Live

PBSz: Przywódcy UE chcą, by problem uchodźców został rozwiązany poza granicami Unii

PBSz: Przywódcy UE chcą, by problem uchodźców został rozwiązany poza granicami Unii

– Zapraszamy do aktywnej współpracy Turcję, zależy nam, by była ta współpraca bardzo aktywna, również w kontekście energetyki. Sprawa migrantów zostanie rozwiązana w ten sposób, że będzie próba rozwiązania sytuacji poza granicami UE – przyznała dziś na konferencji prasowej po szczycie UE-Turcja Beata Szydło.

Premier stwierdziła też, że Polska chce nieść pomoc humanitarną w ramach działań UE ws. uchodźców, podkreśliła również, że rząd nie zgadza się na ustanowienie nowych kwot imigrantów. – Kolejne kwoty to nie rozwiązanie problemu, to pogłębianie problemu. Przywódcy państw UE skłaniali się ku rozwiązaniu, by problem uchodźców przy użyciu środków finansowych rozwiązywać poza granicami UE – mówiła Szydło.

I przyznała, iż w kuluarach miała „bardzo sympatyczną rozmowę” z kanclerz Angelą Merkel. – Rozmawialiśmy o współpracy – powiedziała Szydło.

Szefowe rządu towarzyszyli na spotkaniu z dziennikarzami ministrowie Konrad Szymański i Paweł Szefernaker, który prowadził konferencję premier.

PBSz: Decyzja o podziale środków na następnym szczycie. Stanowisko państw V4 jest zbieżne

PBSz: Decyzja o podziale środków na następnym szczycie. Stanowisko państw V4 jest zbieżne

– To, co najważniejsze – podjęliśmy decyzję, że sprawa migrantów zostanie rozwiązana tak, by ten problem rozwiązać poza granicami UE. Jednocześnie konieczne jest wzmocnienie kontroli zewnętrznych i pomoc humanitarna. Decyzja o tym, jaki będzie podział środków będzie dyskutowana na następnym szczycie. W swoim wystąpieniu podkreśliłam, że musi to być zasada sprawiedliwości i solidarności – mówiła dziś po szczycie UE-Turcja premier Szydło. Jak podkreślała:

„Przed posiedzeniem odbyło się posiedzenie Grupy Wyszehradzkiej – nasze stanowisko jest zbieżne, wszystkie 4 państwa przyjęły taką samą strategię. Myślę, że można powiedzieć o tym, że w sprawie problemu, który od dłuższego czasu jest dyskutowany i staje się coraz poważniejszy, wykonano krok do przodu, w celu rozwiązania tego problemu. W swoim wystąpieniu podkreśliłam, że nie zgadzamy się na ustanowienie nowych kwot. Ten temat będzie jeszcze dyskutowany, ale dla nas są jasne konkluzje, które dziś zostały podjęte: problem z imigrantami ma zostać rozwiązany poza granicami UE”

Premier Szydło rozmawiała z kanclerz Merkel tuż przed rozpoczęciem szczytu UE-Turcja

Premier Szydło rozmawiała z kanclerz Merkel tuż przed rozpoczęciem szczytu UE-Turcja

W Brukseli rozpoczął się szczyt UE-Turcja, pierwsze spotkanie liderów Unii z udziałem premier Szydło. Tuż przed rozpoczęciem spotkania szefowa polskiego rządu rozmawiała chwilę z kanclerz Merkel.

