Live

Kuchciński: Orzeczenie TK ma walor historyczny

Kuchciński: Orzeczenie TK ma walor historyczny

Odnosząc się do dzisiejszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego pragnę stwierdzić, że ma ono przede wszystkim walor historyczny, albowiem odnosi się do sytuacji prawnej, która jednak w ostatnich dniach uległa zasadniczej zmianie – pisze w oświadczeniu opublikowanym na stronie Sejmu Marek Kuchciński.

W opinii marszałka, dzisiejszy wyrok potwierdza, że ustawa o TK przyjęta w poprzedniej kadencji Sejmu była obarczona wadami konstytucyjnymi, a ostatnie wydarzenia wskazują, że nadszedł czas na głęboką refleksję nad modelem funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego.

Kuchciński uważa, że konieczne zmiany powinny zmierzać w kierunku stworzenia mechanizmów gwarantujących działalność Trybunału Konstytucyjnego w oderwaniu od wpływów politycznych.

Apeluję do wszystkich sił politycznych o współpracę i wsparcie inicjatyw realizujących powyższe założenia – kończy marszałek Sejmu.

Szef klubu PiS: Decyzja TK ma charakter historyczny, nijak ma się do wyboru nowych sędziów

Szef klubu PiS: Decyzja TK ma charakter historyczny, nijak ma się do wyboru nowych sędziów

– Decyzja Trybunału ma charakter historyczny, odnosi się do wydarzeń, które miały miejsce w tamtej kadencji. Rozumiem, że wnioski, jakie należy wyciągnąć z tego wyroku TK, odnoszą się do przeszłości – w pewnej części. Natomiast nie ma się to nijak do tego, co zdarzyło się wczoraj – to znaczy do wyboru sędziów TK przez Sejm – przekonywał dziś na briefingu Ryszard Terlecki.

Szef klubu PiS podkreślał, iż wybór sędziów w środę „oczywiście był ważny”: – Kadencja się skończyła, Sejm wybrał wczoraj sędziów, czterch z nich zostało zaprzysiężonych. Jest pięciu wybranych, czterech zaprzysiężonych, zostanie zaprzysiężony i ten piąty sędzia gdy upłynie kolejna kadencja. I to jest rzeczywistość. A my dyskutujemy o kwestiach historycznych.

Budka: Przepraszam, że dokonano wyboru 2 sędziów za dużo. PAD powinien przyjąć ślubowanie od 3

Budka: Przepraszam, że dokonano wyboru 2 sędziów za dużo. PAD powinien przyjąć ślubowanie od 3

– Szanujemy każdy wyrok Trybunału. Mogę przeprosić za to, że dokonano wyboru o dwóch sędziów za dużo – mówił na briefingu prasowym Borys Budka w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego, przyznając się tym samym do błędu PO w poprzedniej kadencji. Jak dodawał:

„Żałuję raz jeszcze, że prezydent i większość sejmowa nie zechcieli zaczekać do dzisiejszego orzeczenia. Nie mielibyśmy wówczas tego kryzysu. Nie mielibyśmy narażenia autorytetu TK i prezydenta, na zarzuty działania niezgodnego z Konstytucją. Liczę, że prezydent niezwłocznie – tak, jak wskazał TK – dokona zaprzysiężenia 3 legalnie wybranych sędziów Trybunału, których wybór nastąpił 8 października”

Budka przekonywał:

„Należy powtórzyć procedurę wyboru 2 sędziów. Zgodnie z ustawą, która obowiązuje. I będziemy mogli spokojnie porozmawiać o kandydatach i nie dopuścić do powstania podobnego kryzysu w przyszłości”

Polityk odniósł się też do wypowiedzi marszałka Kuchcińskiego:

„Jeśli marszałek Sejmu kwestionuje orzecznie TK, to to jest niegodne”

PiS przedstawia ustawę o podatku bankowym. Wejście w życie – 1 lutego 2016, zysk w I roku – 4 mld

PiS przedstawia ustawę o podatku bankowym. Wejście w życie – 1 lutego 2016, zysk w I roku – 4 mld

– Podatkiem bankowym będą objęte banku krajowe, oddziały banków zagranicznych, odziały instytucji kredytowych, SKOK-i i Krajowe Zakłady Ubezpieczeń. Podstawą opodatkowania, z uwzględnieniem różnego rodzaju obniżeń dokonanych na podstawie także ustawy, jest nadwyżka sumy wartości aktywów podatnika przynosząca kwotę 4 mld zł – mówił dziś na konferencji prasowej Wojciech Jasiński, przedstawiając projekt ustawy PiS, który dziś trafi do Sejmu.

