Live

We wtorek posiedzenie klubu PO. M.in. o przygotowaniach do demonstracji 7 maja

We wtorek posiedzenie klubu PO. M.in. o przygotowaniach do demonstracji 7 maja

We wtorek poza Sejmem – ale cały czas w Warszawie – ma odbyć się „wyjazdowe” posiedzenie klubu Platformy Obywatelskiej. Jak słyszymy, jednym z tematów – poza sprawami bieżącymi – mają być przygotowania do demonstracji opozycji 7 maja pod TK. Jak się spodziewają niektórzy nasi rozmówcy, tematem będzie też wynik serii rozmów, jakie odbył dziś Grzegorz Schetyna z politykami, którzy krytykowali go w mediach.

Rząd we wtorek przyjmie Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2016-2019

Rząd we wtorek przyjmie Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2016-2019

Na przyszłotygodniowym posiedzeniu rząd przyjmie przedłożony przez MF projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2016-2019. Posiedzenie rozpocznie się o 12:00.

W ten sposób rząd przyjmie Aktualizację Programu Konwergencji na 2016 rok – WPFP jest jego częścią. Dokument przewiduje wzrost PKB w tym roku na poziomie 3,8%, a w 2017 – na poziomie 3,9%. Tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy w kolejnych latach i wyniesie 4,0% w 2018 r. oraz 4,1% w 2019 r.

Deficyt sektora finansów publicznych w tym roku – według prognozy MF – ma wynieść 2,6%, a w kolejnych latach odpowiednio 2,9%, 2,0% i 1,3% PKB.

Z planu wynika też, że Ministerstwo Finansów rozważa stopniowe zwiększanie kwoty wolnej od podatku o 1000 zł rocznie – począwszy od przyszłego roku – docelowo do 8 tys. zł.

Premier Szydło w Nowym Jorku: Fantastyczna idea nowoczesnego patriotyzmu gospodarczego może połączyć nas wszystkich

Premier Szydło w Nowym Jorku: Fantastyczna idea nowoczesnego patriotyzmu gospodarczego może połączyć nas wszystkich

Premier Szydło wzięła udział w otwarciu konferencji „Polish-American Investment Dialogue” w Konsulacie Generalnym RP. Jak przekonywała w Nowym Jorku szefowa rządu: – Polski biznes staje się coraz bardziej kreatywny, ekspansywny i coraz bardziej odpowiedzialny za obywateli.

PBSz mówiła także:

„Chcemy przełamywać bariery. Będziemy szukać takich rozwiązań, takich konsensusów, by ten balans, który udaje nam się zachować, był na tyle korzystny, byśmy szukali rozwiązań [dla inwestorów i przedsiębiorców] najbardziej konstruktywnych. Zapraszam więc państwa do inwestowania w Polsce. A tych z państwa, którzy już inwestujecie w Polsce, mogę zapewnić, że będziemy starali się tworzyć jeszcze lepsze warunki dla waszej obecności na naszym rynku”

Jak dodawała premier:

„Proszę też, by rynek amerykański był życzliwy dla polskich firm, dla polskich przedsiębiorców. Mamy się czym pochwalić, mamy osiągnięcia, są nowe pomysły, coraz więcej ludzi chce być odważnymi w biznesie. I też dostrzegam, że polski biznes staje się coraz bardziej ekspansywny, w dobrym tego słowa znaczeniu. I też ma coraz większe poczucie odpowiedzialności społecznej, za losy swoich obywateli, swojego państwa. To jest dobre połączenie. Ten patriotyzm gospodarczy, o którym bardzo dużo mówi się w Polsce, to jest rzecz, która może nas wszystkich, Polaków mieszkających nad Wisłą i tych mieszkających poza granicami naszego kraju, połączyć. Możemy się skupić wokół tej jednej, fantastycznej idei. Abyśmy pamiętali, że to my sami jesteśmy kreatorami naszej przyszłości i przyszłości naszych dzieci”

Wyciekł projekt ustawy antyterrorystycznej, którego nie opublikowało MSWiA [AKTUALIZACJA: Projekt opublikowany]

Wyciekł projekt ustawy antyterrorystycznej, którego nie opublikowało MSWiA [AKTUALIZACJA: Projekt opublikowany]

Fundacja Panopykton opublikowała projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych – znany szerzej jako ustawa antyterrorystyczna – którym rząd ma się zająć na wtorkowym posiedzeniu.

