Live

PAD zwraca się do Senatu z wnioskiem o referendum 25 października

PAD zwraca się do Senatu z wnioskiem o referendum 25 października

Prezydent Duda w telewizyjnym orędziu zapowiedział, że zwróci się do Senatu o zorganizowanie drugiego referendum w dniu wyborów parlamentarnych 25 października. PAD chce zapytać Polaków o trzy kwestie: 6-latków, reformy 67 i prywatyzacji Lasów Państwowych. Oto całe wystąpienie:

“Kilka dni temu spotkałem się z przedstawicielami inicjatyw obywatelskich. Są reprezentantami 6 mln obywateli, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum w trzech niezwykle istotnych dla społeczeństwa i państw – możliwości zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego i ochrony lasów państwowych.

Obowiązek posyłania do szkoły sześciolatków wywołał w społeczeństwie liczne kontrowersje. Zmiany w systemie oświaty winny być wprowadzane z poszanowaniem środowisk związanych ze szkołą. Ale także rodziców, którzy najlepiej znają indywidualne możliwości i potrzeby swoich dzieci. Opinia rodziców domagających się prawa decydowania o kształcie systemu edukacji w Polsce musi być wysłuchana.

Podwyższenie wieku emerytalnego doprowadziło do zmian w życiu obywateli i ich rodzin, ale także i przyszłych pokoleń. Wzbudziło wiele wątpliwości, co do zasadności wprowadzania regulacji. Zasady nabywania uprawnień emerytalnych są jedną z kluczowych kwestii społecznych. Dlatego należy umożliwić obywatelom wypowiedzenie się w tej, tak ważnej dla nas wszystkich, sprawie.

Lasy Państwowe są jednym z ostatnich niesprywatyzowanych zasobów narodowych. Obowiązujący model zarządzania nimi służy zrównoważonemu rozwojowi i gwarantuje racjonalną gospodarkę leśną. W odczuciu społecznym dobro to powinno podlegać szczególnej ochronie państwa i pozostać jego własnością dla dobra obywateli. 

Biorąc to pod uwagę, że taka jest wola milionów Polaków, zwracam się do Senatu z wnioskiem, by podać te kwestie pod ogólnokrajowe referendum w dniu wyborów parlamentarnych zarządzonych na dzień 25 października.

Referendum w połączeniu z wyborami do Sejmu i Senatu będzie bowiem znacząco tańsze niż przeprowadzone w osobnym terminie. Przyjęte rozwiązanie umożliwi poznanie woli Polaków i wskazanie kierunku oczekiwanych przez społeczeństwo zmian.

Jednocześnie zdecydowałem uszanować wolę mojego poprzednika, popartą decyzją Senatu – poprzednio już wyrażoną – i nie odwoływać referendum zarządzonego na dzień 6 września. Nie ingerować w tamtą decyzją.

Wierzę w to, że to naród jest najwyższym suwerenem, a głos społeczeństwa, głos Polaków, musi być wysłuchany”

„6 września chyba odbędzie się referendum” – mówi Giertych w nowym spocie przed orędziem PAD

„6 września chyba odbędzie się referendum” – mówi Giertych w nowym spocie przed orędziem PAD

– Szanowni Państwo, 6 września chyba odbędzie się referendum – mówi Roman Giertych w pierwszym spocie referendalnym z jego udziałem. Jak mówi dalej kandydat do Senatu:

„Naszą decyzją możemy ukrócić złą praktykę finansowania partii politycznych z publicznych pieniędzy, o ile nam na to pozwolą. Dziesiątki milionów złotych zużywane są na kampanie partyjne. Myślę, że lepiej pieniądze te wydać na poprawę służby zdrowia czy transport publiczny. Jeszcze raz gorąco zachęcam do udziału w referendum – jeśli się ono odbędzie”

Szydło: „Trzeba odbudować sens i znaczenie głosu obywateli wyrażanego w referendum”

Szydło: „Trzeba odbudować sens i znaczenie głosu obywateli wyrażanego w referendum”