Budżet – jak szacuje PiS – zyska na tym 4 mld zł w pierwszym roku, a w kolejnych latach – 5-6 mld zł rocznie. Ustawa ma obowiązywać od 1 lutego 2016 roku. Nowym podatkiem, w wysokości 0.39 proc. rocznie, a 0.0325 proc. miesięcznie, mają być objęte wszystkie aktywa.

O 20:00 orędzie PAD

O 20:00 orędzie PAD

Prezydent Andrzej Duda o 20:00 w TVP1 – bezpośrednio po „Wiadomościach” – wygłosi orędzie do narodu.

Premier Szydło spotkała się w Pradze z Wiktorem Orbanem

Premier Szydło spotkała się w Pradze z Wiktorem Orbanem

Szefowa polskiego rządu przebywa w Pradze, gdzie rozpoczyna się szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Premier Szydło jest już po rozmowie z premierem Węgier Wiktorem Orbanem.

Rozprawa przed TK zamknięta. Ogłoszenie orzeczenia o 14:00

Rozprawa przed TK zamknięta. Orzeczenie o 14:00

Po wysłuchaniu wniosków końcowych stron sędzia Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz ogłosiła zamknięcie czwartkowej rozprawy w TK. Ogłoszenie orzeczenia ws. konstytucyjności czerwcowej nowelizacji ustawy o TK ma nastąpić o 14:00

Bodnar w TK: Bez niezależności Trybunału decydować będzie tylko dyktatura większości

Bodnar w TK: Bez niezależności Trybunał decydować będzie tylko dyktatura większości

Jak mówił w TK Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar:

„Rzecznik uważa, że przepisy pozwalające na wybór 2 sędziów na miejsce tych, których kadencja upływa w grudniu 2015 są niezgodne z Konstytucją. Argument można sprowadzić do tego: Za wybór konkretnych sędziów powinien być odpowiedzialny Sejm tej kadencji, w czasie której nastąpiło zakończenie kadencji sędziów. Nie można tego typu wyborów dokonywać awansem, na przyszłość i w zakresie przepisów pozwalających na wybór sędziów, których kadencja kończy się w grudniu, Sejm przekroczył swoją kadencję”.

Jak powiedział później:

„Sejm naruszył zasadę trójpodziału władz. Niniejsza sprawa ma znaczenie znacznie poważniejsze niż tylko techniczne rozstrzygnięcie, czy przepisy ustawy czerwcowej są zgodne z konstytucją. Nasza demokracja to demokracja konstytucyjna. Jest oczywiste, że władzę ustawodawczą i wykonawczą sprawują przedstawiciele większości. Posiadanie większości musi się wiązać z ograniczeniami. Te ograniczenia wynikają z Konstytucji, z istnienia i funkcjonowania szeregu organów i instytucji mających na celu zapewnienie trójpodziału władz”.

Bodnar zacytował później esej Hansa Kelsena „Kto powinien być strażnikiem Konstytucji?”. Jak powiedział:

„Trybunał Konstytucyjny to nie dziedzictwo socjalizmu, ale nasza wielka zdobycz, która przybliżyła nas do państw demokratycznych. To jest już prawie 30-letnia tradycja. Sąd konstytucyjny nie jest sądem dbającym o popularność. Wyroki są różnie odbierane, bo muszą uwzględniać różne racje. Podejmowanie decyzji przez Sejm na zasadzie woli większości, przy zignorowaniu kwestii ustawowych i konstytucyjnych to otwarte kwestionowanie niezależności TK. Jeśli godzimy się na utratę niezależności TK, to godzimy się na utratę organu, który chroni naszych praw. Nie będzie organu, który będzie kontrolować zgodność aktów normatywnych z konstytucją. Decydować będzie wyłącznie – jak to określa Kelsen – dyktatura większości”.