Panopykton zastrzega, że projekt został przekazany przez anonimowe źródło, w związku z tym nie ma pewności, czy jest autentyczny. MSWiA ciągle bowiem nie udostępniło go oficjalnie – mimo, że najprawdopodobniej już za kilka dni zostanie przekazany do Sejmu.

Projekt tzw. ustawy antyterrorystycznej – opublikowany przez Panopykton – można znaleźć tutaj.

AKTUALIZACJA: MSWiA udostępniło projekt ustawy – jest zgodny z „przeciekiem”.

To kolejny projekt procedowany przez PiS w ekspresowym tempie, bez żadnych konsultacji społecznych. Podobnie jest z tzw. projektem dużej ustawy medialnej. Formalnie odpowiada za nią wiceminister kultury Krzysztof Czabański, ale wszystkie trzy projekty w tej sprawie zostały zgłoszone jako poselskie.

Ostatnio także projekt ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń w spółkach Skarbu Państwa był przepychany przez rząd w szybkim tempie. MSP nie zadało sobie trudu skierowania projektu do konsultacji, tylko od razu wnioskowało o jego rozpatrzenie przez Komitet Stały, a później rząd.

Minister Jackiewicz prosił o rozpatrzenie projektu w „trybie odrębnym”, czyli m.in. bez uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Szydło z prezesami nowojorskiej i warszawskiej giełdy. KPRM z relacją live z USA na Snapchacie

Szydło z prezesami nowojorskiej i warszawskiej giełdy. KPRM z relacją live z USA na Snapchacie

Premier spotkała się z prezesami nowojorskiej giełdy na Wall Street, szefowej rządu towarzyszyła m.in prezes GPW Małgorzata Zaleska.

Relację live z pierwszego dnia wizyty Beaty Szydło w USA można śledzić na bieżąco na obsługiwanym przez najbliższych współpracowników PBSz koncie na Snapchacie (premier_rp). Dotąd pojawiło się już kilkanaście kilkusekundowych filmików z każdego punktu dzisiejszego programu szefowej rządu w Nowym Jorku.

 

Szydło na nowojorskiej giełdzie mówi o planie Morawieckiego, ale na pytania o Waszczykowskiego nie odpowiada

Szydło na nowojorskiej giełdzie mówi o planie Morawieckiego, ale na pytania o Waszczykowskiego nie odpowiada

Jak mówiła Beata Szydło w trakcie wizyty na „parkiecie” nowojorskiej giełdy:

„Przyjechaliśmy do USA przede wszystkim na posiedzenie podpisania pakietu klimatycznego, który został wydyskutowany W Paryżu. To główny cel, ale przy okazji bardzo ważne spotkania biznesowe. dzisiaj jeszcze – poza tym spotkaniem na giełdzie – będę się spotykać z inwestorami, z przedstawicielami firm, które już inwestują w Polsce, ale również te, które chciałyby zainwestować. Razem ze mną są przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, prezes GPW w Warszawie. Rozmawiamy, mówimy o klimacie, który jest w Polsce do inwestowania”

Dalej premier przypomniała, że w rządzie jest realizowany niezwykle ambitny plan wicepremiera Morawieckiego:

„Mówimy o planie rozwoju, który realizuje polski rząd. Zależy nam na tym, aby gospodarka rozwijała się jeszcze szybciej. Poszukujemy inwestorów, którzy będą budowali w Polsce nowe firmy, którzy będą budowali w Polsce firmy oparte o nowoczesne technologie. Jesteśmy otwarci na rozwój biznesu. Chcemy, żeby polskie firmy mogły inwestować za granicą, ale też chcemy, żeby mogły korzystać z doświadczeń tych firm, które będą w Polsce realizowały swoje projekty i plany. Polski rząd jest w tej chwili bardzo otwarty na inwestorów. Przygotowujemy konkretne projekty inwestycyjne, ale również ustawy, które mają ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie na polskim rynku. Przygotowujemy takie zmiany podatkowe, które będą doceniały tych, którzy będą chcieli inwestować. Ten szeroki pakiet, który znajduje się w programie rozwoju, który jest realizowany pod kierunkiem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, ale jest realizowany w obrębie wszystkich gospodarczych resortów, jest programem bardzo ambitnym”

