PAD: PO naruszyła demokrację i zawłaszczyła Trybunał. Uchwały nowego Sejmu są wiążące. I ja je wykonuję
– Gratuluję wyboru dokonanego przez Sejm, uchwałą z 2 grudnia, gratuluję złożenia ślubowania. Gratuluję objęcia niezwykle ważnego dla Rzeczpospolitej Polskiej urzędu sędziego TK – mówił dziś prezydent Duda podczas zaprzysiężenia Julii Przyłębskiej na sędziego TK. Jak tłumaczyła głowa państwa:
„Wokół sytuacji związanej z wyborem sędziów TK, narosło wiele nieprawd wypowiadanych przez różne osoby w mediach. Otóż trzeba sobie powiedzieć jasno i wyraźnie. Mieliśmy w tym roku wybory parlamentarne. One zmieniły całkowicie polską scenę polityczną. Władza parlamentarna od samego początku polskiej demokracji wyłania skład TK. Działo się to do tej pory w sposób pluralistyczny, co zapewniało pluralizm polityczny Trybunałowi. Do zaburzenia tej sytuacji po raz pierwszy miało dojść właśnie w tym roku”
Duda dodawał:
„Niestety, tuż przed wyborami poprzednia większość gwałtownie przyspieszyła pracę nad nową ustawą o TK. Wprowadzając przepis, który stojąc w sprzeczności z regulaminem Sejmu, dopuścił do wyboru sędziów TK w innym trybie. Od samego początku wielu odpowiedzialnych ludzi twierdziło, że to naruszenie zasad demokratycznego państwa. Są zresztą na ten temat jednoznaczne opinie prawne w Biurze Analiz Sejmowych. Stąd też mając na uwadze te opinie i swój osobisty pogląd jako prezydent, wstrzymywałem się z przyjęciem ślubowania od sędziów, albowiem uważałem, że stanowiło to naruszenie demokracji – sposób, w jaki zostali oni wybrani. Uznawałem to za próbę jednoznacznego zawłaszczenia politycznego Trybunału. Skutek byłby taki, że poprzednia większość parlamentarna miałaby w TK – po wyborach – 14 z 15 sędziów. Nigdy do tej pory w naszej historii III RP takiej sytuacji. Byłaby to sytuacja, która oznaczałaby sprzeczność z zasadą pluralizmu, zasadą istoty demokratycznego państwa prawnego”
Prezydent mówił jeszcze – mając na myśli działania PO w poprzedniej kadencji:
„Uchwały te zostały wówczas podjęte z istotnym naruszeniem prawa i Konstytucji. W efekcie po wyborach parlamentarnych, Sejm obecnej kadencji w nowej większości, najpierw stwierdził nieistnienie mocy prawnej tamtych uchwał i ich nieobowiązywanie, a następnie wybrał nowych sędziów TK. Dziś dokonało się dopełnienie tego aktu (…) Uchwały nowego Sejmu są wiążące. I ja je wykonuję. Orzeczenie Trybunału nie unieważnia uchwał podjętych przez Sejm”