Live

Bielan: Kiedyś PO głosowała w PE razem z nami w obronie Orbana, a dziś głosuje przeciw interesom Polski

Bielan: Kiedyś PO głosowała w PE razem z nami w obronie Orbana, a dziś głosuje przeciw interesom Polski

– Kiedyś europosłowie PO głosowali razem z nami trzykrotnie w obronie Viktora Orbana, byli lojalni wobec EPP, a dziś działają wbrew interesowi Polski – stwierdził dziś w „Kropce nad i” Adam Bielan. Jak mówił o PO:

„Coś złego dzieje się z tą partią. Nawet tacy ludzie, jak Rafał Trzaskowski, wysyłają sami z siebie poprawki zaostrzające… To pokazuje, że coś złego dzieje się z Platformą. Efekt jest taki, że dzisiaj w sondażu po raz pierwszy spadliście na czwarte miejsce, jesteście za Kukizem”

– Orban był pragmatykiem, negocjował, a wy idziecie na ścianę – odpowiedział Bielanowi były minister ds. europejskich. Polityk zjednoczonej prawicy podkreślił, iż po rezolucjach Orban wygrywał wybory na Węgrzech.

Petru: Spokojnie czekam na zatwierdzenie sprawozdania Nowoczesnej, sprawa jest czysta

Petru: Spokojnie czekam na zatwierdzenie sprawozdania Nowoczesnej, sprawa jest czysta

Ryszard Petru w „Faktach po Faktach” odniósł się do wątpliwości ws. sprawozdania Nowoczesnej z kampanii i informacji o tym, iż pieniądze partii zostały wpłacone na złe konto:

„Spokojnie czekam na zatwierdzenie sprawozdania Nowoczesnej, wszelkie informacje, które pojawiają się dziś w obiegu i nieprawidłowościach, są nieprawdziwe. Audyt miał jakieś uwagi, ale PKW decyzję podejmie pod koniec lipca. Kredyt tylko i wyłącznie na kampanię został wzięty w PKO BP, więc nie mógł być na nic innego przeznaczony, jestem spokojny o te sprawozdanie, wszystko jest zgodne z przepisami (…) Jest jeszcze Sąd Najwyższy, do którego możemy się odwołać, jestem przekonany, że w ostatecznym rozrachunku sprawa będzie rozstrzygnięta na naszą korzyść, bo sprawa jest czysta. Nie przejmuję się, śpię spokojnie”

Petru o nowym TNS: Był taki polityk, który kierował się wyłącznie sondażami. I go nie ma. To był Janusz Palikot

Petru o nowym TNS: Był taki polityk, który kierował się wyłącznie sondażami. I go nie ma. To był Janusz Palikot

– Najważniejszy jest ogólny trend. Jeśli szef partii kierowałby się wyłącznie sondażami, to by było źle. Był taki polityk, który kierował się wyłącznie sondażami i go nie ma. Tym politykiem był Janusz Palikot (…) Gorsze sondaże mnie podkręcają (…), ale ja się nie przejmuję jednym sondażem. Ci, którzy przejmują się sondażami na bieżąco, przegrywają wybory w dłuższym okresie –  mówił dziś w „Faktach po Faktach” Ryszard Petru, pytany o wyniki najnowszego sondażu TNS, wedle którego Nowoczesnej spadło poparcie – poniżej 10%.

Kwietniowy TNS: Traci PiS i Petru, zyskuje PO

Kwietniowy TNS: Traci PiS i Petru, zyskuje PO

PiS pozostaje na pierwszym miejscu, ale traci poparcie – podobnie jak Nowoczesna i ruch Kukiz’15 – to najnowszy, comiesięczny sondaż TNS. PiS może liczyć na 34% (-4). Na drugim miejscu PO z wynikiem 18% (+6). Na trzecim miejscu jest Nowczesna, która traci 9% (-4). Na czwartym Kukiz’15 z wynikiem 8% (-1). PSL i SLD mogą liczyć na 3% (PSL traci 1 pp, SLD bez zmian). 2% badanych popiera partię Razem (+1), KORWINa (bz) i TR (+2).

