PSL wstrzymało się od głosu podczas głosowania nad wotum dla rządu Szydło
Zgodnie z zapowiedziami, klub PSL wstrzymał się od głosu przy głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Beaty Szydło. Z PO tylko Marian Zembala wstrzymał się – reszta największego klubu opozycyjnego głosowała przeciw. Klub PiS zgodnie zagłosował „za”.
Podobnie Kukiz ’15 – klub w większości głosował przeciwko rządowi, jedynie Kornel Morawiecki wstrzymał się od głosu. Także Nowoczesna głosowała przeciw rządowi.
Dwóch posłów niezrzeszonych: Jan Klawiter i Janusz Sanocki poparli rząd Szydło. Z kolei Ryszard Galla głosował przeciw.
Rząd Szydło z wotum zaufania
Sejm w wieczornym bloku głosowań udzielił rządowi wotum zaufania. „Za” było 236 posłów, przeciw – 202. Wstrzymało się 18 posłów, a 4 nie głosowało.
Szydło: Będzie wcześniejsza debata o polityce zagranicznej
Beata Szydło odniosła się w Sejmie do pomysłu PSL przeprowadzenia wcześniejszej debat o priorytetach polskiej polityki zagranicznej. Jak stwierdziła szefa rządu:
Propozycja wcześniejszej debaty nt. polityki zagranicznej została przyjęta i będzie jak najszybciej przeprowadzona
Szydło do PO: Przegraliście wybory, bo przez 8 lat nie słuchaliście Polaków
Jak mówiła w Sejmie premier Beata Szydło:
„Przegraliście wybory, bo przez 8 lat nie słuchaliście Polaków. Dziś znowu pokazaliście państwo, że nie chcecie i nie potraficie słuchać. Ponownie mówicie o PiS, a nie o sprawach obywateli. O tych sprawach rozmawiali z nami Polacy na spotkaniach. jestem przekonana, że te sprawy były poruszane wtedy, kiedy przychodzili do państwa. Rzecz w tym, żeby słyszeć, co mówią. Od tego jesteśmy w tej izbie. Nie od tego, żeby toczyć puste spory polityczne, z których nic nie wynika. Debata polityczna polega na dyskusji i na sporze, ale z tego sporu ma wynikać na końcu dobre rozwiązanie dla obywateli, którzy nas do tej izby wysłali, byśmy ich reprezentowali. Powtórzę: Polska polityka musi się zmienić”
Dalej mówiła:
„Mimo wszystko zapraszam was do współpracy. Bo jest w Polsce bardzo dużo spraw do załatwienia, które od nas zależą, tutaj siedzących w tej izbie. Wyciągam rękę do współpracy dla dobrych spraw dla Polski”
Kamiński pyta Szydło: Będziecie kontynuowali linię pojednania z Litwą, czy pójdziecie drogą prorosyjskiego szowinizmu?
Jak mówił Michał Kamiński w czasie sejmowej debaty nad expose:
„Premier w swoim expose zadeklarowała kontynuowanie linii w polityce zagranicznej śp. Lecha Kaczyńskiego. Mam w związku z tym pytanie, bo Lech Kaczyński wykonał ogromną pracę w dziele pojednania Polski i Litwy. To nie była łatwa praca. Bardzo często trzeba było dużej cierpliwości, bo nasi litewscy przyjaciele nie zawsze reagowali na nasze dobre gesty. Tym nie mniej mam nadzieję i chciałem o to premier zapyta, czy podziela pani tę linię Lecha Kaczyńskiego w dziedzinie pojednania z Litwą, wyciagnięcia ręki do naszej litewskich braci i będzie ją kontynuować?”
Dalej mówił:
„Moja wątpliwość bierze się z tego, że zarówno na poziomie PE, jak i w bilateralnych relacjach państwo bardzo często na Litwie macie kontakt z tymi liderami polskiej mniejszości, którzy noszą w klapie rosyjską flagę, którzy publicznie popierali agresję Rosji na Ukrainę i którzy często niezwykle wrogo odnoszą się do państwa litewskiego. Dla mnie moja linia – i wiem, że taka też była Lecha Kaczyńskiego – była taka, że polski Litwin powinien być lojalny wobec państwa litewskiego, a jednocześnie zachowywać swoją tradycję. Czy państwo będziecie kontynuowali tę linię pojednania, wyciągania ręki do Litwinów, zrozumienia dla litewskich aspiracji, a także obaw, czy pójdziecie drogą ciasnego i to w dodatku prorosyjskiego szowinizmu, którzy niestety niektórzy Polacy na Litwie kultywują?”
