Live

Rząd we wtorek zajmie się wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej

Rząd we wtorek zajmie się wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej

Tuż po długim weekendzie, na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem wprowadzającym minimalną, 12-złotową stawkę godzinową. To jedna z zapowiedzi premier Szydło z expose.

Minimalna stawka godzinowa miałaby obowiazywać od 1 stycznia 2017 roku. Począwszy od 2018r., stawka będzie waloryzowana.

Propozycja Ministerstwa Pracy zakłada także likwidację możliwości różnicowania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę według stażu, czyli w praktyce ustalania wynagrodzenia pracowników w okresie ich pierwszego roku pracy na poziomie 80% minimalnego wynagrodzenia.

Projekt rządu nakłada również na Państwową Inspekcję Pracy zadania w zakresie kontroli przestrzegania obowiązku zapewnienia minimalnej stawki godzinowej ustalonej dla umów o świadczenie usług oraz określenie sankcji w przypadku naruszenia ww. obowiązku przez zleceniodawcę.

Szef klubu PiS: Weźmiemy pod uwagę wnioski ekspertów zespołu ds. TK, przygotowując nową ustawę. To będzie fundament

Szef klubu PiS: Weźmiemy pod uwagę wnioski ekspertów zespołu ds. TK, przygotowując nową ustawę. To będzie fundament

Jak mówił dziś w Sejmie szef klubu PiS po briefingu koordynatora zespołu ds. problematyki TK:

„Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zespół powołany przez Marka Kuchcińskiego przekaże wynik prac marszałkowi Sejmu, następnie raport będzie procedowany w Sejmie. Wciąż trwają rozmowy o charakterze politycznym, natomiast zespół pracuje w ciszy, z dala od tych sporów. Najbliższe tygodnie przyniosą perspektywę rozwiązania tego sporu. Zespół ekspertów pracował nad rozwiązaniem, które ma być trwałe. Opinii ekspertów na pewno nie wyrzucimy do kosza, będziemy je brać pod uwagę, przygotowując nową ustawę. Zapewne będą potrzebne dodatkowe konsultacje i ekspertyzy. Wnioski zespołu ekspertów będą fundamentem, a nie propozycje PSL”

KE: Do tematu Polski wrócimy w przyszłym tygodniu

KE: Do tematu Polski wrócimy w przyszłym tygodniu

Jak poinformował na konferencji prasowej w Brukseli wiceprzewodniczący KE Andrus Ansip:

„Wiceprzewodniczący Frans Timmermans poinformował nas [na posiedzeniu KE] o wynikach rozmów w Warszawie. Do tematu Polski powrócimy w przyszłym tygodniu”

KE zbierze się po raz kolejny w środę 1 czerwca. Dziś na jej posiedzeniu nie był obecny przewodniczący Jean Claude-Juncker.

Szef zespołu ekspertów ds. TK: 9 czerwca ostatnie posiedzenie, kwestie merytoryczne – zamknięte. Nie proponujemy zmian w Konstytucji

Szef zespołu ekspertów ds. TK: 9 czerwca ostatnie posiedzenie, kwestie merytoryczne – zamknięte. Nie proponujemy zmian w Konstytucji

– Kwestie merytoryczne mamy zamknięte, trwają prace redakcyjne. Spotkamy się na ostatnim posiedzeniu 9-10 czerwca i przedstawimy całościowy raport, który złożymy w pierwszej kolejności na ręce marszałka Sejmu. Marek Kuchciński będzie pierwszą osobą, która ten raport otrzyma – poinformował dziś na konferencji prasowej koordynator Zespołu Ekspertów ds. Problematyki TK prof. Jan Majchrowski.

– Nie będziemy wprost proponować zmian w Konstytucji. Doszliśmy do wniosku, że możliwość zrealizowania tego postulatu dziś jest po prostu bardzo niewielka – przyznał.