Beata Szydło mówiła w Lublinie, że referendum 6 września zostało zmienione w narzędzie walki politycznej. Zacytowała słowa jednego z doradców PBK, który ujawnił, że referendum zostało wymyślone w nocy i powiedziała:

„Trzeba [teraz] odbudować sens i znaczenie głosu obywateli wyrażanego w referendum”

Szydło wspomniała też o swoim spotkaniu z prezydentem Dudą i obietnicy, że obywatele będą mogli wyrazić swój głos w trzech ważnych sprawach (Lasy Państwowe, 6-latki, wiek emerytalny). Szydło nawiązała też do wyjazdowych posiedzeń rządu:

„Rządzenie to jest służba, obecna władza w Polsce o tym zapomniała. Jak mamy uwierzyć w wiarygodność tych deklaracji, skoro [politycy PO] przez 8 lat nie wychodzili do Polaków?”

Szydło podkreśliła też, że po ewentualnym zwycięstwie będzie brać pod uwagę to, co mówi opozycja:

„Opozycja powinna być ważnym elementem budowania debaty parlamentarnej, głos opozycji mądry polityk bierze pod uwagę”

Wiec był ostatnim punktem podróży Szydło po woj. lubelskim w czwartek.

Rozpoczął się wiec Szydło w Lublinie. „W Polsce trzeba budować wspólnotę”

Wystartował wiec Szydło w Lublinie. „W Polsce trzeba budować wspólnotę”

Beata Szydło rozpoczęła swoje wystąpienie na wiecu w Lublinie od podziękowań za wysiłek i budowanie wspólnoty w kampanii prezydenckiej. Jak powiedziała później:

„W Polsce trzeba budować wspólnotę,to nie tylko na czas kampanii. Przy polskim stole jest miejsce dla każdego, kto chce dobrych zmian, kto myśli o Ojczyźnie”

Wiec odbywa się na Placu Litewskim w Lublinie. To największe spotkanie z Szydło w czwartek, cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miasta.

Kidawa w weekend na lubelszczyźnie. I spotkanie m.in. z artystami i przedsiębiorcami oraz malowanie murali. Plan wizyty

Kidawa w weekend na lubelszczyźnie. I spotkanie m.in. z artystami i przedsiębiorcami oraz malowanie murali. Plan wizyty

Małgorzata Kidawa-Błońska kontynuuje podróż po Polsce. Tym razem marszałek Sejmu odwiedzi Lublin i Kazimierz Dolny. Kidawa-Błońska spędzie na lubelszczyźnie dwa dni. Tak wygląda szczegółowy plan marszałek:

Piątek:

11:00 – Wizyta w Centrum Aktywności Społecznej w Zamościu i spotkanie z podopiecznymi oraz prezesem Stowarzyszenia „Krok po kroku” Marią Król. Jak informują współpracownicy marszałek, po zwiedzaniu ośrodka na placu przed siedzibą Kidawa-Błońska namaluje mural z cyklu „łam stereotypy”.

12:00 – Spotkanie w klubokawiarni „Szkoła Życia” z księgarzami oraz laureatami nagrody Morando. (Bazyliańska 3) Spacer z Marcinem Zamoyskim na miejsce briefingu.

12:45 – Briefing przed budynkiem Prochowni

16:00 – Wizyta na budowie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

17:00 – Spotkanie w Centrum Kultury w Lublinie z dyrektorami jednostek kultury z terenu województwa oraz środowiskami twórczymi

18:30 – Przejście przez deptak na stare miasto, po drodze spotkania z mieszkańcami

Sobota:

09:00 – Śniadanie w towarzystwie członków Konfraterni Sztuki w Domu Restauracyjnym Sarzyńskich w Kazimierzu Dolnym

10:00 – Wyjazd do Stężycy

11:00 – Spotkanie z Zarządem Towarzystwa Miłośników Stężycy oraz samorządowcami i przedsiębiorcami; zwiedzanie Wyspy Wisła

11:45 – Briefing

Szydło rozmawiała z protestującymi na wiecu w Rykach

Szydło rozmawiała z protestującymi na wiecu w Rykach

Po wiecu w Rykach (woj. lubelskie) wiceprezes PiS Beata Szydło rozmawiała z mieszkańcami protestującymi przeciwko sprzedaży ziemi pod hipermarket. Na wiecu Szydło pojawiły się transparenty „Burmistrz Żaczek i radni PSL, PiS grabarzami ryckich firm”.