Polska jest świetnym krajem do inwestowania – mówiła na zakończenie premier Szydło:

„Zdajemy sobie sprawę z tego, że to wielkie wyzwanie. Jednocześnie mamy świadomość, że niewykorzystanie tej szansy, tego momentu, który jest przed polską gospodarką, to utracimy coś niezwykle ważnego. Zależy nam na tym, aby rozwój gospodarczy, który jest naszym celem, szybki rozwój, żeby był oparty zarówno o budowanie polskiego, nowoczesnego kapitału, ale zapraszamy również do Polski inwestorów zagranicznych. Polska jest świetnym krajem do inwestowania – stabilnym, które jest otwarte na gospodarkę i chcemy mówić dzisiaj o tym również tutaj, w Nowym Jorku”

Premier Szydło nie chciała odpowiedzieć na pytania, czy Witold Waszczykowski powinien zająć miejsce Janusza Wojciechowskiego w PE.

Rzecznik klubu PiS: Wojciechowski wybrany mimo czarnego PR-u robionego przez Platformę

Rzecznik klubu PiS: Wojciechowski wybrany mimo czarnego PR-u robionego przez Platformę

– To dla nas bardzo dobra informacja. Cieszę się, że doświadczenie i kwalifikacje Janusza Wojciechowskiego zostały docenione. Że został wybrany mimo czarnego PR-u, jaki wokół jego kandydatury robiła Platforma i jej eurodeputowani. Cieszę się, że ponieśli fiasko – stwierdziła dziś w rozmowie z Justyną Sieklucką na antenie TVP Info rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek, komentując wybór przez Radę UE Janusza Wojciechowskiego na audytora Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Szef MSZ komentuje odmowę przybycia Timmermansa na zaproszenie HGW: Wiedziałem o tym od jakiegoś czasu, jesteśmy w stałym kontakcie

Szef MSZ komentuje odmowę przybycia Timmermansa na zaproszenie HGW: Wiedziałem o tym od jakiegoś czasu, jesteśmy w stałym kontakcie

Witold Waszczykowski skomentował na antenie TVN24 decyzję o odmowie przybycia unijnego komisarza Fransa Timmermansa do Polski 7 maja na zaproszenie Hanny Gronkiewicz Waltz. Jak przyznał minister spraw zagranicznych:

„Widziałem to już od jakiegoś czasu. Jesteśmy w stałym kontakcie z gabinetem politycznym pana Timmermansa i wiemy, że wybierze się do Polski dopiero w maju. Na początku kwietnia był w Polsce, wszystko sobie wyjaśniliśmy. Plany się posuwają do przodu, toczy się dialog polityczny [o TK], toczy się dialog ekspercki w Polsce. Jak rozumiem, komisarze europejscy chcą dać czas i poczekać na ewentualne wyniki wypracowane w Polsce. To jest dobra decyzja [Fransa Timmermansa]. Jeśli chodzi o mnie, jestem zawsze gotowy do spotkania z panem Timmermansem, on wie, że jest dla niego stałe zaproszenie do Polski. My nigdy nie odmawialiśmy kontaktu z nami”

Waszczykowski: Nie obejmę mandatu w PE po Wojciechowskim, chyba że zostanę zmuszony pod wpływem jakichś spekulacji medialnych

Waszczykowski: Nie obejmę mandatu w PE po Wojciechowskim, chyba że zostanę zmuszony pod wpływem jakichś spekulacji medialnych

– Nie, jeśli mam wybór, to pozostaję w MSZ. Chyba że pod wpływem jakichś spekulacji medialnych ktoś będzie chciał to zrobić i wtedy będę zmuszony. Zaszczytem jest przede wszystkim praca dla Polski, dla polskiego rządu, dla prezydenta. To w dalszym ciągu mi przyświeca w moim życiu – stwierdził dziś – po zatwierdzeniu jako audytora EOT Janusza Wojciechowskiego – Witold Waszczykowski, który mógłby zastąpić – jako pierwszy w kolejce do objęcia mandatu – Wojciechowskiego w europarlamencie.