18% wyborców jest niezdecydowanych. Sondaż przeprowadzono w dniach 8 a 13 kwietnia na próbie 983 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

RPO zaskarżył ustawę o prokuraturze do TK

RPO zaskarżył ustawę o prokuraturze do TK

Adam Bodnar zaskarżył reformę prokuratury do Trybunału Konstytucyjnego. Jak czytamy w komunikacie RPO:

„Ustawa ta nadała ogromne uprawnienia politykowi. Minister sprawiedliwości może bezpośrednio wpływać na prowadzenie konkretnych spraw, decydować o zatrzymaniu, przeszukaniu czy tymczasowym aresztowaniu. Może o tym informować media a także może ujawniać tajemnicę śledztwa osobom, które nie pełnią żadnych funkcji publicznych.
Dając tak ogromne uprawnienia politykowi ustawodawca nie dał przy tym żadnych uprawnień jednostce, by mogła chronić swoje prawa i wolności.

Jak uzasadnia Bodnar:

„Rzecznik uważa za niekonstytucyjne to, że ustawa:

nakazuje prokuratorom wykonywać polecenia ministra sprawiedliwości (sprawującego urząd Prokuratora Generalnego) w sprawach konkretnych czynności procesowych w indywidualnych postępowaniach;
uprawnia ministra sprawiedliwości do zmiany lub uchylenia decyzji prokuratora;
uprawnia ministra sprawiedliwości do przejmowania spraw prowadzonych przez prokuratorów;
uprawnia ministra sprawiedliwości do udostępniania informacji z konkretnej sprawy osobom, które nie pełnią funkcji publicznych;
umożliwia ministrowi sprawiedliwości, bez wymogu uzyskania zgody prokuratora prowadzącego postępowanie, przekazanie mediom informacji z toczącego się postępowania przygotowawczego”

Pełny tekst uzasadnienia można przeczytać na stronie RPO:

Szydło do duńskiego dziennikarza: Wprowadzamy zmiany, których oczekują od nas Polacy, respektujemy zasady państwa prawa

Szydło do duńskiego dziennikarza: Wprowadzamy zmiany, których oczekują od nas Polacy, respektujemy zasady państwa prawa

Premier na dzisiejszej konferencji prasowej była pytana przez duńskiego dziennikarza o sytuację wokół TK i zmiany, które wprowadza PiS, a co do których instytucje europejskie mają poważne wątpliwości. Beata Szydło tłumaczyła:

„Polska jest państwem demokratycznym, w którym podejmowane są suwerenne decyzje co do wprowadzanych zmian i reform. Przyjmujemy takie reformy i wprowadzamy takie zmiany, których oczekują od nas obywatele. Otrzymaliśmy legitymację od obywateli, by przez kolejne lata prowadzić polskie sprawy. Realizujemy nasz program, bierzemy odpowiedzialność za Polskę”

Jak dodawała szefowa rządu:

„Zmiany wprowadzane przez nas w pełni realizują zasady demokratycznego państwa prawa. Wiele z tych rozwiązań wzorowanych jest na rozwiązaniach stosowanych w innych krajach UE. Rozumiemy, że jest zainteresowanie zmianami w Polsce, jesteśmy otwarci na przedstawianie wyjaśnień, jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską. Myślę, że część opinii o Polsce wyrażanych za granicą wynikała ze złych informacji lub ich braku. Opozycja także próbuje sprawy polskie rozgrywać za naszą granicą”

Szydło przekonywała, iż „na podstawie opinii Komisji Weneckiej toczą się w tej chwili prace w polskim parlamencie”. Stwierdziła też, iż „bardzo cenimy sobie to, że jesteśmy w UE i chcemy korzystać z doświadczenia i mądrości Unii”.

