PAD w Paryżu: Porozumienia mińskie muszą zostać wykonane w całości
Jak mówił prezydent Duda w Paryżu na wspólnym briefingu z prezydentem Francji Francois Hollandem:
„Bardzo ważne są też słowa prezydenta dot. porozumień mińskich. Myślę o tym, co prezydent teraz po raz kolejny zaakcentował, że porozumienia mińskie muszą zostać wykonane w całości. To nie może tak, że zostaną wydane z nich poszczególne punkty i trzeba będzie uznawać, że zostały zrealizowane. Zrealizowane będą wtedy, kiedy zostanę wykonane w całości i to ważne, że Francja – która jest jednym z autorów tego porozumienia – zajmuje w tej kwestii tak zdecydowane stanowisko.
To nas cieszy jako sąsiada Ukrainy, bo państwo, któremu bardzo zależy na tym, aby na Ukrainie nie było zamrożonego konfliktu, czego wszyscy się obawiamy, ale żeby zaistniał tam trwały pokój i żeby w związku z tym, poprzez skuteczną realizację porozumień mińskich Ukraina jako państwo odzyskała kontrolę nad swoimi granicami.
Nasze stanowisko w tej sprawie jest absolutnie zbieżne i cieszę się, że prezydent jako ten, który zasiada w formacie normandzkim, takie zdecydowane stanowisko prezentuje. To niezwykle ważne i przyjmuję z wielką satysfakcją, bo bardzo nam leży na sercu, aby problem wojny na Ukrainie, agresji, został zażegnany. Jeszcze raz powtarzam: nie poprzez wygaszenie konfliktu, tylko poprzez trwały pokój”
PAD w Paryżu: Nasza kandydatura na status niestałego członka w RB ONZ cieszy się przychylnością Francji
Jak mówił prezydent Duda w Paryżu na wspólnym briefingu z prezydentem Francji Francois Hollandem:
„Rozmawialiśmy o wszystkich tych sprawach, gdzie w większości mamy z prezydentem zdania zbieżne. Dziękowałem i z satysfakcją mówiłem o francuskiej inicjatywie w ONZ, w Radzie Bezpieczeństwa dot. ograniczenia prawa veta w sytuacji, gdy chodzi o konflikty, w których występują zbrodnie na masową skalę, zwłaszcza zbrodnia ludobójstwa. Tę inicjatywę Francji w sposób zdecydowany poparłem w czasie mojego wystąpienia na forum plenarnym ONZ.
Zasygnalizowałem prezydentowi, że Polska ubiega się o status niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa na lata 2018-2019 i że Francja w zakresie tych inicjatyw pokojowych, które zmierzają się do rozwiązywania trudnych sytuacji na świecie, najbardziej drastycznych, że tutaj może liczyć na sojusznika. Z wielką radością przyjąłem sygnał ze strony prezydenta, że w związku z tym nasza kandydatura cieszy się przychylnością Francji. To ogromnie dla nas ważne. Francja jest wielkim, nie tylko europejskim, ale także w skali światowej mocarstwem, niezwykle ważnym graczem na arenie międzynarodowej”
PAD w Paryżu: Liczę na to, że nowy rząd z premier Szydło będzie czynił wszystko, aby ułatwić działalność przedsiębiorcom
Jak mówił prezydent Duda w Paryżu na wspólnym briefingu z prezydentem Francji Francois Hollandem:
„Zasygnalizowałem i panu prezydentowi, i panu premierowi, że liczę na to, że nowy rząd, który – mam nadzieję – wkrótce się w Polsce ukonstytuuje po ostatnich wyborach na czele z premier Beatą Szydło będzie czynił wszystko w tym kierunku, aby przedsiębiorcom ułatwić działalność, co oczywiście będzie sprzyjało francuskim inwestorom, który – mam nadzieję – w Polsce się pojawią”
Grupiński: Kopacz jest tylko osobą pełniącą obowiązki szefa, z tą tymczasowością musimy skończyć
Jak przyznał dziś w Sejmie szef klubu PO:
„Musimy spojrzeć na układ zarządzania partią. Na to, jak funkcjonowała partia dotąd i co trzeba w niej zmienić. Jesteśmy przekonani, że potrzebna jest szybka decyzja co do tego, aby zmienić sytuację, w której mamy szefa Platformy – ciężko pracującą Ewę Kopacz – ale szefa, który jest tylko osobą pełniącą obowiązki szefa. Z tą tymczasowością na pewno musimy skończyć, stąd szybka Rada Krajowa i ustalenie kalendarza. Musimy także szybko wybrać sekretarza generalnego, bo partia funkcjonowała w kampanii bez niego”
Jak PiS zdobywało władze w Polsce na jednym GIF-ie
Ofensywę PiS i znikanie platformerskich regionów widać najlepiej na tym GIFie, który jest zestawieniem wyników trzech wyborów na poziomie gmin: parlamentarnych w 2011 roku, I tury wyborów prezydenckich w 2015 roku i niedzielnych wyborów parlamentarnych. Platforma w ciągu tych czterech lat straciła niemal wszystkie regiony, które do tej pory uchodziły za jej bastiony.