Minister spraw zagranicznych pogratulował Januszowi Wojciechowskiemu.

Wojciechowski zatwierdzony jako audytor ETO. „Waszczykowski nie zajmie jego miejsca w PE”

Wojciechowski zatwierdzony jako audytor ETO. „Waszczykowski nie zajmie jego miejsca w PE”.

Janusz Wojciechowski został pozytywnie zaopiniowany jako audytor ETO – to decyzja ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Luksemburgu. Wojciechowski będzie musiał złożyć mandat eurodeputowanego. Ostateczna decyzja należy do Rady Europejskiej.

Informacja wywołała spekulacje, że następny w kolejności do objęcia mandatu – minister Witold Waszczykowski – zdecyduje się zostać europosłem. Jak jednak napisała na Twitterze Sylwia Ługowska z MSZ:

Jak wyjaśniła, „to jest decyzja ministra”.

Rzecznik KE: Timmermans nie przyjedzie do Polski 7 maja

Rzecznik KE: Timmermans nie przyjedzie do Polski 7 maja

Jak poinformował rzecznik KE Margaritis Schinas na konferencji prasowej w Brukseli, Frans Timmermans nie przyjedzie do Polski 7 maja. Takie zaproszenie wystosowała w środę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Walt.

Schinas przyznał, że powodem odmowy są względy „terminarzowe”.

Nowoczesna odsłania „Układ PiS” w państwowych spółkach i przedstawia sieć powiązań przy pomocy interaktywnej infografiki. Uruchamia też infolinię

Nowoczesna odsłania „Układ PiS” w państwowych spółkach i przedstawia sieć powiązań przy pomocy interaktywnej infografiki. Uruchamia też infolinię

Uruchomienie infolinii „Niebieski sygnalizator”, która ma zachęcać ludzi zatrudnionych w spółkach skarbu państwa, by ci informowali o zauważonych nieprawidłowościach w działalności tychże spółek, przygotowanie raportu przez prawników i ekonomistów (zespół monitorujący powstał w tym tygodniu) na temat działania spółek, a także praca nad rozwiązaniami, które „w sposób modelowy” mają sytuację w spółkach poukładać, by te – jako „dobro wspólne” – sprawnie i efektywnie funkcjonowały – to rozwiązania, które przedstawili dziś na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Nowoczesnej.

Politycy formacji Petru stworzyli także specjalną infografikę obrazującą „Układ PiS” w państwowych spółkach. Dzięki niej obywatele mają dowiedzieć się – na podstawie „prześwietlenia” 12 spółek Skarbu Państwa (ich liczba będzie poszerzana) – jacy ludzie powiązani z PiS obejmowali kolejno poszczególne etaty w spółkach. Tych osób ma być – jak zaznaczyła Paulina Hennig-Kloska – ponad 100. Nowoczesna otworzyła specjalną podstronę z interaktywną infografiką.

Jak mówił na czwartkowej konferencji poseł Paweł Rabiej:

„Niepokoi nas jakość kadr zarządczych. Analiza szczegółowa pokazuje, że mamy w spółkach SP wysyp Nikodemów Dyzmów – którzy nie potrafią zarządzać, nie zarządzali niczym wcześniej, bardzo rzadko ci ludzie potrafią zarządzać sami sobą. Drugą kwestią, która nas niepokoi, jest sprawa inercji. W tej chwili zarządy spółek są sparaliżowane, chowają się po kątach, boją się podjąć jakąkolwiek decyzję. Są częścią pewnego układu personalnego, który wyniósł ich na szczyt. I przez to spółki SP szybko wpadną w turbulencje”

Screenshot 2016-04-21 at 11.35.47