Live

Holecka: Czy NATO na wschodniej flance to fakt? Macierewicz: To fakt, ale od wielu lat

Holecka: Czy NATO na wschodniej flance to fakt? Macierewicz: To fakt, ale od wielu lat

Czy NATO na wschodniej flance to fakt? – zapytała Antoniego Macierewicza Danuta Holecka w studiu „Dziś wieczorem” TVP.

To fakt, ale to fakt od wielu lat. Nowym faktem jest to, że na wschodniej flance będą zarówno wojska NATO, jak i wojska Stanów Zjednoczonych, Ameryki Północnej. Mówimy o stałej, wysuniętej obecności – odpowiedział szef MON.

Macierewicz doprecyzował też: – Mówimy o stałej obecności sprzętu i ludzi, którzy zapewne w jakichś cyklach kwartalnych czy półrocznych będą się zmieniali. Ale stale będzie ich obecność bojowa, a nie tylko ćwiczeniowa.

Senat jutro zajmie się 500+

Senat jutro zajmie się 500+

W piątek Senat zajmie się uchwaloną dzisiaj przez Sejm ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, czyli rządowym programem Rodzina 500+.

Jednodniowe posiedzenie, zwołane specjalnie w celu rozpatrzenia 500+, rozpocznie się o 12:00.

Pośpiech jest wskazany, bo ustawa – z uwagi na vacatio legis – musi zostać uchwalona jeszcze w lutym. Pierwotnie Senat w tym miesiącu miał zebrać się tylko raz, 17-19 lutego.

Można przypuszczać, że prezydent, po otrzymaniu ustawy, bezzwłocznie ją podpisze.

Bugaj o swojej rezygnacji z Narodowej Rady Rozwoju: Nie chcę być identyfikowany z polityką rządową

Bugaj o swojej rezygnacji z Narodowej Rady Rozwoju: Nie chcę być identyfikowany z polityką rządową

– Inaczej sobie wyobrażałem funkcjonowanie Narodowej Rady Rozwoju. Po drugie, nie chciałbym być identyfikowany z rządową polityką teraz. A zostały przeprowadzone złe rozwiązania, tak że za zgodą prezydenta – mówił dziś w „Faktach po Faktach” Ryszard Bugaj o swojej rezygnacji z NRR. – Falandyzacja prawa posunęła się daleko, a prezydent żyruje to wszystko, w końcu spadnie na niego za to odpowiedzialność – dodawał profesor.

Miller o słowach Kaczyńskiego: Nie czuję, żebym żył w państwie, którego niepodległość jest zagrożona

Miller o słowach Kaczyńskiego: Nie czuję, żebym żył w państwie, którego niepodległość jest zagrożona

– Nie czuję się, jak bym żył w państwie, którego niepodległość jest zagrożona, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie – stwierdził dziś Leszek Miller w „FpF”, nawiązując do wczorajszych słów Jarosława Kaczyńskiego z miesięcznicy smoleńskiej.

Protasiewicz: Nowoczesna? Na razie nie mam takich planów. Ze Schetyną nie używamy kos

Protasiewicz: Nowoczesna? Na razie nie mam takich planów. Ze Schetyną nie używamy kos

– Wyobraźnia dziennikarska nie zna granic. Rozmawiam z panem przewodniczącym Schetyną o sytuacji w PO, również na Dolnym Śląsku. I tutaj raczej rozmowy, niż używamy kos. Współpraca jest możliwa, ale czy będzie… – mówił dziś w „Tak Jest” Jacek Protasiewicz, pytany o doniesienia „Gazety Wrocławkiej”, wedle których polityk PO – skonfliktowany z Grzegorzem Schetyną – miałby przejść do Nowoczesnej. – Na razie nie mam takich planów – uciął krótko Protasiewicz.

Szydło jutro w Berlinie spotka się z Merkel. Konferencja o 13:30, później wystąpienie na forum Fundacji Koerbera

Szydło jutro w Berlinie spotka się z Merkel. Konferencja o 13:30, później wystąpienie na forum Fundacji Koerbera

W piątek Beata Szydło będzie przebywać z wizytą w Berlinie, gdzie spotka się z Angelą Merkel.

Lunch roboczy z udziałem premier Polski i kanclerz Niemiec rozpocznie się o 12:10.

Następnie, o 13:30 odbędzie się wspólna konferencja Szydło i Merkel.

Ostatni zaplanowany punkt to wystąpienie premier Szydło o 14:20 na forum Fundacji Koerbera.

We wtorek posiedzenie Zarządu PO

We wtorek posiedzenie Zarządu PO

Jak się dowiadujemy, w najbliższy wtorek odbędzie się posiedzenie Zarządu Platformy Obywatelskiej. Poprzedni odbył się tydzień temu, gdy PO zaprezentowała swoją kontrpropozycję do 500+. Wtedy tematem dyskusji była przede wszystkim ta propozycja, we wtorek mają być omawiane inne sprawy partyjne.