W mieście od 2014 roku rządzi burmistrz Jarosław Żaczek, polityk SP i były poseł. Szydło zapowiedziała, że porozmawia o całej sytuacji z burmistrzem. Po krótkiej rozmowie protestujący zwinęli swoje transparenty.

rykiprotest4

Poseł PO publikuje zdjęcie z kawiarni na sopockim Monciaku i pisze o „Polsce w ruinie”: „Tłumy głodnych dzieci”

Poseł PO publikuje zdjęcie z kawiarni na sopockim Monciaku i pisze o „Polsce w ruinie”: „Tłumy głodnych dzieci”

Taki wpis zamieścił na Facebooku poseł Platformy Jan Kaźmierczak. Zdjęcia zostało wykonane w jednej z kawiarni na sopockim Monaciku.

Polska w ruinie

Szydło w Rykach o politykach PO buczących w Sejmie: Żałosne i przykre

Szydło w Rykach o politykach PO buczących w Sejmie: Żałosne i przykre

Beata Szydło na wiecu w Rykach wróciła do sprawy buczących posłów PO w Sejmie w trakcie wystąpienia PAD. Jak powiedziała – w kontekście omawiania planu wsparcia dla rodzin:

„To żałosne i przykre, że politycy PO nie dostrzegają tego problemu [głodujących dzieci]”

Wiceprezes PiS mówiła też o najważniejszych zadaniach nowego rządu:

„Nie może być tak że ludzie cały czas słyszą że nie da się. Najważniejsze jest to, aby zmienić bylejakość rządzenia w Polsce”

Ryki były przedostatnim wiecem kandydatki PiS na premiera w czwartek. Szydło spotka się jeszcze z mieszkańcami Lublina.

Petru w spocie referendalnym: Musimy dać sygnał do zmian. Zacznijmy od JOW-ów i zmiany stylu rządzenia

Petru w spocie referendalnym: Musimy dać sygnał do zmian. Zacznijmy od JOW-ów i zmiany stylu rządzenia

„Jeśli chcemy żyć w nowoczesnej Polsce, musimy korzystać z naszych praw i w referendum dać sygnał do zmian”

– mówi Ryszard Petru w spocie referendalnym Nowoczesnej.

Jak mówi dalej:

„Zacznijmy od JOW-ów i zmiany stylu rządzenia. Niech przyjdą nowi, profesjonalni ludzie, których wybierzemy my, a nie partie. Zmieńmy system finansowania tych partii. Niech działają za swoje, a nie za nasze pieniądze. I nie pozwólmy, aby polski podatnik był traktowany jak przestępca. 6 września zróbmy pierwszy krok”

Nowoczesna utuchomiła także specjalną stronę internetową w związku z referendum.

Zjednoczona Lewica apeluje do PAD o dopisanie pytań do referendum

Zjednoczona Lewica apeluje do PAD o dopisanie pytań do referendum

Jak mówił Janusz Palikot na briefingu przed Pałacem Prezydenckim:

„Zjednoczona Lewica w dniu dzisiejszym, przed wieczornym orędziem prezydenta Dudy w sprawie referendum, chce ponownie zaapelować do niego o dopisanie pytań, które są zgłoszone przez Zjednoczoną Lewicę. Po to, aby rzeczywiście to referendum było referendum nie partyjnym, ale obywatelskim. Referendum, które też pokazuje, iż prezydent ogłaszający to referendum reprezentuje wszystkie strony polskiego społeczeństwa, a nie tylko tę, z której sam się politycznie i partyjnie wywodzi. Dlatego chciałbym ponownie zaapelować do prezydenta, aby w wieczornym orędziu zapewnił, iż jeżeli dojdzie do kolejnego referendum, do postawienia pytań, które myśmy zgłosili”

Chodzi o dwie kwestie: czy lekcje religii powinny być finansowane z budżetu i odbywać się w szkołach oraz czy powinien dalej funkcjonować Fundusz Kościelny.