Halicki chwali Streżyńską: Nikt nie podważa jej kompetencji, zaangażowania i menedżerskich zdolności
Podczas dzisiejszej debaty nad expose premier Szydło głos zabrał były minister administracji i cyfryzacji. I pochwalił swoją zastępczynię:
„Nominacja dla pani Anny Streżyńskiej to dobry wybór. Nikt nie podważa kompetencji pani minister, zaangażowania, menadżerskich umiejętności. Szkoda tylko, że mówiąc o cyfryzacji, pani premier Szydło w swoim expose stwierdziła, iż nic się w tym obszarze nie działo. Nie warto szukać ruiny na siłę”
Dalej Andrzej Halicki wymieniał osiągnięcia resortu, którym zarządzał.
Schetyna: Sprawy zagraniczne zajęły premier Szydło 1,5 minuty. Nie wiem nawet, do czego się odnieść
– Mamy kłopot z Tomaszem Siemoniakiem, bo nie wiemy, do czego się odnieść. Kwestia bezpieczeństwa i polityki zagranicznej, bardzo ważna, była poruszona w 56 minucie expose premier Szydło, które trwało 60 min. To świadczy o tym, że nie ma pomysłu na politykę zagraniczną, albo że rząd PiS nie przywiązuje do niej wagi. Albo jedno i drugie – mówił podczas debaty sejmowej Grzegorz Schetyna, ubolewając, iż „sprawy zagraniczne w expose premier Szydło zajęły 1,5 minuty”. – Dlaczego w expose premier nie ma żadnego słowa o polityce wschodniej? Czy was to nie interesuje? Jakie mają być relacje z Rosją? Jaka polityka sankcyjna? – pytał retorycznie były szef MSZ.
Schetyna nawiązał do jednej z wpadek Beaty Szydło z przeszłości, gdy obecna premier, a wówczas poseł, odpowiadając na pytanie dziennikarza, nie potrafiła odpowiedzieć, kiedy Polska wstąpiła do UE:
„Jesteśmy częścią wspólnoty europejskiej. Wielkiej rodziny solidarnej Europy. I o tym musimy pamiętać. Nie wszyscy precyzyjnie wprawdzie znają datę, kiedy do niej wstąpliśmy, ale jednak jesteśmy w niej i czujemy się europejską rodziną. Ale dziś potwierdzacie: nie jesteście zainteresowani polityką zagraniczną, rozmową, jaka powinna być pozycja Polski w Europie”
Były szef MSZ skrytykował też ostatnie wypowiedzi Konrada Szymańskiego i Mariusza Błaszczaka. – Relacje Polski z Europą są bardzo dobre, a wy zaczęliście to niszczyć przed powołaniem rządu. Nie zdążyliście go powołać, a już odwróciliście się od Europy ws. uchodźców.
Neumann do Szydło: Rząd został stworzony za pani plecami. Pani była wtedy na urlopie
– Mam pewien dyskomfort, bo nie wiem, do którego expose się odnieść, pani Beaty Szydło czy pana Jarosława Kaczyńskiego – mówił – w kpiącym tonie – na początku swojego wystąpienia w Sejmie Sławomir Neumann. Szef klubu PO – podczas repliki na expose nowej szefowej rządu – stwierdził, iż w wystąpieniu Beaty Szydło było wiele nieścisłości i półprawd.
Neumann powiedział, iż PiS nie słucha ludzi. – Pani premier Szydło mówi, żeby słuchać ludzi. A wy słuchacie tylko swoich ludzi – przekonywał. – Nigdy nie będzie zgody na działania, które planujecie przeprowadzić. Nie będzie zgody na zamach na wolne media, sądownictwo czy Trybunał Konstytucyjny – podkreślał szef klubu PO.
Zwrócił się też do siedzącego na mównicy prezydenta Dudy: – Panie prezydencie, zawiódł pan. Zawiódł pan nas i miliony Polaków, bo to znak politycznego klientelizmu – mówił polityk PO o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego. – To, co zrobił pan prezydent, przejdzie do historii – dodał.