Kowalczyk: Nowy kształt projektu podatku od handlu po 18 lutego. „Sobota jak każdy inny dzień”

Kowalczyk: Nowy kształt projektu podatku od handlu po 18 lutego

Po sejmowych rozmowach ministrów Gowina i Kowalczyka z protestującymi handlowcami, Henryk Kowalczyk zapewnił:

„To były bardzo konstruktywne rozmowy. Uzgodniliśmy zapis o franczyzie tak, by tylko i wyłącznie znak nie wiązał [wszystkich]. Franczyza to znak z powiązaniem kapitałowym. Będzie też zwiększenie kwoty wolnej, ale to zależy czy będzie to podatek progresywny czy liniowy. To wynika ze zgłoszeń KE. Kolejne dwa zapisy to oczywiście zaliczenie kosztu tego podatku do kosztów uzyskania przychodu i uzgodniliśmy, że sobota będzie [traktowana] jak każdy inny dzień. Zastanowimy się nad sensownością specjalnego opodatkowania niedzieli.

Poczekamy do 18 lutego

„Zaczekamy do opinii Rady Dialogu Społecznego 18 lutego, po uzyskaniu opinii zaprezentujemy projekt, najpierw go zaprezentujemy zainteresowanym sposobom. Jeśli będzie akceptacja, to zaczną się formalne prace”

Jak mówi Kazimierz Mars z „Lewiatana”:

„Dziś po rozmowach doszliśmy do paru punktów porozumienia. Ten projekt nie przejdzie w tej formie. Słowo franczyza będzie doprecyzowane. Będzie wyłączona sobota z progresywnego podatku, niedziela nie wiadomo. Kwota będzie odliczona od kwoty opodatkowania. Będzie kosztem. I tak to na dzień dzisiejszy wygląda

Minister Kowalczyk zaprosił do Sejmu delegację protestujących handlowców

Minister Kowalczyk zaprosił do Sejmu delegację protestujących handlowców

Minister Henryk Kowalczyk spotkał się pod Sejmem z przedstawicielami handlowców protestujących przeciwko podatkowi od handlu. Kowalczyk po krótkiej rozmowie zaprosił delegację na spotkanie w Sejmie.

protest2

Sejm nie wybrał Mateusza Szczurka na członka RPP

Sejm nie wybrał Mateusza Szczurka na członka RPP

Posłowie odrzucili kandydaturę Mateusza Szczurka na nowego członka Rady Polityki Pieniężnej. Wcześniej Komisja Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała jego kandydaturę.

Szczurek został jedynym kandydatem po tym, jak PiS wycofał poparcie dla Henryka Wnorowskiego. Partia rządząca w przyszłym tygodniu ma przedstawić nowego kandydata.

Chwilę wcześniej Sejm przegłosował także rządowy projekt ograniczający możliwość odbierania dzieci rodzicom wyłącznie z powodu biedy.

Projekt zmiany Konstytucji do komisji. Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie

Projekt zmiany Konstytucji do komisji. Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie

Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu zmiany Konstytucji autorstwa Kukiz ’15. Oznacza to, że projekt trafi teraz do Komisji Ustawodawczej w celu rozpatrzenia.

„Za” odrzuceniem projektu głosowało 177 posłów, przeciw – 250, a wstrzymało się 2 posłów.

Posłowie PiS Zbigniew Ziobro i Michał Wójcik głosowali – razem z PO – „za” odrzuceniem projektu. Z kolei Wiesław Krajewski – także z PiS – wstrzymał się od głosu.

Kluby PO, Nowoczesnej i PSL w całości głosowały „za” odrzuceniem. Projekt poparły więc tylko kluby PiS i Kukiz ’15.

Projekt dotyczy Trybunału Konstytucyjnego i zakłada przede wszystkim wygaszenie kadencji obecnych sędziów TK, w ciągu 60 dni od wejścia w życie nowelizacji, a co za tym idzie, wybór nowych sędziów.

Nowelizacja zwiększa skład TK do 18 sędziów oraz wprowadza zasadę, że ich wybór poprzez Sejm następuje większością 2/3. W projekcie zapisano też, że prezesa i wiceprezesa TK powołuje prezydent spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału.

Sejm uchwalił 500+. 3 posłów PO przeciw

Sejm uchwalił 500+. 3 posłów PO przeciw

„Za” przyjęciem programu 500+ głosowało 261 posłów, przeciw – 43, a wstrzymało się 140 posłów. Co ciekawe, 3 posłów PO zagłosowało – razem z Nowoczesną – przeciwko projektu. To Joanna Mucha, Jolanta Hibner i Michał Jaros.

Więcej – tu