PAD: Naprawa polskiej armii zostanie dokończona

PAD: Naprawa polskiej armii zostanie dokończona

Jak mówił PAD na uroczystości z okazji Dnia Podchorążego:

„Chcę wam powiedzieć, że prezydent jest tą tradycją przejęty. Chcę powiedzieć, że jest z wami. Chcę, byście byli przekonani, że razem z ministrem obrony narodowej jest gotów prowadzić sprawy obrony Rzeczypospolitej Polskiej, polskiego wojska w jak najlepszym kierunku. Ten najlepszy kierunek to przede wszystkim wzmacnianie potencjału państwa. Mówiąc krotko: dążenie do silnego państwa”

Dalej mówił:

„Wielokrotnie już powtarzałem te słowa prezydenta Kaczyńskiego: państwa, które będzie w stanie pomagać słabym i nie będzie musiało bać się silnych. Jeśli chodzi o polskie wojsko, to przede wszystkim budowanie jego potencjału i jeżeli chodzi o wyszkolenie żołnierzy i jeżeli chodzi o wyposażenie polskiego wojska, które obok bezpieczeństwa ma służyć także poprawieniu zdolności bojowej. To niezwykle istotne zadanie”

Prezydent mówił też o naprawie polskiej armii:

„Plan naprawy polskiej armii jest kontynuowany. I ta naprawa zostanie z całą pewnością dokończona. To, co tej pory zostało zrobione dobrze, będzie kontynuowane. To, co było robione źle, zostanie naprawione odpowiedzialnie i uczciwie. Dla RP, dla polskiego społeczeństwa i dla was, żołnierze, czyli z uwzględnieniem także waszych interesów”

W niedzielę premier Szydło, w poniedziałek wicepremier Morawiecki w Brukseli

Dziś Szydło, w poniedziałek Morawiecki w Brukseli. W planie spotkania z kluczowymi komisarzami

Niedziela to dzień szczytu UE-Turcja z udziałem premier Beaty Szydło, a w poniedziałek na posiedzeniu Rady ds. konkurencyjności zadebiutuje wicepremier Mateusz Morawiecki. Rada – z udziałem komisarz Bieńkowskiej – będzie poświęcona nowej strategii dotyczącej rynku wewnętrznego. Morawiecki ma w planach spotkania z kluczowymi komisarzami: wiceprzewodniczącymi KE Fransem Timmermansem i Jyrkim Katainenem, który odpowiada w KE za miejsca pracy, wzrost i inwestycje.

Szydło na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej przed szczytem UE-Turcja [WIDEO]

Szydło na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej przed szczytem UE-Turcja [WIDEO]

Przed szczytem UE-Turcja odbyło się tradycyjne spotkanie Grupy V4, pierwsze z udziałem premier Beaty Szydło. Planowany tekst porozumienia – na czym szczególnie zależało państwom Wyszehradu – zakłada, że UE nie będzie inicjować nowych programów relokacji i przyjmowania uchodźców.

Szydło w czwartek spotka się w Pradze z liderami Grupy w Pradze.

Szkic porozumienia UE-Turcja: 3 mld euro unijnej pomocy i regularne spotkania

Szkic porozumienia UE-Turcja: 3 mld euro unijnej pomocy i regularne spotkania

Wstępna wersja porozumienia UE-Turcja zakłada, że kraje wspólnoty przeznaczą 3 mld euro na pomoc humanitarną dla Turcji. Wkład Polski ma wynosić 71 milionów euro (około 220 mln złotych). W tekście deklaracji znajduje się też zapis o przyspieszeniu dyskusji na temat wejścia Turcji do UE.

Krążący wśród brukselskich dziennikarzy tekst zakłada też, że szczyty UE-Turcja mają odbywać się dwa razy do roku, UE zobowiązuje się też do otwarcia – poza rozdziałem 17 rozmów akcesyjnych (sprawy gospodarcze) – kolejnych etapów rozmów o członkostwie. Turcja ma natomiast – co jest kluczowe – przyjmować tych imigrantów, którzy nie uzyskali azylu w krajach UE. Ten proces ma być połączony z liberalizacją programu wizowego dla Turków. Porozumienia potwierdza kształt istniejących unijnych programów relokacji. Co było ważne dla Grupy V4, porozumienia nie wprowadza nowych programów przyjmowania uchodźców, potwierdza tylko istniejące. Turcja (pkt 7) ma też zobowiązać się w ramach tzw. Joint Action Plan do zamknięcia swoich granic.

