Termin „długie godziny pracy” w badaniach Eurostatu oznacza średnio 49 lub więcej godzin przepracowanych w ciągu całego tygodnia – warto dodać, że powszechnie przyjętym standardem jest 40-godzinny tydzień pracy. Według danych z 2022 roku w całej Unii Europejskiej taki wymiar czasu pracy zadeklarowało 7% pracowników w wieku między 15 a 64 rokiem życia. Jak w tym rankingu wypada nasz kraj? W Polsce długie godziny pracy dotyczą 8% pracowników, co uplasowało nas na 11. miejscu wśród 33 państw. Pracujemy średnio między 7 a 9 godzin dziennie – wskazują dane serwisu Polskanatle.pl.
Najwyżej w rankingu znalazła się Grecja (12,6%), drugie miejsce przypadło Francji (10,2%), natomiast trzecie Cyprowi (9,7%). Tam pracuje się ponad 9 godzin. Długimi godzinami pracy nie muszą martwić się pracownicy na Litwie, Łotwie oraz w Bułgarii. Tam ponad 8 godzin dziennie pracuje jedynie około 1% wszystkich zatrudnionych.
Szczegółowe badania pozwoliły na sformułowanie ciekawych obserwacji. Jedną z nich był wyższy wskaźnik częstotliwości długich godzin pracy wśród osób samozatrudnionych (30%) niż wśród pracowników najemnych (4%). Interesująca jest również zależność między ponadnormowymi godzinami pracy, a strukturą zawodową. Wyniki badań dowodzą, że dłuższy czas pracy jest częściej spotykany u wykwalifikowanych pracowników rolnych, leśnych i zajmujących się rybołówstwem (28% ), a także kierowników (24%). Średnia unijna dla pozostałych grup zawodowych to 8% – taki odsetek zadeklarował długie godziny pracy.
Obecnie coraz częściej mówi się o tzw. work-life balance. To koncepcja, która zakłada równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Wiąże się to m.in. z ograniczaniem nadgodzin. Dlaczego to tak ważny temat? Według badań WHO dodatkowe godziny pracy mogą powodować u nas długotrwały stres oraz przemęczenie, co z kolei prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia.
Wyniki powyższego badania pokazują, że ten trend ma szansę na dynamiczny rozwój także w państwach unijnych. Potwierdza to również przykład Polski – długie godziny pracy dotyczyły zaledwie 7,9% pracowników. I choć jest jeszcze sporo do ulepszenia i usprawnienia, to przedstawione dane napawają optymizmem.
TEKST PARTNERSKI