że takich dużo nie ma. Myślę, że nam się coraz lepiej pracuje. Pracujemy. Kto jest wartością, będziemy [dodawać]. Ale musi być jasna sytuacja. Do końca września piszemy program, jesteśmy. Kto chce być z nami, budować nową PO, jest z nami. Kto nie chce tego robić, ja tego nie będę na siłę trzymał”

Miller: Kwestie interesujące „warszawkę” są drugorzędne wobec socjalnych programów PiS

Miller: Kwestie interesujące „warszawkę” są drugorzędne wobec socjalnych programów PiS

Jak mówił Leszek Miller w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po faktach” TVN24:

„Można użyć starej tezy: byt kształtuje świadomość. Wygląda na to, iż pierwsze efekty socjalnych programów PiS, zwłaszcza programu 500+, a teraz zapowiedź Mieszkania+ i innych rozwiązań dotyczących chociażby ustanowienia godzinowej płacy minimalnej powoduje, że dla zdecydowanej większości obywateli RP partia rządząca jest dobrą propozycją, budzącą poczucie bezpieczeństwa socjalnego i te wszystkie inne kwestie, które zwłaszcza interesują tzw. warszawkę, są drugorzędne. Całą resztę też interesuje demokratyczny ład państwowy, tylko na skali preferencji on jest nieco niżej, niż kwestie socjalne i bytowe”

Wbrew temu, że niektórzy politycy czy publicyści lekko wyszydzają program 500+, to jest bardzo wiele bardzo polskich rodzin, dla których te 500 czy 1000 zł to wybawienie – dodał były premier.

Prokurator Grażyna Stronikowska w Komitecie Nadzoru OLAF, europejskiego urzędu antykorupcyjnego

Prokurator Grażyna Stronikowska w Komitecie Nadzoru OLAF, europejskiego urzędu antykorupcyjnego

Grażyna Stronikowska jest pierwszą Polką, która została nominowana do specjalnego, 5-osobowego komitetu nadzorującego OLAF (Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych), czyli niezależną unijną agencję zajmująca się zwalczaniem korupcji. O tych ustaleniach komisji CONT Parlamentu Europejskiego poinformował wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki.

OLAF jest najważniejszym organem UE zajmującym się zwalczeniem nadużyć w wydawaniu unijnych pieniędzy. Stronikowska zostanie powołana na 3-letnią kadencję.

Szydło: Największym wyzwaniem dla rządu jest to, aby najniższe emerytury i renty mogły osiągnąć wyższą wysokość

Szydło: Największym wyzwaniem dla rządu jest to, aby najniższe emerytury i renty mogły osiągnąć wyższą wysokość

Jak mówiła Beata Szydło na konferencji po posiedzeniu rządu:

„Dla polskiego rządu w tej chwili najważniejszym i największym wyzwaniem jest to, aby waloryzacja rent i emerytur, aby w przyszłym roku, w kolejnych latach te najniższe emerytury i renty, aby w 2017 roku mógł wprowadzić system, który pozwoli na to, aby w latach kolejnych ten najniższe emerytury i renty mogły również być na tym poziomie, byśmy mogli powiedzieć, że to godne uposażenia”

Premier powtórzyła, że „w tej chwili największym wyzwaniem, który stoi przed polskim rządem jest to, aby najniższe emerytury i renty mogły osiągnąć wyższą wysokość”.

Rząd przyjął harmonogram postępowania, który będziemy konsekwentnie realizowali w celu podwyższania wynagrodzeń i uposażeń w Polsce. To był nasz cel, o którym mówiliśmy i w kampanii wyborczej – dodała szefowa rządu.