Jak mówił Neumann, zwracając się do premier Szydło:
„Pani premier, otrzymała pani rząd stworzony przez kogoś innego, gdy była pani na urlopie. Pani i pan prezydent złożyliście hołd lenny panu prezesowi. Dziś jest pani premierem. Ale pan prezes jest tylko jeden. I to on wygłosił prawdziwe expose. I to jest element psucia państwa. Osoba, która ma realną władzę, nie ma żadnej odpowiedzialności. To nie buduje demokracji”
Petru do PiS: Nie dacie rady! Za 100 dni puścicie nas z torbami
Jak mówił Ryszard Petru w trakcie debaty w Sejmie:
„Nie dacie rady pomóc polskim rodzinom, rozdając pieniądze, na które nie ma pokrycia. Nie dacie rady zbudować silnej Polski, osłabiając jej fundamenty. Nie dacie rady zbudować Polski bezpiecznej, jeśli będziecie rzucać obietnice, żeby potem się z nich wycofać. Nie dacie rady przekonać Polaków, że nie dzielicie ich na lepszych i gorszych. Nie dacie rady poprawić perspektyw polskiej młodzieży, likwidując gimnazja. Nie dacie rady ograniczać biurokracji, zaczynając od najbardziej rozrośniętego rządu w historii. Nie dacie rady poprawić sytuacji emerytów, obniżając im emerytury. Nie dacie rady poprawić sytuacji w systemie ochrony zdrowia, jeśli nie zlikwidujcie marnotrawstwa i zamienicie jeden monopol na drugi – NFZ na ministra zdrowia. Nie dacie rady zarządzać Polską, jeśli nie liczycie kosztów propozycji”
Dalej mówił:
„Premier dzisiaj dużo obiecała. Mam obawę, że w 100 dni puścicie nas wszystkich z torbami. Mam wrażenie, że proponujecie nam rządy szalone i nieodpowiedzialne. Ale nie da się połączyć ognia z wodą. Widzę ministra Morawickiego, ale i Macierewicza. Współczuję Beacie Szydło i Morawickiemu. Będzie to bardzo trudny rząd”
Petru mówił też, że w Budapeszcie jest 27% VAT, a to, co proponuje rząd, to de facto rząd na poziomie 28 albo 29%.
Kaczyński: A może potrzebna nowa Konstytucja?
Jarosław Kaczyński mówił dziś w Sejmie o potrzebie zmiany Konstytucji:
„To kwestia najbardziej zasadnicza. Być może kieruję się przesadnym optymizmem, ale postawię ją: to kwestia przeglądu konstytucji. Co najmniej przeglądu. Możemy to zrobić tylko razem, ale trzeba tej zmiany dokonać, a przynajmniej rozważyć, czy ona nie powinna być dokonana. A może potrzebna jest nowa konstytucja? Ta ma już 20 lat. Warto tymi sprawami się zająć, a to przedsięwzięcia, które powinny być prowadzone przez wysoką Izbę”
Kaczyński: Przeprowadzimy pakiet demokratyczny
Jak mówił Jarosław Kaczyński w Sejmie:
„Pakiet demokratyczny będzie szczególnie ważny dla was, ale także dla nas. Przeprowadzimy go, a jeśli chodzi o sprawę, która stała się przedmiotem tak nerwowych reakcji, to powiem tak: Wysoka Izbo, wy, który rządziliście, doprowadziliście do zupełnego zaniku kontroli nad służbami. Sama zasada, że opozycja istnieje, krytykuje i ma szansę w kolejnych wyborach, nie jest przez nas podważana. Internalizacja tej zasady to wielka potrzeba polskiej polityki. Liczę, że 4 lata doprowadzą do tego, że ta zostanie przez was uwewnętrzniona”
Kaczyński: Musimy załatwić problem lobbingu, bo wystarczy zmienić przecinek, by zmienić sens ustawy
– Problem lobbingu, który dotyczy wszystkich, musi być załatwiony poprzez wprowadzenie odpowiednich procedur – mówił dziś w Sejmie Jarosław Kaczyński.
Jak podkreślał prezes:
„To problem tej Izby. Problem, który dotyczy – obawiam się – wszystkich. Trzeba go załatwić poprzez wprowadzenie odpowiednich procedur, bo te, które są w tej chwili, są wysoce zawodne. A wystarczy zmienić czasem przecinek, czasem jedno słowo i cały sens ustawy może być zmieniony. Musimy doprowadzić do zmian daleko idących. To jest potrzebne”
Ta strona używa plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej: Polityce Cookies