Gasiuk-Pihowicz o zespole ekspertów: PiS chce wojny z TK do grudnia, kiedy zostanie wymuszona zmiana prezesa TK

Gasiuk-Pihowicz o zespole ekspertów: PiS chce wojny z TK do grudnia, kiedy zostanie wymuszona zmiana prezesa TK

Kamila Gasiuk-Pihowicz odniosła się w Sejmie do dzisiejszej konferencji prof. Jana Majchrowskiego, który kieruje zespołem ekspertów powołanych przez marszałka Kuchcińskiego. Jak mówiła:

„Nie mamy żadnych złudzeń, ta konferencja wyraźnie pokazała, że PiS-owi nie zależy absolutnie na zakończeniu wojny z TK. Wręcz odwrotnie – PiS-owi zależy na tym, by prace tej komisji przeciągać jak najdłużej, a w konsekwencji – by trwał ten spór. PiS mydli ludziom oczy, chce wojny z TK, najprawdopodobniej aż do grudnia, kiedy to zostanie wymuszona zmiana prezesa Trybunału”

Posłanka Nowoczesnej zwróciła uwagę, że komisji powołanej przez marszałka Kuchcińskiego są wyłącznie eksperci związani z PiS. – Trudno mówić w takiej sytuacji o dialogu, to wyłącznie monolog PiS – mówiła Gasiuk-Pihowicz.

Nowoczesna z wnioskiem o udostępnienie listu Kuchcińskiego do Dudy. „Polacy mają prawo znać uzasadnienie”

Nowoczesna z wnioskiem o udostępnienie listu Kuchcińskiego do Dudy. „Polacy mają prawo znać uzasadnienie”

Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej skierowała wniosek o udostępnienie treści listu, jaki marszałek Kuchciński wysłał prezydentowi Dudzie w sprawie głosowania nad wyborem sędziego Jędrzejowskiego. Jak mówiła w Sejmie Lubnauer:

„Marszałek, na prośbę Prezydenta, musiał udzielić odpowiedzi, czy głosowanie na sędziego #TK odbyło się zgodnie z prawem. Polacy mają prawo wiedzieć, jak Marszałek uzasadnił w liście do #PAD wybór nowego sędziego TK, stąd nasz wniosek”.

Również w poniedziałek PO kontynuowała sprawę czwartkowego głosowania. Platforma zgłosiła do marszałka Sejmu wniosek o udostępnienie taśm z monitoringu, twierdząc, że może brakować aż 19 posłów PiS.

Jak mówił w Sejmie Marcin Kierwiński: Marszałek Kuchciński milczy, tak jakby nie zauważał sprawy. Kilkudniowe opóźnienie w reakcji jego i prokuratury jest niepokojące.

Waszczykowski: Timmermans nie został ponownie zaproszony do Polski

Waszczykowski: Timmermans nie został ponownie zaproszony do Polski

Jak powiedział minister Witold Waszczykowski w Luksemburgu, przed spotkaniem FAC (Foreign Affairs Council):

„Nie ma daty wizyty. Komisarz Timmermans nie został ponownie zaproszony do Polski. Nie zapraszałem Timmermansa, zaproszony był pan Juncker i oczekujemy realizacji tej wizyty. Ta wizyta odbędzie się prawdopodobnie w maju”

Prof. Majchrowski. Zespół ekspertów ds. TK „w ciągu tygodni” przedstawi dokument z rozwiązaniem problemu

Prof. Majchrowski. Zespół ekspertów ds. TK w ciągu tygodni przedstawi dokument z rozwiązaniem problemu

Chodzi o kompleksowe rozwiązanie problemu – mówił na konferencji prasowej prof. Jan Majchrowski o dokumencie, który przygotowuje sejmowy zespół ds. TK.