Brejza: Były działacz PZPR, poseł PiS, nielegalnie forsował kandydatów do TK. To rekomunizacja Polski

Brejza: Były działacz PZPR, poseł PiS, nielegalnie forsował kandydatów do TK. To rekomunizacja Polski

Jak stwierdził dziś na konferencji prasowej w Sejmie poseł PO, nawiązując m.in. do przeszłości prokuratora Piotrowicza, wczorajszej debaty w Sejmie i przyjęciu ślubowania od nowych sędziów przez prezydenta:

“Mieliśmy do czynienia z kontynuacją nocnego serialu zawłaszczania państwa przez PiS. Mamy czarny dzień dla polskiej demokracji. Możemy mówić dziś o końcu złudzeń. Koniec teatru, który prezentował również Andrzej Duda. Prezydent nie jest już strażnikiem Konstytucji. Jest strażnikiem statutu PiS. Mimo to wierzymy, że Konstytucja się obroni. Że państwo siłą swoich instytucji demokratycznych obroni demokrację i nie pozwoli na zamach na władzę sądowniczą. I rekomunizację Polski. Były członek PZPR – poseł PiS – forsował nielegalnie kandydata na sędziego TK – również z PZPR. To jest proces rekomunizacji. Ten Sejm jest bliski sejmowi PRL – gdzie również nie było dyskusji, pytań, gdzie marszałek nie był marszałkiem Sejmu, tylko komunistycznej partii – tak jak dziś marszałek Kuchciński jest marszałkiem PiS-u”

Nowacka na proteście pod TK: PiS serwuje nam potężną zmianę – od demokracji do demokratury

Nowacka na proteście pod TK: PiS serwuje nam potężną zmianę – od demokracji do demokratury

– Widać, jak bardzo Polki i Polacy mobilizują się wokół tematu, wydawałoby się, na co dzień odległego, czyli TK. W ślad za łamaniem dobrych obyczajów, de facto prawa, idzie łamanie Konstytucji i odbieranie nam wolności i praw – mówiła w rozmowie z Piotrem Witwickim – pod siedzibą TK, gdzie trwają protesty – Barbara Nowacka. Jak dodawała:

„Źle, że nie ma głosu lewicy w Sejmie. Ten brak głosu będzie widoczny jeszcze bardziej, kiedy PiS zacznie wprowadzać część reform gospodarczych, ekonomicznych i społecznych, które – jak sądzę – nie zawsze będą spełniały standardy równych prawa i równych szans. O czym zawsze mówiła lewica. Nawet teraz widzimy, jak bardzo mocno potrzebna jest silna opozycja”

Liderka Zjednoczonej Lewicy przekonywała:

„Myślę, że Platforma ma sporo racji w ocenianiu sytuacji jako bardzo złej. Czy to jest już zamach stanu? Nie. To dopiero początek działań PiS. Potężnej zmiany, która prowadzi nas z demokracji do demokratury. Do rządów partii, która nie będzie szanowała głosów innych od swojego – nie będzie słuchać nawet głosów swoich wyborców”

TK odrzucił wniosek Sejmu i nie odroczył rozprawy

TK odrzucił wniosek Sejmu i nie odroczył rozprawy

Trybunał Konstytucyjny nie przychylił się do wniosku Sejmu i nie odroczył rozprawy, podczas której badana jest konstytucyjność czerwcowej nowelizacji ustawy o TK. Nie przychylił się też do wniosku o rozszerzenie składu sędziowskiego. Jak wcześniej mówił Marek Ast z PiS:

„Konstytucyjność ustawy o TK jako sprawy ustrojowej powinien zbadać pełny skład Trybunału Konstytucyjnego, a nie zaś skład pięcioosobowy”

Posłowie PO oraz RPO wnieśli wcześniej o oddalenie wniosku Sejmu. TK orzeka w składie 5 sędziów, pod przewodnictwem sędzi Sławomiry Wronkowskiej-Jaśkiewicz. PO reprezentuje Borys Budka, Sejm – poseł Ast.

Budka w TK: Osoby wybrane wczoraj przez Sejm nie mają prawa nazywać się sędziami TK. Wybór jest nieważny

Budka w TK: Osoby wybrane wczoraj przez Sejm nie mają prawa nazywać się sędziami TK. Wybór jest nieważny

Jak mówił dziś były minister sprawiedliwości w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego:

– Osoby wybrane wczoraj [przez większość sejmową] na stanowiska sędziów TK nie są [prawnie] sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Są to osoby, nie mające prawa tytułować się tym jakże zaszczytnym, ważnym ustrojowo tytułem. Z prostej przyczyny – ich wybór jest nieważny – mówił dziś w Trybunale Konstytucyjnym Borys Budka.