Szałamacha: Deficyt w projekcie budżetu na 2016 nie przekracza 2,8% PKB. Wzrost PKB – 3,8%

Jak poinformował na briefingu minister finansów Paweł Szałamacha, deficyt sektora finansów publicznych zapisany w nowym projekcie budżetu na 2016 rok – którym we wtorek zajmie się rząd – nie przekracza 2,8% PKB.

Szałamacha poinformował, że planowane wydatki w budżecie na przyszły rok wyniosą 368 mld złotych, a dochody – 313 mld zł. Deficyt wyniesie więc maksymalnie prawie 55 mld – dokładnie 54,7 mld złotych.

Inflacja ma wynieść 1,7%, a wzrost PKB – 3,8%. – Budżet na 2016 rok jest bezpieczny, trzyma deficyt w ryzach, a zarazem realizuje priorytetowy program rządu wsparcia rodzin – mówił Szałamacha.

Minister finansów mówił też o programie 500+:

„On ma dwa niejako wymiary. Przede wszystkim cieszy demografów czy osoby, które zajmują się polityką równościową w kraju, ponieważ ma szanse zatrzymać emigrację oraz skłonić obywateli do posiadania większej ilości dzieci, a taki jest nasz cel. Ten bodziec ekonomiczny ma pomóc im zredukować stres czy napięcia ekonomiczne, poczucie niepewności, które się wiąże i ciężary, które się noszą z większą rodziną”

Dalej mówił:

„Ale on także ma drugą stronę, która cieszy ekonomistów. Pomimo, że jest bardzo dużym wysiłkiem dla finansów publicznych, to jest także bardzo silnym impulsem popopytowym. W związku z tym on urealnia tę prognozę wzrostu PKB – te 3,8% w świetle tych wydatków jest bardzo realny, a nawet spotkaliśmy się z kosztami, które mówią, że ta prognoza może być przekroczona, tzn. PKB może wzrosnąć w szybszym tempie. Pamiętamy, że w latach 2006-2007, kiedy rządziło PiS, dynamika znacznie przekraczała 5%, a w drugim roku 6% PKB. To były bardzo dobre lata dla naszego kraju. Naszym celem jest powrót do dobrych lat. 3,8% na 2016 rok to dobry start, ale mamy nadzieję na więcej w następnych latach”