Wykorzystano mapy z serwisu: http://www.wyborynamapie.pl/
Błaszczak odcina się od informacji o Glińskim: „Plotki były i będą, decyzja o Szydło jest jednogłośna”
Mariusz Błaszczak odciął się od informacji podawanych wczoraj przez wPolityce, dotyczących rzekomej kandydatury Piotra Glińskiego na premiera. Jak mówił w Sejmie:
„Przystąpiliśmy do pracy, formujemy rząd. Kandydatką PiS na premiera jest prezes Szydło – tylko tyle i aż tyle. I jesteśmy gotowi. Jak historia ludzkości długa, zawsze pojawiały się różne informacje, potem znikały, plotka jest, była i będzie. Najważniejsze, że władze PiS jednogłośnie podjęły uchwałę o tym, że naszą kandydatką jest Beata Szydło. Nasi partnerzy z SP i Polski Razem podkreślali, że to decyzja władz PiS”
Sikorski odpowiada Tomczykowi: Mój mandat do zasiadania w zarządzie wynika z demokratycznego wyboru
Radosław Sikorski odpowiedział Cezaremu Tomczykowi, który w Sejmie wprost uderzył w byłego szefa MSZ:
„Uważam, że to że wygraliśmy wybory, to była kwestia złego stylu, który w pewnym momencie się pojawił i którego symbolem stały się te ośmiorniczki. To premier Kopacz zmieniła rząd po kolejnym wybuchu afery taśmowej. To ona zmieniła listy. I teraz potrzebna jest weryfikacja na każdym poziomie. To jest dobry moment na wybory. (…) Sikorski nie ma legitymacji by zasiadać w zarządzie krajowym. Gros tych spraw, które są za nami..to m.in. Sikorski jest przyczyną trochę złego stylu w PO. Kwestia ośmiorniczek, nagrań, kwestia stylu, który tam był sprawia, że nie mogliśmy bić się o zwycięstwo”
Jak napisał kilkanaście minut później były szef MSZ:
Informuję @CTomczyk, że mój mandat do zasiadania w Zarządzie PO wynika z demokratycznego wyboru. I taki mandat powinni mieć wszyscy liderzy.
— Radosław Sikorski (@sikorskiradek) October 28, 2015
Raś: Czas na głębsze zmiany w przywództwie PO. Niech do władzy dojdzie młoda generacja polityków
– Ewa Kopacz na wczorajszym zarządzie zgłosiła swój akces w wyborach wewnątrznych w PO. Niebawem powinny się one u nas rozegrać. Czy bym na nią zagłosował? Poczekajmy, dziś nie czas na takie deklaracje – mówił w Politycznym Graffiti Polsat News Ireneusz Raś. Jak dodawał:
„Zmiany personalne, które muszą w PO nastąpić, są bardzo ważne. Musimy się zastanowić, jak dalej kreaować naszą politykę. Bo to nie może być pusta zmiana. Pani pyta o nowe opakowanie PO, a ja mówię: przede wszystkim treść. Pani pyta: Ewa Kopacz czy Grzegorz Schetyna. Ja odpowiadam: czas na głębsze zmiany, niech do głosu dojdzie nowa generacja polityków. To jest wg mnie problem PO, musimy się otworzyć”
Raś dodał, że nie wie, czy PEK chce być szefem klubu PO. Jako osoby z potencjałem Raś wymienił Sławomira Neumanna, Agnieszką Pomaską albo Borysa Budkę. Po chwili jednak krakowski polityk zaznaczył, że nie chce podawać nazwisk, żeby ich nie „spalić”.
PAD w Paryżu
Rozpoczyna się pierwsza wizyta PAD w Paryżu. Prezydent Duda będzie rozmawiał o dialogu polsko-francuskim, formacie Trójkąta Weimarskiego oraz o zbliżającym się szczycie klimatycznym.
O 11:30 odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania w Dziedzińcu Pałacu Inwalidów. O 12:00 PAD spotka się z Przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego RF, a o 13:00 – z prezydentem Francois Hollandem.
Na 14:45 zaplanowano oświadczenie prasowe prezydentów. Następnie, o 17:15 PAD spotka się z polskimi uczonymi i wnukami Marii Skłodowskiej-Curie, a o 18:00 – z przewodniczącym Senatu RF. Ostatni zaplanowany punkt to spotkanie z Polonią.
Nowacka: Poddam się weryfikacji wewnątrz Twojego Ruchu
– Oczywiście mam poczucie odpowiedzialności [za wynik], to ja byłam jedną z osób, która wymyśliła formułę Zjednoczonej Lewicy. Zawsze mogło być lepiej, może można było więcej jeździć, więcej rozmawiać… Ale uważam, że zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy. Ja nie jestem od rozliczania się wewnętrz SLD, sami zdecydują o przywódcy. Ja zamierzam poddać się weryfikacji wewnątrz Twojego Ruchu, bo uważam, że to jest uczciwe. To się stanie w najbliższych tygodniach, najpierw mamy zarząd, później radę polityczną – mówiła dziś w programie #DziejeSięNaŻywo Wirtualnej Polski Barbara Nowacka.
Jak przekonywała, gdyby któraś z partii wchodzących w ramach ZL startowała osobno, nie dostałaby się do Sejmu.
Kowalczyk: To będzie gabinet Szydło. Skład ogłosimy w odpowiednim czasie
Jak mówił w „Polityce przy kawie” Henryk Kowalczyk o rządzie Szydło i o tym, czy konsultuje jego skład z Jarosławem Kaczyńskim:
„Gabinet się kompletuje. To będzie jej gabinet, ona go układa. chociaż [Beata Szydło] będzie konsultowała jego skład z różnymi osobami, przede wszystkim z tymi, którzy dostaną propozycję”
Jak dodał:
„[Teraz] bez nazwisk. Rożne są pomysły, uzgodnienia. Skład ogłosimy w odpowiednim czasie”.