Gdy jedna z dziennikarek zapytała profesora, czy może on zdradzić, jakie założenie czy kwestie merytoryczne, o których mówił na wstępie, są zawarte w raporcie, odpowiedział: – Oczywiście nie. Nikt nie ujawnia fragmentów, gdy nie ma całości. Dlatego mamy jeszcze jedno posiedzenie. 

Jackiewicz: Prezes spółki zażądał złotego mercedesa, a że nie dało się znaleźć takiego samochodu, chciał jak najbardziej podobnego

Jackiewicz: Prezes spółki zażądał złotego mercedesa, a że nie dało się znaleźć takiego samochodu, chciał jak najbardziej podobnego

– Prezes spółki zażądał złotego mercedesa, to jest fakt. A że nie dało się znaleźć takiego samochodu, to znaleziono mercedesa w kolorze najbardziej do złotego zbliżonym. Ten mercedes mógł być różowy w zielone kropki, chodzi o fanaberie i dziwne życzenia prezesów – mówił dziś w Politycznym Graffiti Polsat news minister skarbu.

Jackiewicz: Kompromis ws. TK powinna wypracować komisja powołana w parlamencie

Jackiewicz: Kompromis ws. TK powinna wypracować komisja powołana w parlamencie

– Kompromis powinna wypracować komisja powołana w parlamencie. Na kompromisie zależy tylko jednej stronie sporu politycznego. Niech obie strony siądą do stołu, niech opozycja nie tworzy nowych komisji. Na razie opozycja rzuca sprzeczne propozycje. My zaproponowaliśmy konkretne rozwiązania. Po stronie opozycji nie widać żadnych nowych postulatów, żadnego kroku do przodu – mówił dziś w Polsat News Dawid Jackiewicz.

Błaszczak: Opozycja na wczorajszym spotkaniu nie wypracowała żadnego kompromisu. Oni mówią: nie i koniec

Błaszczak: Opozycja na wczorajszym spotkaniu nie wypracowała żadnego kompromisu. Oni mówią: nie i koniec

Jak mówił Mariusz Błaszczak w rozmowie z Konradem Piaseckim w Kontrwywiadzie RMF:

„Te propozycje [ws. TK] są skonsultowane. To kolejna propozycja. Proszę zwrócić uwagę na inną postawę opozycji. Opozycja wczoraj na spotkaniu nie wypracowała żadnego kompromisu. Oni mówią: nie i koniec. Beata Szydło zaproponowała po raz kolejny taką propozycję, żeby doprowadzić do tego, żeby TK nie był sparaliżowany, żeby w Trybunale była równowaga sił, żeby TK nie był trzecią izbą parlamentu, ale był instytucją stojącą na straży przestrzegania prawa”

Błaszczak o obezwładnieniu córki radnej PiS: To barbarzyńskie, jeżeli policja tak traktuje ludzi

Błaszczak o obezwładnieniu córki radnej PiS: To barbarzyńskie, jeżeli policja tak traktuje ludzi

Mariusz Błaszczak w Kontrwywiadzie RMF był pytany przez Konrada Piaseckiego o obezwładnienie córki radnej PiS w Gdańsku:

„Nie ma takiej opcji, żebym zgodził się na takie traktowanie kobiet. W ten sposób, w jaki obezwładniano 19-letnią kobietę, jest dla mnie nieakceptowalny. W ten sposób należy obezwładniać opryszków, bandytów. Powalenie na ziemię, przyduszanie kolanem, a potem krępowanie rąk, to wykorzystanie nieadekwatnych środków do sytuacji. Widziałem te obrazy i mężczyzn, policjantów, którzy powalają na ziemię młodą kobietę, którzy dociskają kolanami do ziemi…

Jeżeli doszło do przekroczenia prawa, to ta pani mogła być zatrzymana i powinna być zatrzymana w inny sposób. Nie poprzez powalenie na ziemię. Te metody trzeba stosować wobec bandytów. Policja powinna być silna wobec silnych, a nie wobec słabych. Kimkolwiek by nie była. Nie akceptuję tego i wydałem takie polecenie KGP, by były konkretne polecenia wobec policjantów. To barbarzyńskie, jeżeli policja tak traktuje ludzi”

Za takie komentarze nie odpowiadam, kimkolwiek by ta pani nie była – tak szef MSW odniósł się do wypowiedzi córki radnej PiS, która wyraziła nadzieję na pomoc Mariusza Błaszczaka.

