Jutro wizyta PEK w Warce. O 10:25 briefing
O 10:00 premier Kopacz w Warce spotka się z rodziną sadowników (ul. Batalionów Chłopskich 47). O 10:25 odbędzie się briefing.
Jutro wizyta PEK w Warce. O 10:25 briefing
O 10:00 premier Kopacz w Warce spotka się z rodziną sadowników (ul. Batalionów Chłopskich 47). O 10:25 odbędzie się briefing.
Wystartował samolot z Estonii z polską delegacją
Duda w drodze na lotnisko. Po kolacji z prezydentem Estonii
Niedawno zakończyła się robocza kolacja prezydenta Dudy z prezydentem Estonii. W tej chwili PAD udaje się na lotnisko, skąd wróci do Polski.
Rozpoczęło się spotkanie Dudy z premierem Estonii
Rozpoczęło się spotkanie Dudy z premierem Estonii Taavi Roivasem.
Spacer PAD po starym mieście w Tallinie
Duda spaceruje z m.in. z szefem protokołu lokalnego MSZ i polskim ambasadorem.
Spotkanie PAD z przewodniczącym parlamentu Estonii
Prezydent Duda spotkał się z przewodniczącym parlamentu Estonii Eiki Nestorem. Dudzie towarzyszą ministrowie Krzysztof Szczerski i Adam Kwiatkowski.
Duda o bazach NATO: Zapraszamy sojuszników i oczekujemy zwiększenia obecności militarnej
Jak powiedział prezydent Duda w Tallinie:
„Potrzebujemy w tej sytuacji mądrej dyplomacji, w ramach struktur NATO musimy dbać o nasze bezpieczeństwo, by było ono silniej gwarantowane naszym narodom. Ja jestem przekonany, że razem z prezydentem taką mądrą politykę będziemy prowadzić. Chciałbym by ten łańcuch wolności, był kiedyś łańcuchem od Tallinna aż do Morza Czarnego. To byłaby realizacja pewnej idei: budowania wspólnoty. Trzeba szukać tego co łączy. Jeszcze raz dziękując za zaproszenie, oddając hołd wydarzeniom chcę powiedzieć, że patrzę z optymizmem w przyszłość”
Jak mówił o rozszerzeniu baz NATO:
„To dla mnie bardzo naturalne. W momencie gdy nastąpiło przesunięcie granic Sojuszu, nastąpiło też przesunięcie w sensie rzeczywistym. Uważam, że jako członkowie NATO zapraszamy i oczekujemy, by nasi sojusznicy [zwiększyli] także swoją obecność militarną. Obecność o charakterze pokojowym. O NATO można powiedzieć wszystko, ale nie to, że jest sojuszem agresywnym. Uważam, że to rzecz logiczna i absolutnie współcześnie uzasadniona”
Jak mówił dalej:
„To nie jest kwestia psychologii, to jest kwestia realizacji tego jak Sojusz działał do pory. Tak było. Dziś są trudne czasy, odradzają się tendnecje imperialne. Obecność sił Sojuszu jest dla naszych krajów gwarancją. Czy to będzie obecność infrastruktury krytycznej, czy żołnierzy to jest do ustalenia. Dziś m.in. o tych sprawach dyskutowaliśmy. Trzeba uzyskać w tych sprawach konsensus. Trzeba rozważyć różne plany i scenariusze”
Duda w Tallinie: Pokazaliście swoją podmiotowość jak my w czasach „Solidarności”
Jak mówił prezydent Duda na konferencji prasowej w Tallinnie:
„Ten dzień jest dniem szczególnym. Ten dzień jest na pewno dniem szczególnym, dla Estończyków, Polaków, Łotyszy, Finów, Rumunów. To te kraje zostały objęte paktem Ribbentrop-Mołotow. Tajny protokół był protokołem agresji. To pakt, który dzielił Europę. To pakt, którzy otworzył Hitlerowi drogę do II WŚ. To niewola, deportacje, śmierć, wojna, utrata niepodległości. Trzeba o tym pamiętać w przestrzeni polityki historycznej. Dziś na zachodzie Europy o tym pakcie się nie mówi. Trzeba o tym spokojnie przypominać, bo pamieć historyczna jest ważna. Mówiłem, że 23 sierpnia jest szczególny dla Estończyków. Bo właśnie w sierpniu dawaliście piękny przykład potrzeby wolności, godności, ale zarazem wspólnoty. Bo stanęliście wtedy w wielkim łańcuchu wolności. Poczuliście i pokazaliście podmiotowość. Estończycy ją zademonstrowali w piękny sposób. Czuliście się wspólnotą, tak jak my, Polacy poczuliśmy wspólnotę, gdy w 1979 roku przyjechał do Polski papież Jan Paweł II – tak jak opowiadał [mi] mój ojciec. My poprzez „Solidarność” pokazaliśmy naszą podmiotowość i naszą solidarność. Fundamenty relacji są dwie: podmiotowość państw i prawa. To poszanowanie jednego kraju wobec drugiego. To niedopuszczanie do tego, by potencjał – gospodarczy czy nie daj Boże militarny – dominował.
Druga podstawa to poszanowanie prawa międzynarodowego. Trzeba szanować się nawzajem. Niestety teraz w Europie znowu to prawo jest naruszane. I to jest nasze wielkie zadanie: dla UE i NATO. Do tego by w spokojny i zdecydowany sposób nakłaniać do powrotu przestrzegania prawa międzynarodowego, na drodze dyplomatycznej. Ale jednocześnie działając w sposób zdecydowany i stanowczy. Myślę, że na przyszłość potrzebne są nam nowe rozwiązania – na forum relacji UE i w NATO”
Duda i prezydent Estonii zwiedzili wcześniej Muzeum Okupacji.
Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Wolności i spotkał się z Polonią
Newsweek: Niewygodne faktury Dudy
„Prezydent Andrzej Duda jeszcze jako poseł podróżował na koszt Sejmu do Poznania, żeby wykonywać obowiązki poselskie. „Newsweek” ustalił, że w tym czasie prowadził wykłady na prywatnej uczelni”
– czytamy w tygodniku Tomasza Lisa.
Jak piszą Michał Krzymowski i Wojciech Cieśla:
„Andrzej Duda przez kilka lat łączył mandat poselski ze stanowiskiem wykładowcy na poznańskiej Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji. Praca na uczelni wymagała wizyt w Wielkopolsce. Przyszły prezydent latał tam i nocował, a za jego przeloty oraz hotele płacił Sejm. Na ten cel w latach 2012-2014 wydał w sumie 11 tys. złotych. Duda jako wykładowca zarobił w Nowym Tomyślu w sumie ponad 280 tys. zł”
Przedstawiciele Polonii w Estonii czekają na PAD na Pl. Wolności
Trwa spotkanie PAD z prezydentem Estonii
Prezydent Duda wpisał się przed rozmową z prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem do księgi pamiątkowej.