Ustaliliśmy w piątek sobie pewien sposób procedowania. Będziemy dążyli do tego, aby efektem naszej pracy był jeden dokument. Pierwsza część to będzie propozycja rozwiązania sytuacji – taka, która może być normatywnie skonsumowana przez Sejm. Część druga – to będzie uzasadnienie tej propozycji. W tej części będziemy się odnosić do rożnych opinii, zwłaszcza do opinii Komisji Weneckiej. Finalny dokumentu przyjmiemy w ramach konsensu. Nasze dyskusje wskazują, że taki konsens będzie.

Jak dodał:

Na razie nie mamy nawet elementów [dokumentu] na piśmie. Z tego wyłania się początkowy obraz drogi, którą chcielibyśmy pójść. Proszę liczyć to w tygodniach.

„Postaramy się rzetelnie przygotować rozwiązanie problemu” – mówił, i przyznał jednocześnie, że teraz zespół nie ma konkretnej propozycji rozwiązania. Kolejna konferencja planowana jest na 11 maja.

Morawiecki i Zwiercan z wspólnym oświadczeniem: Sprzeciwiamy się nagonce rozpętanej przez media

Morawiecki i Zwiercan z wspólnym oświadczeniem: Sprzeciwiamy się nagonce rozpętanej przez media

– Stanowczo sprzeciwiamy się nagonce rozpętanej przez media i część naszych kolegów posłów w związku z wydarzeniem przy wyborze sędziego TK. To nagonka niesłuszna i bezpodstawna, mająca podłoże wyłącznie polityczne – mówiła dziś na wspólnej konferencji prasowej z Kornelem Morawieckim Małgorzata Zwiercan.

Byli już posłowie klubu Kukiza’15 przeczytali także oświadczenie, w którym tłumaczą swoje zachowanie z czwartku. – Posłanka Zwiercan zrobiła dokładnie to, co ja sam był zrobił. Dała świadectwo prawdzie. Spowodowała, że mój głos nie został zmarnowany, działała w moim imieniu. Nie naruszyliśmy konstytucji, żadnej ustawy i regulaminu Sejmu – stwierdził Morawiecki, za którego Zwiercan zagłosowała ostatnio na sali plenarnej.

Czabański: Wygaszenie umów w mediach publicznych może być ograniczone do stanowisk kierowniczych

Czabański: Wygaszenie umów w mediach publicznych może być ograniczone do stanowisk kierowniczych

Jak mówił Krzysztof Czabański w 'Salonie politycznym Trójki” w rozmowie z Beatą Michniewicz:

„Jeszcze robimy symulacje [ile będzie wynosić opłata audiowizualna], czy tych pieniędzy rzeczywiście starczy na zbudowanie fundamentów pod media publiczne. Nie będzie to więcej niż 15 zł. Warto powiedzieć, że my szykujemy obniżkę abonamentu i uproszczenie systemu. W tej chwili ten system jest strasznie dolegliwy i jest 22,7 zł miesięcznie, a to, że obywatele w większości nie przestrzegają, to smutne, ale niezgodne z prawem (…) Skandalem jest to, że obywatele nie przestrzegają prawa na wezwanie premiera Tuska”

Czabański dodał, że nowy system finansowania ma obowiązywać od przyszłego roku. Pytany, kiedy Sejm może zająć się może zająć się projektem tzw. duży ustawy medialnej, wiceminister kultury stwierdził:

„Albo na ostatniej sesji kwietniowej będą rozpatrywane… Jeszcze nie ma ich w Sejmie, ale lada chwila mogą wpłynąć. One są gotowe, dosłownie parę kwestii wymaga rozstrzygnięcia”

Pytany o wygaszenie umów wszystkim pracownikom mediów publicznych, Czabański przyznał, jest wariant, za którym się pojawia się więcej argumentów, by wygaszanie umów dotyczyło tylko stanowisk kierowniczych – tak, jak było przy przekształceniu Radiokomitetów w spółki prawa handlowego w 1992 roku.

W ciągu najbliższych paru dni te decyzje zapadną – dodał Czabański.