Rząd Szydło będzie zapewne uzasadniał, że wydatek 70 mln euro jest zgodny z kampanijnymi obietnicami i przekazem, że Polsce zależy przede wszystkim na udzielaniu pomocy humanitarnej uchodźcom poza granicami UE.

draft8ac

„Trzeba bronić wolności” – Newsweek zapowiada okładkowy wywiad z Balcerowiczem

„Trzeba bronić wolności” – Newsweek zapowiada okładkowy wywiad z Balcerowiczem

Jak pisze nowy „Newsweek” na okładce:

„Leszek Balcerowicz uważa, że Polaków czeka wkrótce wielki test: jak powstrzymać PiS”

Wywiad Aleksandry Pawlickiej z Leszkiem Balcerowiczem to temat okładkowy. Jak mówi Balcerowicz:

„Za dużo mamy kawiarnianego intelektualizmu, za mało działania. Każdy musi się zastanowić, jak zmobilizować własne środowisko w obronie wolności”

„Nie dają im rządzić” – Szydło, Gliński i Kamiński na okładce DoRze

„Nie dają im rządzić” – Szydło, Gliński i Kamiński na okładce DoRze

Jakie pułapki Platforma zastawiła na PiS? – pyta na okładce tygodnik „Do Rzeczy”.

Szydło doleciała do Brukseli

Szydło doleciała do Brukseli

Rządowy samolot z premier Beatą Szydło ok. 14:10 wylądował w Brukseli. O 15:00 rozpocznie się spotkanie szefów państw-członków Grupy Wyszehradzkiej.

O 14:45 konferencja Siemoniaka w Sieradzu

O 14:45 konferencja Siemoniaka w Sieradzu

O 14:45 w Sieradzu na rynku odbędzie się konferencja prasowa Tomasza Siemoniaka oraz Cezarego Tomczyka. Bezpośrednio po spotkaniu Siemoniak odbędzie kolejne spotkanie z członkami PO pod hasłem „Przyszłość Platformy”.

Szydło o uchodźcach: Nasze stanowisko jest niezmienne. Chcemy angażować się w pomoc humanitarną

Szydło o uchodźcach: Nasze stanowisko jest niezmienne. Chcemy angażować się w pomoc humanitarną

Jak mówiła premier Beata Szydło przed wylotem do Brukseli i Paryża:

„Wylatujemy za chwilę do Brukseli na pierwszą zagraniczną wizytę. Bardzo cieszę się, że ta pierwsza wizyta będzie się odbywała właśnie w Brukseli. Posiedzenie bardzo ważne, dotyczące spraw, które w tej chwili angażują wszystkie państwa europejskie, dotyczące imigrantów. Będziemy rozmawiali o tym, w jaki sposób UE ma współpracować w tym zakresie z Turcją. Przed posiedzeniem RE odbędzie się tradycyjnie spotkanie z naszymi partnerami z Grupy Wyszehradzkiej”

Dalej mówiła:

„Stanowisko, które przedstawię na posiedzeniu RE, jest niezmienne. Chcemy angażować się w pomoc humanitarną. Jesteśmy solidarni w tych rozwiązaniach, które dotyczą pomocy humanitarnej dla emigrantów. Chcemy, żeby były wzmocnione zewnętrzne granice Schengen i chcemy szukać tych wszystkich dobrych rozwiązań, które mogą służyć rozwiązaniu problemu związanych z imigrantami, które są w tej chwili tak ważne dla państw europejskich”

Stwierdziła także:

„Jutro będziemy w Paryżu na szczycie klimatycznym. Będziemy rozmawiali o rozwiązaniach tych spraw, które związane są z ochroną klimatu. Ale jednocześnie w swoim stanowisku podkreślę, że te rozwiązania muszą być solidarnie podejmowane nie tylko przez kraje europejskie, ale wszystkie największe gospodarki światowe. Że dla nas, dla Polski ważna są dwie kwestie. Ochrona klimatu, ale jednocześnie w takim zakresie i stopniu, który nie będzie uderzał w polską gospodarkę. Dwa – mam nadzieję – bardzo dobre, owocne dni dla Polski”