Z kolei Krzysztof Gawkowski mówił:

„Prezydent Duda podczas kampanii prezydenckiej mówił również o tym, że Polska powinna być krajem otwartym, w którym nie ma podziałów politycznych, w którym wszystkie rowy, przez lata wykopane, zostaną zasypane. Dlatego w nadziei, że słowa prezydenta nie zostały rzucane na wiatr, zwracamy się do niego z apelem, że zostanie wysłuchane stanowisko Zjednoczonej Lewicy i również prezydent pozwoli przedstawić nam je osobiście.

Tutaj, w Pałacu Prezydenckim, gdzie głowa państwa powinna ważyć poglądy wszystkich Polaków – tych reprezentowanych w parlamencie i również tych, którzy nie mają swojego głosu na Wiejskiej. Mam nadzieję, że te pytania zgłoszone dzisiaj, ale również apel o spotkanie zostanie jeszcze dzisiaj wysłuchany. Podejmowanie decyzji tylko i wyłącznie z chęcią bądź wolą prezentowaną przez Beatę Szydło i Jarosława Kaczyńskiego będzie pokazywało i udowodni tezę, że Andrzej Duda jest prezydentem jednej partii. Mamy nadzieję, że tak się nie stanie”

Dodatkowo, Janusz Palikot pytany o pomysł rozpisania kolejnego referendum w dniu wyborów parlamentarnych, 25 października, powiedział:

„To intryga polityczna. Jeżeli się okaże, że będą pytania typu PiS-u, to jest intryga polityczna, partyjna PiS-u. Pokazuje, że Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków, ale prezydentem PiS-u i Episkopatu. Dlatego z taką nadzieją dzisiaj my wszyscy tutaj, w imieniu Zjednoczonej Lewicy, apelujemy do prezydenta, by doszło do spotkania z nami i uwzględnienia naszych pytań referendalnych. Sama data nie jest fortunna. Kwestia referendów nie powinna wpływać na wynik wyborów parlamentarnych. Jeśli nie będzie tak tendencyjnie wybrany zestaw pytań, to jeszcze da się to jakoś obronić”

Nowożeńcy z fotografią z Szydło w Łukowie

Nowożeńcy z fotografią z Szydło w Łukowie

Po wiecu w Łukowie (woj. lubelskie) wiceprezes PiS Beata Szydło spotkała nowożeńców, którzy właśnie wzięli ślub w pobliskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Młoda para zrobiła sobie zdjęcie z kandydatką PiS na premiera. Kolejnym przystankiem Szydłobusa są Ryki.

Szydło w Łukowie: Zobaczymy czy hasło „słucham rozumiem pomagam ” jest tylko frazesem

Szydło w Łukowie o referendum: Czy wystarczy odwagi obecnie rządzącej ekipie?

Beata Szydło na wiecu w Łukowie (woj. lubelskie) wróciła do tematu referendum. Jak powiedziała:

Jest dobra wola by Polacy mogli wypowiedzieć się w tych kwestiach [3 nowych pytań referendalnych], ja bardzo wierze, że na wniosek prezydenta będziemy mogli na nie odpowiedzieć.

Szydło przypomniała też, że od Senatu zależy, czy nowe referendum się odbędzie:

„Czy wystarczy odwagi obecnie rządzącej ekipie? Zobaczymy czy hasło „słucham pomagam rozumiem” jest tylko frazesem”.

Szydło mówiła też o chaosie w Polsce.

„Chaos coraz bardziej rozlewa się po Polsce. Obecny rząd nie panuje nad tym co dzieje się w naszym państwie, to trzeba zmienić, to trzeba naprawić”.

Wiceprezes PiS omówiła też program zaprezentowany m.in. na konwencji w Katowicach. Jak podkreślała, PiS cały czas planuje powrót do wieku emerytalnego 60/65.

Na spotkanie z Szydło przyszło kilkaset osób. Po wiecu wiceprezes PiS kilkadziesiąt minut rozmawiała z mieszkańcami miasta.

szydlo2luków1