Szydło: Rząd zdecydował, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2 tys. zł

Szydło: Rząd zdecydował, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2 tys. zł

O decyzji rządu poinformowała na konferencji Beata Szydło. Jak mówiła:

„W Polsce mamy w tej chwili taką sytuację, iż rozwarstwienie następuje bardzo szybko. Są grupy bardzo dobrze zarabiające, rośnie średnie wynagrodzenie. Ciszymy się, że poprawia się sytuacja zarobkowa w wielu miejscach. Ale też jest ogromna ilość tych pracowników, którzy mają bardzo niskie wynagrodzenia, którzy za te otrzymywane miesięczne wynagrodzenia, które nie są w stanie utrzymać swojej rodziny. Mówiliśmy od początku, że naszym priorytetem, który stawia sobie rząd, jest godne życie Polaków. Kierując się tą odpowiedzialnością, biorąc pod uwagę różnego rodzaju uwarunkowania i zdając sobie sprawę z tego, że mamy określoną sytuację gospodarczą są tą grupą, która musi czuć wsparcie ze strony państwa, stąd m.in. od początku, kiedy rozpoczęliśmy prace rządu, przygotowywaliśmy projekty, programy, które są skierowane na wsparcie przedsiębiorców. Przypomnę, że została już przyjęta długo oczekiwana ustawa o zamówieniach publicznych, wspierająca małe i średnie przedsiębiorstwa (…) Musimy też pamiętać i mówić, zacząć upominać się o pracowników. Kierując się tym wszystkim, przede wszystkim odpowiedzialnością za budżet i sytuację finansów oraz los polskich obywateli, myśląc o godności polskich obywateli, rząd zdecydował, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2 tys. zł”

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął założenia do budżetu na 2017 rok, a także projekt ustawy o tzw. podatku handlowym. Jak stwierdziła premier Szydło, ta ustawa – wprowadzająca nowy podatek – jest „przykładem tego, że rząd potrafi prowadzić dialog”.

Nowy TNS: PiS z dwa razy większym poparciem niż PO, Nowoczesna zrównuje się z Kukizem

Nowy TNS: PiS z dwa razy większym poparciem niż PO, Nowoczesna zrównuje się z Kukizem

Tak prezentują się wyniki najnowszego badania TNS Polska:

PiS – 40% (+5)

PO – 17% (bz)

Nowoczesna – 9% (-2)

Kukiz ’15 – 9% (+2)

KORWiN – 4%

SLD – 3%

PSL – 2%

Razem – 2%

TR – 1%

Badanie przeprowadzono 3-8 czerwca na próbie 994 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

Waszczykowski o odpowiedzi na opinię KE: Polska ma nieograniczony czas, aby rozmawiać o swoich problemach

Waszczykowski o odpowiedzi na opinię KE: Polska ma nieograniczony czas, aby rozmawiać o swoich problemach

Nie wiem. Polska ma czas nieograniczony, aby rozmawiać o swoich problemach, które są rozstrzygane w Polsce – tak Witold Waszczykowski odpowiedział na pytanie, czy została wydana odpowiedź na opinię KE, na wysłanie której Polska ma czas do jutra.

Kierwiński: Nie chcemy wchodzić w konglomerat partii, w taki „lewicowy kongres św. Katarzyny”

Kierwiński: Nie chcemy wchodzić w konglomerat partii, w taki „lewicowy konwent św. Katarzyny”

– Nie chcemy wchodzić w konglomerat partii, w taki „lewicowy konwent św. Katarzyny” – mówił dziś w „DziejeSięNaŻywo” wp.pl Marcin Kierwiński, pytany o porozumienie pod auspicjami KOD.

Kierwiński o zawieszonych politykach PO i odejściu Jarosa: „To dobry i twórczy spór wewnętrzny”

Kierwiński o zawieszonych politykach PO i odejściu Jarosa: „To dobry i twórczy spór wewnętrzny”

– Tego typu transfery zdarzają się bardzo często. W zeszłej kadencji też odeszło od nas dwóch posłów, i to było nic w porównaniu z exodusem, który w zeszłej kadencji zdarzył się PiS-owi. Szkoda odejścia Michała Jarosa, ale widocznie lepiej czuje się w Nowoczesnej, niż w PO – mówił dziś w Radiu Plus o odejściu posła PO Marcin Kierwiński.

Polityk przekonywał, że w PO toczy się „dobry i twórczy spór wewnętrzny”. Stwierdził też, iż Platforma chce wrócić do poziomu 30% poparcia.