Błaszczak: Dzięki ustawie krytykowanej przez totalną opozycję, policja miała narzędzia, żeby namierzyć bombera

Błaszczak: Dzięki ustawie krytykowanej przez totalną opozycję, policja miała narzędzia, żeby namierzyć bombera

Dzięki ustawie o policji, tak mocno krytykowanej przez totalną opozycją, która weszła w życie w styczniu tego roku, policja miała odpowiednie narzędzia, żeby namierzyć sprawcę – mówił Mariusz Błaszczak w rozmowie z Konradem Piaseckim w Kontrwywiadzie RMF.

Schetyna: Trzeba budować szansę na stworzenie wspólnych list opozycji

Schetyna: Trzeba budować szansę na stworzenie wspólnych list opozycji

– Każdy ma prawo być bardziej lub mniej łatwowierny, jeśli chodzi o relacje z PiS-em – tak – krótko – Grzegorz Schetyna skomentował w TOK FM udział Władysława Kosiniaka-Kamysza w spotkaniu z prezesem PiS oraz marszałkiem Sejmu.

– Trzeba budować szansę na stworzenie wspólnych list [opozycji] – podkreślał szef PO, twierdząc, iż PiS być może zechce zmienić ordynację wyborczą tak, by preferowała „duże bloki wyborcze”.

Schetyna nie wykluczył, iż do szykowanego na wrzesień gabinetu cieni mogą zostać włączone osoby związane z innymi opcjami politycznymi z opozycji.

Szymański: Komisja Europejska to nasza instytucja. Ale nawet nasze instytucje się mylą i dają się zinstrumentalizować

Szymański: Komisja Europejska to nasza instytucja. Ale nawet nasze instytucje się mylą i dają się zinstrumentalizować

– Komisja Europejska jest w moim przekonaniu naszą instytucją, bo jesteśmy krajem członkowskim UE. I nie powinniśmy postrzegać instytucji unijnych, jako wrogich z definicji. To instytucja, z którą mamy różnicę zdań, ale w którymś momencie sobie ją wyjaśnimy. KE to nasza instytucja, ale nawet nasze instytucje czasem się mylą. Czasami idą za daleko, dają się zinstrumentalizować. KE zareagowała zbyt wrażliwie, ale to już historyczny temat, nie ma co do tego wracać – stwierdził dziś w TVN24 minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Szymański: W KE są ludzie zainteresowani zaburzaniem procesu drogi do kompromisu. Do Timmermansa pretensji nie mam

Szymański: W KE są ludzie zainteresowani zaburzaniem procesu drogi do kompromisu. Do Timmermansa pretensji nie mam

– Wystąpienie premier Szydło było jedynie przypomnieniem ról, jakie odgrywają poszczególni gracze w tym procesie [wokół TK] – stwierdził dziś w TVN24 Konrad Szymański, przywołując piątkowe wystąpienie szefowej rządu w Sejmie. – Konsultacje z UE są czymś naturalnym. Nie mówmy o kapitulacji, nie używajmy takiego języka, bo nie jesteśmy na wojnie – mówił minister ds. europejskich u Bogdana Rymanowskiego.

Jak przekonywał doradca Szydło – podkreślając, iż nie podejrzewa o to Fransa Timmermansa, ani że nie ma do niego pretensji:

„W Komisji Europejskiej są ludzie zainteresowani zaburzeniem tego procesu [dochodzenia do kompromisu], są zainteresowani tym, żeby napięcie, nieporozumienie, trwało. W KE są ludzie, którzy życzą nam dobrze, i ci, którzy nie życzą nam dobrze”

Szymański stwierdził też: – PiS nie musi się wycofywać ze zmian, ale te same cele można zrealizować w inny sposób.